Blog

Günümüz şartlarında diş bakımı daha kolay hale gelmiştir. Geliştirilen teknikler ve artan sağlık merkezleri ile insanlara pek çok imkân tanınmıştır. Bu imkanlardan biri zirkonyum porselen ile kaplamadır. Zirkonyum porselen ile kaplama yeni ortaya çıkan bir çalışmadır. Zirkonyum porselen kaplama dişlere doğal ve estetik bir görünüm kazandırır. 

Son günlerde diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan zirkonyum kaplama, doğal görünümü ile hastalar tarafından oldukça tercih edilmektedir. Zirkonyum kaplama estetik açıdan diş rengine en yakın restore edilen türdür. Zirkonyumun tercih edilme nedenleri arasında dokularla uyumluluğu gelmektedir. Doku ile uyumu zirkonyumun zamanla renk değiştirmesini engeller. Ağızda hoş ve estetik bir görünüm oluşturmayan ve zamanla koyulaşan metal dişler yerini zirkonyum kaplamaya bırakmıştır. Estetik görünümü ve ışık geçirgenliği ile zirkonyum kullanılırken, metal alt yapılı protezler artık talep görmemektedir. Özellikle ısırmayı sağlayan ön dişlerde zirkonyum kaplamalar kullanılmaktadır.

Zirkonyum kaplama sonrası ağız ve diş bakımı titizlikle yapılmalıdır. Zirkonyum doğru bir şekilde yapılırsa uzun süreli kullanılabilir. Ayrıca eksik diş ihtiyacı zirkonyum ile karşılanmaktadır. Eksik diş için köprü uygulaması da kolaylıkla yapılabilir. Diş rengine göre beyaz ve tonlarda kaplamalar yapılarak hastanın dişlerinin doğal diş gibi görünmesi sağlanır.

Daha önceki uygulamalarda metal kronlara kaynaştırılmış porselenler kullanılmıştır. Ancak bu porselen tabakanın altında metal bir tabaka vardır. Bu metal kaplama, diş eti hattından rahatlıkla görülebilir. Bu tarz porseleni kullanırken güvenli bir gülüş mümkün değildir. Gülümserken metal kaplamaların görüldüğü durumlar vardır. Zirkonyum kaplamada metal kaplama yoktur. Zirkonyum kronlar bu durumların üstesinden gelmeye ve hastanın özgüvenini artırmaya yardımcı olur. Zirkonyum kaplamalarla yapılan dişler doğal dişler ile aynı büyüklük ve renkte olacağından hasta güvenle gülümseyebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir?

En çok tercih edilen kaplama türlerinden biri olan zirkonyum kaplama da normal diş kaplama tedavileri gibi belirli aşamalardan oluşmaktadır. Tek fark, zirkonyum kaplama için kullanılan malzemelerin farklı olmasıdır. Zirkonyum uygulaması sırasında kaplamayı azaltmak ve rahat yerleştirmek için önce dişler inceltilir. Daha sonra ağızda bir ölçü alınır. Zirkonyum dişler en son laboratuvar ortamında hazırlanır. Özel olarak üretilen zirkonyum oksitler diş renginde üretildikten sonra, yapıştırıcılar yardımı ile dişe yapıştırılır. Uzun kullanım sunar. 

Zirkonyum porselen metal kaplamaya alternatif olarak kendini kanıtlamıştır. Dişlerinin estetik görünümüne değer veren kişilere yönelik bir hizmettir. Zirkonyum kaplamanın en büyük avantajı dişin doğal ve ana rengine çok benzemesidir. Dayanıklıdır ve şeffaflığından dolayı doğal ve estetik bir görünüm sunar. İçerdiği yapışkan malzeme sayesinde kolay kolay çıkmaz. Günümüzde metale alerjisi olan birçok insan var. Bu nedenle metal alerjisi olan kişiler için özellikle tercih edilmektedir. Zirkon kaplı dişler son derece dayanıklı malzemelerden yapılmıştır. Kullanıcılara bunu rahatça kullanma imkânı verir.

Zirkonyum kaplama ile hastaların yaşam kalitesi artırılır. Farklı niteliklere sahip zirkonyum ile diş eksiklikleri giderilerek hastaların endişeleri giderilir. Zirkonyum kaplamalı dişlerin özellikleri kullanım sırasında daha kolay anlaşılır. Ayrıca rahatlığı ve estetik duruşu nedeniyle zirkonyum kaplama tedavisi birçok açıdan hastalar için uygundur.

Zirkonyum diş kaplamanın birçok yönden birçok avantajı vardır.  Uzun süre kullanılan bu yöntem estetik açıdan da büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Zirkonyum, diş kronları için pek çok avantajı ile en çok tercih edilen malzemedir. Zirkonyum kaplama, görünüm açısından doğal dişe en yakın görünümü veren porselendir. Kaplama altında metal yansıması olmadığı için grimsi mat bir görünüm oluşmaz. Kullanılan malzemenin dokusu doğal olarak beyaz olduğundan, dişlerin geri kalanıyla kolayca eşleşir. Yarı saydam zirkonyum kullanımı ile doğal dişlerin şeffaflığı taklit edilir. Böylece yapılan dişin doğal dişlerden farkı yoktur.

Zirkonyum kaplama metal içermez. Birçok kişi fiziksel özelliklerinden dolayı altın olan kronları tercih etti. Ancak doğal ve genç görünmenin daha önemli olduğu anlayışıyla bu durum değişti. Ayrıca birçok insan vücudunun herhangi bir yerinde metal bulundurmaktan hoşlanmaz. Zirkonyum kaplama metali sevmeyenler için en uygun tedavi yöntemidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplama işleminin belirli aşamaları vardır. Bunun için doktor tarafından hastanın öncelikle diş yapısının bu tedavi yöntemine uygun olup olmadığını incelemesi ve test etmesi gerekir. Hangi dişin yapılacağı belirlendikten sonra hastaya uygun kalıplar oluşturulur ve tedaviye başlanır. Hastanın dişlerinin diş tedavisinden önce törpülenmesi veya hafifçe inceltilmesi gerekebilir. Bu işlemlerden önce anestezi uygulanır. Anestezi uygulaması ile diş işlemleri hissedilmez.

Dişler belli ölçüde küçüldükten sonra üç boyutlu tarayıcılar yardımı ile dişlerin yapısı bilgisayara aktarılır. Dişler kesildikten sonra diş eti sağlıklı hale geldiğinde özel ölçü malzemeleri kullanılarak ölçü alınır. Öncelikle dişler taranır. Tarama işleminin iki türü vardır. Bunlardan biri dişlerin kesilmesinden sonra ağız tarayıcıları ve kameralar yardımıyla görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılmasıdır. Görüntüler alınarak diş planlaması tamamen bilgisayar ortamında hazırlanır. Veriler bilgisayarda hazırlanan plana uygun olarak CAD CAM sistemine gönderilir. CAD CAM sistemi yardımıyla zirkonyum dişler oluşturulur. İkinci yöntemde öncelikle hastanın dişleri uygun oranda kesilerek diş ölçüsü alınır.

Zirkonyum kaplamadan önce dişler bir dereceye kadar sivriltilir veya kesilir. Diş ölçülerinin alınmasına bağlı olarak da porselen hazırlanmaya başlanır. Yeni diş protezinin hazırlanması belli bir süre aldığından hastaların görünüm açısından sorun yaşamaması için uygulanan dişe geçici kaplama yapılır. Böylece hastalar diş hazır olana kadar rahatça vakit geçirirler. Ayrıca dişler kesilirken diş renginde geçici bir kaplama uygulaması yapılır. Bu uygulama ile sıcak veya soğuk bir şey içildiğinde karıncalanma hissi oluşmaz.

Zirkonyum dişler hazırlanırken öncelikle diş modeli çıkarılır. Dişler, alınan kriterlere uygun olarak kesilir ve üç boyutlu tarayıcılar yardımı ile dişler bilgisayara aktarılır. Zirkon bloklar CAD CAM adı verilen sistemle hazırlanır. Bloglar hazırlanırken dişlerin alt yapısı da oluşturulur. Özel hazırlanmış alçı sistemleri ile diş ölçüleri dökülerek orijinal ölçüler elde edilir. Zirkonyum dişlere son şekli verildikten sonra pişirme işlemi başlar. 

Zirkonyum şekillendirildikten sonra fırınlama yapılır ve son olarak üzerine porselen işlenir. Zirkonyum kaplama ile alt tabaka provası yapılır ve dişlerde herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Bir sorun varsa protez tekrar incelenir ve hazırlanır. Provalar bittikten sonra kaplamalar dişlere sabitlenir ve zirkonyum porselen kullanıma hazır hale gelir.

Zirkonyum malzeme doku ile oldukça uyumlu bir malzemeden yapılmıştır. Metal destekli protezlerde diş boyunca diş etinde morumsu lekeler oluşur. Zirkonyum kaplamada böyle durumlar asla görülmez. Dişeti çekilmesine de neden olmaz. Zirkonyum, yanlış fırçalama sonucu görülen dişeti çekilmesi durumlarında bile estetik olarak kötü bir durum oluşturmaz.

Zirkonyum Diş Kaplama Sonrası İyileşme Süreci

Zirkonyum kaplama işleminden sonra en az yarım saat herhangi bir şey çiğnenmemelidir. Ayrıca doktor, hastanın ne yapması gerektiği konusunda bilgi verecektir. Tedavi sonrasında doktor kontrolleri için bir çizelge hazırlanır. Bu kontrol planı doğrultusunda belirlenen günlerde hasta muayene edilmeli ve durumu değerlendirilmelidir. Kontrol süreleri birbirine yakın olacaktır. Zamanla aylık ve yıllık kontroller yapılır.

Zirkonyum kaplama, hastanın kullanımına göre değişen uzun bir işlemdir. Genellikle uzun yıllar düzenli kontrollerle kullanılır. Dişler, zamanla yıpranan canlı dokulardır. Zamanla şekil değişiklikleri gözlemlenir. Zirkonyum kaplamalı dişlerde değişiklik olmasa bile doğal dişler değişirse zirkonyum kaplama değişen formu olan dişlere adapte edilerek yenilik yapılabilir. Oldukça sağlam ve sağlıklı bir yöntem olan zirkonyum kaplamaların ömrü yaklaşık olarak 5 ile 20 yıl arasındadır. Zirkonyumun kullanım süresi kişiden kişiye değişir. Zirkonyum Diş bakımına önem verildiği takdirde, düzenli ve düzgün bir şekilde bakımı yapıldığında, sağlıklı yaşama ve beslenmeye önem verildiğinde kullanım süresi uzar.

Hasta zirkonyum kaplama tedavisinden sonra diş bakımını doğru bir şekilde gerçekleştirirse ve yemek yedikten sonra dişler arasındaki yiyecekleri temizlerse hem doğal dişler hem de zirkonyum dişler uzun süre kullanılabilir. Ayrıca alkol veya sigara tüketimi, dişlerin sürekli sıkılması gibi bazı alışkanlıklar dişlere zarar verir ve zirkonyumun ömrünü kısaltır. Bu alışkanlıkları bırakmak önemlidir.

Zirkonyum Diş Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Zirkonyum tedavisi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ağız içinde yapılacak kaplamaların şekilleri yüz ile uyumlu olmalıdır. Kare, oval ve dikdörtgen yüzün yüz şekline göre kontur ayarlanmalıdır. Hazırlanacak dişlerin kişilerin yüz yapısına göre tasarlanması ve uyarlanması gerekir.

Göz rengi bile hastaların dişlerinin tasarımında önemli bir faktör haline geldi. Diş tasarımında en önemli konu dişlerin doğal bir görünüme sahip olması ve başkaları tarafından fark edilmemesidir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm hususlar göz önünde bulundurularak ve tüm bu faktörler dengelenerek dişler hazırlanmalı ve kurulmalıdır. Bu konular değerlendirilerek ve hastanın görüşü alınarak provalar yapılır. 

Kaygan ve pürüzsüz bir yüzeye sahip olan zirkonyum, plak biriktirmez. Bu nedenle dişleri çevreleyen çay, sigara, kahve gibi etkenler zirkonyum dişlere zarar vermez ve renkleri her zaman sabit kalır. Ancak bu, doğal dişler için geçerli değildir. Ağız ve diş bakımına dikkat edilmemesi ve çok fazla sigara, çay ve kahve tüketilmesi durumunda doğal dişlerde sararma ve lekelenmeler meydana gelebilir. Zirkonyum kaplamalı dişler ile etrafını saran doğal dişler arasında farklılık olacağından estetik görünüm kaybolur. Bu durumu önlemek için ağız ve diş hijyenine dikkat edilmelidir. Günlük olarak dişler doğru fırçalama tekniği ile fırçalanmalı, gerekirse diş ipi kullanılmalıdır.

Zirkonyum kaplamanın birçok avantajı olduğu gibi bazı dezavantajları da vardır. Öncelikle pahalı bir işlemdir. Zirkonyum kaplamalar diğer kaplamalardan daha pahalıdır. Zirkonyum kaplamalar doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabilir ve dezavantajı bir avantaj haline gelir. Diğer bir durum ise zirkonyum dişlerin zamanla yıpranabilmesidir. Zirkonyum kaplamalar çok sert bir malzeme olduğu için doğal dişlere zarar verme ihtimali vardır. Diğer bir dezavantaj, ikincil bir çürük olasılığıdır. Sert malzemeden yapılan zirkonyum, doğal dişleri aşındırarak çürümeye neden olabilir.

Zirkonyum Diş Kaplama Operasyonu Sonrası Beslenme

Zirkonyum kaplama işleminden sonra kaplanan diş biraz hassas olabilir. Hastaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan biri de Zirkonyum Diş Kaplama sonrası hassasiyettir. Dişler ile ilgili rahatsız olmamak için sıcak ve soğuk içeceklerin tüketimine özen gösterilmelidir. Diş ve diş eti bakımı ihmal edilmemelidir. Protezin daha uzun ömürlü olması isteniyorsa ağız sağlığı önemlidir. Gün içerisinde en az 2 defa diş fırçalanmalıdır. Ayrıca gerektiğinde diş ipi, gargara ve ağız yıkama önerilen uygulamalar arasındadır.

Muayeneler neticesinde diş etlerinde sorun olmayan hastaların işlemleri yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Tedavi süresi de yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterebilir. Yapılan kaplama hastanın zevkine göre değiştirilebilir. Doktor ve hasta memnuniyetinin sağlanmasına kadar birkaç ekstra prova yapılabilir. 

27 Oca, 2021

Zirkonyum Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zirkonyum diş yapımı tıpkı porselen diş yapımı gibi ortalama 7 gün içerisinde gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. Bu süre bazı durumlarda 10 güne kadar uzayabilir. Zirkonyum diş için toplam iki ya… Read More
12 Oca, 2021

Diş Estetiği Fiyatları

Estetik diş hekimliği özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen tedavilerden biridir. Dişhem fonksiyonel olarak hem de estetik olarakönemli ayrıntılarından biridir. Diş estetiği fiyatları her yıl periyodik olarak güncellenir.  Fiyatların neye… Read More
12 Oca, 2021

Dental İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi günümüzde sıklıkla yapılmasına rağmen sıradan basit bir tedavi değildir. Çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir. Bunun yanı sıra implant tedavisi yalnızca çene kemiğine vidaların takılması işlemi de değildir. … Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın