Blog

İnsanlar çeşitli nedenlerle dişlerini kaybedebilirler. Diş kayıplarının nedenleri arasında diş çürüğü ve diğer diş problemleri yer alır. Bu noktada dolgular oldukça faydalıdır; ancak diş kaybı durumunda dolgular anlamsız hale gelir. Bu gibi durumlarda veya diş kırılması durumunda protezler son derece faydalıdır.

Zamanla dişlerin doğal görünümünü kaybetmesi kuvvetle muhtemeldir. Dişlerde aşınma, diş çürümesi, kırıklar ve sigara kullanımı gibi çeşitli nedenlerle dişler eski parlak görünümünü kaybetmektedir. Bu kayıplar hem estetik bozulmalara hem de işlev bozukluklarına yol açar. Doğal olarak, dişlerinize ne kadar özen gösterirseniz gösterin dişler daima zarar görür.

Hastanın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, zamanla kaybedilen dişlerin yerine kişiye özel bir protez hazırlanır. Kişinin ağzına tam oturarak üretilen protezler oldukça doğal bir görünüm sağlar. Eksik diş sayısına göre protez yapmak mümkündür. Bu aşamada amaç orijinal dişlerin korunmasıdır. Üretilen protezin rengi hastanın dişlerinin orijinal rengiyle uyumludur ve farkı dışarıdan tespit etmek zordur. Protezler, çiğneme fonksiyonunu iyileştirirken hastanın yaşam kalitesini de artırır.

Hastanın kendi dişi, Sabit ve Çıkarılabilir protezler olarak adlandırılan iki alt tipi olan kalıcı bir protez yapmak için kullanılır. Orijinal dişler önce kesilerek küçültülür ve diş kapatıldıktan sonra sabit protez yerine yerleştirilir. Sabit protez prosedürü diş hekimine 4 veya 5 kez gitmeyi gerektirebilir. Sabit protezlerde çiğneme eylemi hareketli protezlere göre daha rahattır. Hasta istediği zaman protezi çıkaramaz. Genellikle Zirkonya veya Lamine protezler tercih edilir. Ancak çıkarılabilir protezler, hastaların kendileri tarafından çıkarılıp geri takılabilir. Hareketli protezlerin üç alt tipi vardır: Birinci tip tam protez olarak adlandırılır ve hastanın ağzında diş olmadığı zaman kullanılır. İkinci tip ise kancalı protezlerdir, dişin tamamı için değil, sadece dişin belirli bir kısmı için kullanılır. Üçüncü tip, çekilen veya kesilen dişlerin yerine konulan geçici protezler olarak adlandırılır.

Protez Diş Nedir?

Kısmi protez, eksik dişlerin bıraktığı boşluğu doldurması açısından köprüye benzer. Bir dayanak, dişe veya dişlere metal bir toka veya hassas bağlantı ile tutturulan, metal bir çerçeveye takılan yapay dişlerden oluşan çıkarılabilir bir diş protezidir. Kısmi protez genellikle bir sıra doğal dişin sonunda kullanılır, burada sadece bir dayanak diş vardır. Çiğnemenin uyguladığı basınç, dayanak dişi ve aletin altındaki diş eti çıkıntısının yumuşak dokuları tarafından paylaşılır.

Üst veya alt dişlerin tamamı kaybedildiğinde tam protez takılabilir. Tam bir protez, kalan ağız anatomisine uyacak şekilde kalıplanmış plastik bir tabana monte edilmiş yapay dişlerden oluşur. Bir protez yapıştırıcısı ile yerinde tutulabilir.

Bazı insanlar ağızlarında yabancı madde olmasına tahammül edemedikleri için protez takamazlar. Bu protez intoleransına yanıt olarak, protez destekli bir çıkarma implantı en iyi çözüm olabilir. İmplant ankrajları, üst veya alt diş arkına veya her ikisine birden takılabilir. Beş veya altı implant üst arkın kemiğine tutturulur ve dört veya beşi alt arkaya yerleştirilir. Her bir çene implantı grubu, bir sabitleme çubuğu ile bağlanır. Protezi yerinde tutan ve protez ile implantlar arasında bir yastık sağlayan silikon bir conta ile çubuğun üzerine özel yapım bir protez yerleştirilir. 

Hiç dişiniz yoksa tamamen çıkarılabilir protez önerilir. Genellikle takma dişler olarak bilinen bu diş, doğal diş yapınızın yerini alır ve günlük bakım için veya uyumadan önce ağzınızdan çıkarılabilir. Bu tip protezler genellikle akrilik reçine veya porselenden yapılır. Protezleriniz doğal dişlerinizi (daha estetik bir sonuç için) ve aynı zamanda diş etlerinizi (pembe akrilik kullanarak) taklit edecektir. Bu uygulamanın temel avantajı, çok daha ucuz olması ve müdahalenin nispeten hızlı olmasıdır. Sabit bir diş protezi takarken olduğu gibi uzun bir iyileşme sürecinden geçmenize gerek kalmadan çiğneme fonksiyonunuzu daha kolay bulacaksınız. Ancak hastanın yeni protezine alışması çok daha zor olacaktır ve temizlemek için her yemekten sonra çıkarmak zorunda kalmak birçok insan için büyük bir dezavantaj olabilir.

Kısmi protez; tam protezin aksine, kısmi sadece bir veya daha fazla dişi değiştirir. Kısmen diş yapınıza dayanacağı için tam proteze göre daha stabil bir alternatiftir. Sabit bir protezden daha ucuz olan kısmi hareketli protez, kancalar sayesinde mevcut dişlerinizle mükemmel bir şekilde bütünleşir ve bir kayıp durumunda yeni takma dişleri destekleyebilir. Bununla birlikte, bakımı için her yemekten sonra çıkarılma dezavantajına sahiptir ve metal kancaları saklamak her zaman mümkün olmayacağından sabit bir proteze göre daha az estetiktir.

Protez Diş Nasıl Yapılır?

Kısmi protez için prosedür nispeten basit olacaktır. Stelitten oluşan kısmi bir protez için diş hekiminiz, metal kancaların ana dişlere sabitlenmesini sağlayarak protezinizi yerleştirecektir. Çenenize iyi uyum sağlaması için yüzünüze göre en ideal şekilde ayarlayacaktır. Protezler öncelikle ağza konulacaktır. Diş hekiminiz daha sonra uygun şekilde oturup oturmadığını kontrol edecek ve gerekli ayarlamaları yapacaktır.  Sabit protezde ise protezin yerleştirilmesi daha uzun ve daha karmaşık olacaktır.

Az diş kaybı yaşamış hastalara sabit protezler uygulanır. Sabit protezin tedavi sürecindeki uygulama aşamaları şu şekildedir: İlk aşama olarak sabit protez ile değiştirilecek diş çıkarılır ve elde edilen diş boşluğu temizlenir. Daha sonra kesilen diş hazırlanır, kapatılır ve hastanın ağzına yerleştirilir. Sabit protezin hazırlanması 10 gün sürer. Bu süre zarfında hasta diş hekimine sık sık başvurmalıdır. 10 günün sonunda hastaya sabit protez diş takılarak tedavisi tamamlanır. Sabit diş protezlerinin ömrü 6-8 yıldır. Hastanın ağız bakımı ve protezlerle nasıl ilgileneceği, süreyi uzatabilir ve kısaltabilir. Eski diş ile değiştirilen sabit protez dışarıdan hastanın kendi dişi gibi görüneceğinden estetik kaygısı olan hastalarda bu yöntem tercih edilmektedir. 

Hareketli protezler ise sabit protezden farklı olarak hastanın çıkarıp taktığı bir protez çeşididir. Genelde çok fazla diş kaybı olan hastalara uygulanır. Hareketli protezin montaj aşamaları şu şekildedir: Hastanın diş kayıpları incelenir ve buna göre hareketli protez kısmının takılıp takılmayacağına karar verilir. Daha sonra hastanın diş ölçüleri alınır ve gerekirse geçici bir diş takılır. Protezler hazırlandıktan sonra hasta kullanmaya başlar.

Protez Diş Sonrası İyileşme Süreci

Protez diş hekimliği; ağızdaki eksik dişler yerine protez dişler yaparak hastaların hem sağlık açısından hem de görsel açıdan ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır. Dişlerin ve çevre dokuların kaybı estetik, işlevsel, fonetik ve moral açısından kayıplara neden olur. Bu nedenle bu kayıpların protezler ile telafi edilmesi gerekmektedir. Diş protezleri temel olarak sabit protezler, hareketli protezler ve implant bazlı protezler olarak sınıflandırılabilir. Bu protezlerin her birisinin iyileşme süreci kendine özgüdür. İyileşme sürecini etkileyen temel faktörler;

  • Hastanın yaşı
  • Diş, ağız ve çene yapısı
  • Uygulamanın metodu
  • Diş hekiminin başarısı

Gibi çeşitli faktörlere göre iyileşme süreci değişmektedir. Ancak genel olarak bu işlemler oldukça uzun bir iyileşme süreci yaşatmamaktadır. Gayet pratik ve hızlı bir şekilde iyileşme süreci geçirilmektedir. Burada önemli olan faktör, işlemlerin sonunda doktor tarafından ifade edilen kurallara ve beslenmeye uyulmasıdır. Uyulduğu takdirde iyileşme süreci çok daha kısa sürede tamamlanacaktır.

Diş protezlerinize alışmanız biraz zaman alabilir, ancak diş hekiminizle konuşup neler yapabileceğiniz konusunda tavsiye alabilir ve bu duruma zihnen alışabilirsiniz. Diş protezinizle yemek yemek ve konuşmak ilk başta biraz zor olabilir, ancak biraz pratik yaparak normal hayatınıza dönebilirsiniz. Protezlerinizi iyi durumda tutmak için günlük temizlik rutininize sadık kalmaya çalışın. Diş protezlerinin gece çıkarılması, diş etlerinizin dinlenmesini ve kullanılmadığı zaman görünümlerini korumak için güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. Komple diş protezleri, yüzünüze bir gülümseme getirerek hayatınızda olumlu bir etki yaratabilir.

Protez Diş Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çıkarılabilir kısmi veya tam protezler; onları temiz tutmak, lekelerden arındırmak ve en iyi şekilde görünmek için uygun bakım gerektirir. İyi protez bakımı için:

Yedikten sonra takma dişleri çıkarın ve durulayın. Yiyecek artıklarını ve diğer parçacıkları temizlemek için takma dişlerinizin üzerine su dökün. Takma dişleri düşürdüğünüzde kırılmaması için tezgâhın üzerine veya lavaboya bir havlu koymak isabetli olacaktır.

Takma dişlerinizi dikkatli tutun. Temizlerken plastiği bükmediğinizden emin olun ve zarar vermemeye dikkat edin.

Takma dişlerinizi çıkardıktan sonra ağzınızı temizleyin. Dilinizi, yanaklarınızı ve ağzınızın (damağınızın) çatısını temizlemek için yumuşak bir diş fırçası kullanın. 

Takma dişlerinizi en az her gün fırçalayın. Protezlerinizi her gün çıkarın ve nazikçe temizleyin.

Protezleri suya veya hafif bir protez ıslatma solüsyonuna gece boyunca yerleştirin. Üreticinin temizleme ve yıkama solüsyonlarıyla ilgili talimatlarını izleyin.

Protezleri ağzınıza geri koymadan önce, özellikle protez ıslatma solüsyonu kullanıyorsanız, iyice durulayın. Bu solüsyonlar, yutulduğunda kusmaya, ağrıya veya yanıklara neden olan zararlı kimyasallar içerebilir.

Düzenli diş muayeneleri planlayın. Diş hekiminiz, protezlerinizi muayene ettirmek ve profesyonelce temizlemek için ne sıklıkla ziyaret etmeniz gerektiğini size söyleyecektir. 

Herhangi bir ağartma ürünü kullanmayın çünkü bunlar protezleri zayıflatabilir ve rengini değiştirebilir. Metal ekleri olan protezleri klor içeren solüsyonlara batırmayın çünkü metali karartabilir ve aşındırabilir.

Protez Diş Operasyonu Sonrası Beslenme

İster bir dişiniz ister birden fazla dişiniz eksik olun, diş implantları ve protez dişler gülümsemenizi ve özgüveninizi hızla geri getirebilir. Protez dişler çürük endişenizi ortadan kaldırsa da her yemekten sonra fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir, çünkü etraflarındaki doku hala diş eti hastalığına karşı hassastır. İyi bir ağız hijyeni, diş etlerinizi ve dilinizi sağlıklı ve protez dişlerinizi yıllarca iyi durumda tutacaktır.

Bakteriyel enfeksiyonları önlemek için, düzenli olarak fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir. Enfeksiyonlar diş etlerinizi zayıflatabilir ve çene kemiğinizin çekilmesine neden olabilir. Böyle bir durumda protez dişleriniz gevşeme veya düşme tehlikesi altındadır.

Dental implantlar için özel olarak tasarlanmış araçları seçmek, onları mümkün olduğu kadar uzun süre iyi durumda tutmaya yardımcı olacaktır. Normal diş fırçaları veya diş ipi protezlerinize zarar verebilir.

Protez dişleriniz varsa, diş hekiminizle yılda iki kez kontroller planlayın. Diş implantlarınızın ve protez dişlerinizin uygun şekilde oturmasını, iyi durumda olmasını sağlayabilir ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için size kapsamlı bir temizlik sağlayabilir.

Özellikle sigaranın diş etleri ve dişler etrafındaki kan akışını engellediği ispatlanmıştır. Ağzınız ve diş etleriniz yeterli kan almadığında, iyileşmeyi bozabilir ve kemik kaybı riskinizi artırabilir.

Kahve, şarap ve yoğun gazlı içecekler, dişleri lekelemek söz konusu olduğunda en büyük etmenlerden birkaçıdır. Tatlılar, yaban mersini ve ahududu da dişleri boyamakla bilinir. Dişlerinizi lekeleyebilecek herhangi bir şeyden kaçınarak protez dişlerinizi koruyun. Pipetler kullanmak ve daha sonra suyla durulamak da diş lekesi riskinizi azaltabilir.

26 Ara, 2020

Lamine Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Yaprak porselen olarak da bilinen lamine porselen kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran porselen diş tasarımlarıdır, dişlerin kırılması ve deformasyonuna göre özel olarak hazırlanır ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır. Dişlerde… Read More
27 Oca, 2021

Zirkonyum Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zirkonyum diş yapımı tıpkı porselen diş yapımı gibi ortalama 7 gün içerisinde gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. Bu süre bazı durumlarda 10 güne kadar uzayabilir. Zirkonyum diş için toplam iki ya… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın