Blog

Porselen kaplamalar, görünümlerini her şekilde iyileştirmek için dişlerin ön tarafına yapıştırılan son derece ince seramik kaplamalardır. Genellikle hafif pozisyon değişiklikleri yapmak veya diş şeklini, boyutunu ve / veya rengini değiştirmek isteyenler için tercih edilen malzemedir. Diş hekiminiz, arzu ettiğiniz gülümsemeye ulaşmak için hangi adımların gerekli olduğunu belirlemek için büyük olasılıkla bir gülümseme analizi ile başlayacaktır. Ek olarak, diş hekiminiz, son sonucun gerçekten aradığınız şey olup olmadığını görmek için kaplamaları ve diğer prosedürleri “denemenizi” sağlayacak bir teşhis modeli oluşturabilir. Diş hekiminiz size yeni gülüşünüzün nasıl görüneceğine dair bir fotoğraf da gösterebilir. Buna kozmetik görüntüleme denir.

Porselen diş kaplama, orijinal diş minesinin yerini alan birkaç ince seramik tabakanın bir derlemesinden ve bir yapışkan tabakadan oluşur. Bir kaplama uygulamak için, genellikle bir milimetreden daha az bir miktar orijinal diş minesi çıkarılmalıdır. Bu, porselen kaplamanın ağız içine sığması ve orijinal dişten daha iyi bir görünüm oluştururken doğal diş işlevini en doğru şekilde geri kazanması için yer açtığı için önemlidir.

Orijinal diş ile porselen diş kaplama arasındaki bağ, sadece istenen estetik mükemmelliği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda doğru kaplama işlevi için gerekli olan güçlü bir bağı da sağladığından kritiktir. Işığa duyarlı reçine, orijinal diş ile kaplama arasına yerleştirilir ve ardından özel bir kürleme ışığı kullanılarak sertleştirilir.

Porselen diş kaplama, orijinal dişin zayıf renk, şekil ve kontur geliştirdiği birçok durumda çok başarılı bir seçenektir. Aynı zamanda kırık dişler, dişler arasındaki boşluklar ve diş pozisyonunun bozulduğu ve ısırıkla ilgili küçük problemlerin olduğu bazı durumlarda iyi bir seçimdir. Bazı insanlar için yüzeysel lekeler diş beyazlatmaya pek iyi yanıt vermez. Bu durumlarda porselen kaplama en iyi seçenek olabilir.

Porselen Diş Kaplama Nedir?

Ağız ve diş sağlığı, bir insanın hayatındaki en önemli konulardan biridir. Çünkü günlük hayatımızda pek çok besin tüketiyoruz. Bu nedenle ileride bu gıdaların ağız ve dişlerimiz için bazı olumsuz etkilerine maruz kalmamak için ağız ve diş sağlığımıza gereken önemi göstermemiz gerekmektedir. Dişlerimizin sağlığı için hekim kontrolünde düzenli olarak takip edilmesi çok önemlidir. Günümüzde ağız ve diş tedavisi için birçok farklı çözüm ve fikir var. Genelde birçok insanın dişlerinde bazı olumsuz sorunları vardır. Bunlar arasında; Estetik görünümün bozulmasına neden olan diş çürükleri, dişlerin yapısında bozulma veya dişler arası boşluklar gibi çeşitli olumsuz faktörler bulunmaktadır.

Diş yapısındaki bozulmayı ve kötü görüntüyü düzeltmek için birkaç adım vardır. Öncelikle diş hekimi dişlerin detaylı bir analizini yapar ve tedavi sürecinin nasıl ilerlemesi gerektiğine karar verir. Bu aşamada ağız ve diş yapısının gerekli ölçüleri alınır ve uygun tedavi koşulları belirlenir. Porselen ile kaplanacak dişlerde gerekli ayarlamalar için dişler küçültülür. Daha sonra hekim tarafından yapılan bazı testler neticesinde sorunlu dişlere bu protez kronlar uygulanır ve işlem tamamlanır. Dişlerin bakımı için periyodik olarak diş hekimine gitmeyi ihmal etmemek de oldukça önemlidir.

Diş sağlığını riske atmadan diş kaplamaları, görünüşünüzü olumsuz etkileyen birçok diş rahatsızlığına uygulanabilen kozmetik bir çözümdür. Daha estetik bir sonuç vermek için dişin ön yüzeyine özel hazırlanmış porselenden ince bir tabaka veya ‘yaprak’ yapıştırılır. Diş kaplamaları mükemmel uyum sağlar ve doğal bir görünüm vermek için özel olarak üretilir. Ultra ince malzemeden oluşmasına rağmen, bu diş kaplamaları son derece güçlü ve dayanıklıdır ve çeşitli malzemelerden üretilebilir. Dişlerinizin renginden memnun değilseniz, dişleriniz lekelenmişse veya yontulmuşsa veya kırılmışsa, porselen diş kaplama iyi bir çözümdür. 

Bazı hastalar geleneksel diş kaplamalarına veya diş yapıştırmaya bir alternatif arıyor, işte bu noktada porselen diş kaplama ilk akla gelen tedavidir ancak bu tedavi seçeneğinin herkes için uygun olmadığını unutmayın. Özel yapım porselen diş kaplamalar, doğal dişlerin aksine kahve ve çay lekelerine ve yüksek teknoloji ürünü malzemelerden yapıldığı için sigara dumanına karşı dayanıklıdır. Kaplamalarda doğal dişleriniz büyük ölçüde bozulmadan kalır ve kaplamaya uyması için yalnızca minimum bir miktar değiştirilir.

Beyazlaşmaya dirençli dişler için, kaplamalar en koyu dişlerin bile parlak beyaz görünmesini sağlayabilir. Diş hekimleri ayrıca küçük kıvrımları, örtüşmeleri ve küçük boşlukları hızla düzeltmek için kaplamalar önerebilir. Porselen diş kaplama oluşturmak biraz laboratuvar süresi gerektirir, bu nedenle uygulamaya hazır olmadan önce en az bir hafta kadar beklemek gerekir.

Porselen Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Dişlerde farklı nedenlerle madde kaybı olabilir ve dolgu hasarı onarmak için her zaman yeterli olmaz. Dolgunun uygun olmadığı estetik problemler için dişin farklı malzemelerle restorasyonuna kaplama denir. Porselen, kaplama için en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Porselen diş kaplaması için sorunlu dişin minesinin bir kısmı çıkarılır ve ölçülür. Ölçüm bilgisi laboratuvara gönderilir ve birkaç gün içerisinde uygun kaplama yapılır. Bazı diş hekimleri kaplama malzemesini kendileri şekillendirebilir. Kaplanacak porselen yapraklar uygun bir dolgu malzemesi ile diş yüzeyine yapıştırılır. Yarı saydam saf porselen dişlere istenilen rengi vermede en uyumlu ve etkili malzemedir. 

Porselen tabakalar olarak da bilinen porselen lamineler, dişlerin şeklini ve rengini kalıcı olarak değiştirmeyi amaçlamaktadır. Porselen kaplamalar uygulanırken hastanın beklentilerinin yanı sıra dudakların yapısı, dişlerin ve diş etlerinin görünümü de dikkate alınır. Çok ince bir porselen tabaka laboratuvarlarda hazırlanarak uzman diş hekimi tarafından dişin ön yüzeyine uygulanır. Porselen diş kaplama uygulaması, dişler arasında boşlukların olduğu, daha kısa diş uzunluklarının uzatıldığı ve dişlerin yeniden şekillendirildiği durumlarda tercih edilir. Porselen kaplamalar, çatlak ve kırık dişlerin tedavisinde, dişlerin rengini değiştirerek kalıcı beyazlığa kavuşmasını sağlamak ve çapraşık dişleri düzeltmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca gülüşten memnun olmayan hastalara porselen kaplama ile estetik bir görünüm kazandırılır.

Porselen diş kaplama uygulanırken genellikle ağrı hissedilmez. Gerekirse lokal anestezi uygulanır ve hasta ağrı hissetmez.  Porselen laminelerin yerleştirileceği diş yüzeyi ilk seansta hazırlanır. Diş alanı ölçülüp, doğru rengin ve şeklin seçimi yapılır. Hazırlanan tabakaların kalınlığındaki porselenler özel yapıştırıcılar kullanılarak yüzeye yapıştırılır.

İnce yapılı porselen lamineler doğal şeffaftır. Işık çarptığında yansıtmaz. Şeffaflığından dolayı parlak bir görünüme sahiptir. Porselen kaplama yapılırken diş yüzeyinden çok az miktarda malzeme çıkarılır. Tüm dişin küçültülmesine gerek yoktur. Porselen kaplamanın rengi çay, sigara, kahve gibi dış etkenlere bağlı olarak değişmez. Metal olmadığı için diş etlerinde zamanla gri parlaklık oluşmaz. Bu şekilde dişler tamamen doğal görünür.

Ağız ve dişlere uygulanan tüm işlemlerde boşluk oluşma riski vardır. Bu nedenle porselen kaplama kullanımında ağız hijyeni ve bakımı çok önemlidir. Diş hekiminin muayenesine ara verilmemeli, düzenli diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gerekmektedir.

Porselen Diş Kaplama Sonrası İyileşme Süreci 

Diş kaplama analizi sonrasında hastaya uygun tedavi yöntemi tercih edilir. Hastanın şikayetlerinin dikkate alınması ve buna göre yöntem seçilmesi hasta memnuniyeti açısından büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar tarafından uygun bir kaplama seçildikten sonra tüm dişin veya tedavi edilecek bölgenin ölçüsü alınır. Bu ölçülere göre metal desteksiz zirkonyum ve porselen gibi malzemelerle çalışıldıktan sonra dişler küçültülür ve ölçü alınır ve provalar yapılır. Diş kaplama tedavisi 2-4 gün arasında sona erer. Diş kaplama sonrası dişlerde bir süre hassasiyet problemi olabilir ancak bu durum kısa sürede kendiliğinden geçecektir.

Dişlerin çeşitli nedenlerle çeşitli yıpranma ve kayıpları sonucu uygulanan diş kaplama tedavisi, hasta için hassas bir süreci beraberinde getirmektedir. Çünkü bu aşamadan sonra dişlerin bakımı her zaman yapılmalıdır ve kontrol edilmelidir. Diş kaplaması sonrası dişlerin bakımına gerekli özenin gösterilmemesi sonucunda bazı problemler ortaya çıkabilir. Bunlar arasında; Uygulanan kaplamalarda çeşitli lekeler, morluklar veya ağızla ilgili bazı problemler oluşma ihtimali vardır. Tüm bu nedenlerden dolayı bu süreçte iyi bir hassasiyet göstermemiz ve ağız ve diş bakımımıza odaklanmamız gerekiyor.

Dişlerdeki eksik kısımlar tamamlandığı için bu alanlar biraz farklı hissedebilir. Ancak dişte alışılmadık yapısal bir sorun yoksa hastanın alışması uzun sürmeyecektir. Bu noktada hasta ile hekim arasında düzenli aralıklarla temas kurulmasında önemli faydalar vardır. Çünkü tedavinin başarısından emin olmak ve hastanın buna verdiği tepkileri gözlemlemek ve gerektiğinde her soruna uygun çözümler üretmek için bu gereklidir.

Porselen Diş Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde pek çok kişi kaplama yöntemi ile kısa sürede sağlıklı dişlere sahip olabilmektedir. Estetik nedenlerle dişler arzu edilen görünüme kavuşturulabilir ve hastanın istediği dişler elde edilebilir. Bazı nedenlerle yapısından fazla malzeme kaybeden dişler diş şeklindeki malzemelerle kaplanır. Bu tür işlemler dişlere zarar vermez ancak dişlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Porselen diş kaplamaların bakımı aslında oldukça basittir: Rutin fırçalama ve diş ipi kullanarak onlara orijinal dişleriniz gibi davranın. Aşındırıcı olmayan florürlü diş macunu kullanılması tipik olarak diş hekiminiz tarafından önerilecektir.

Kaplamalarınız yerleştirildikten bir hafta sonra, diş hekiminin kaplamalara ağzınızın nasıl tepki verdiğini görebilmesi için bir takip çizelgesi hazırlanacaktır. Kaplamaların başarılı olduğunu düşünseniz bile, bu randevu gelecekteki ağız sağlığınız için hayati önem taşır. Dişlerinizi gıcırdatma veya sıkma alışkanlığınız varsa, diş hekiminiz kaplamalarınıza zarar vermemek için size gece ısırma koruyucusu takmayı önerecektir. Ayrıca, düzenli profesyonel bakım için diş hekiminizin sizlere verdiği takip çizelgesine uymalısınız çünkü porselen kaplamalar özel olarak formüle edilmiş, aşındırıcı olmayan bir macun ile cilalanmalıdır.

Uygulanan kaplama türü ve işlem yöntemine göre özen gösterilmesi gerekmektedir. Örneğin lamine porselen protezler narin ve pahalıdır. Tırnak yeme gibi basit bir hareket bile proteze zarar verebilir. Köprüler ve kuronlar daha dayanıklı olsalar da yine de düzenli olarak fırçalanmaları gerekir. Tedavi yöntemine ve kullanılan malzemeye bağlı olarak bu konu daha ayrıntılı olabilir. Bununla ilgili detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.

Porselen Diş Kaplama Operasyonu Sonrası Beslenme

Diş sağlığını korumak amacıyla yapılan porselen kaplama tedavisi günümüzde oldukça popülerdir. Porselen kaplama tedavisinde önemli olan sadece estetik ihtiyaçları karşılamak değil aynı zamanda diş sağlığını korumak ve gözetmektir. Bu sebeple bu tedavi kalifiye uzmanlar tarafından yapılmalı, uygun fiyat düşünülerek merdiven altı denilen kliniklerden veya tecrübesiz diş teknisyenlerinden kaçınılmalıdır.

Porselen diş operasyonu yapıldıktan sonra operasyonu yapan doktorun sizle paylaştığı beslenme talimatlarına uygun hareket etmeniz gerekmektedir. 

Diş kaplama sonrası diş bakımı ile ilgili büyük bir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Ancak yine de genel diş bakımı kurallarını tekrarlamakta fayda vardır. Bunların arasında dişlerin günde en az iki kez fırçalanması ve düzenli aralıklarla diş ipi ile temizlenmesi gerektiğini ifade etmek gerekir. 

27 Oca, 2021

Diş Köprüsü Nedir Nasıl Yapılır?

Diş rahatsızlıklarının tedavilerinde tercih edilen en eski tedavi tekniklerinden biri olan diş köprüleri bir bakımdan implantlara benzemektedirler. Diş kırılmaları, diş çürükleri vb nedenlerden dolayı kaybolan dişler için kullanılan bu yöntem… Read More
26 Ara, 2020

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Günümüz şartlarında diş bakımı daha kolay hale gelmiştir. Geliştirilen teknikler ve artan sağlık merkezleri ile insanlara pek çok imkân tanınmıştır. Bu imkanlardan biri zirkonyum porselen ile kaplamadır. Zirkonyum porselen ile… Read More
27 Oca, 2021

Porselen Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Porselen diş bakımıyla olağan ağız – diş sağlığına yönelik gerçekleştirilen bakım uygulamaları arasında hiçbir fark yoktur. Sadece daha fazla özen gösterilmesi gereken birkaç ayrı husus vardır. Porselen diş – dişleriniz… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın