Blog

Porselen diş bakımıyla olağan ağız – diş sağlığına yönelik gerçekleştirilen bakım uygulamaları arasında hiçbir fark yoktur. Sadece daha fazla özen gösterilmesi gereken birkaç ayrı husus vardır. Porselen diş – dişleriniz varsa da yoksa da günde iki ya da üç kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Ancak pek çok bireyin yaptığı yanlış fırça seçiminden uzak kalmalısınız. Genel ağız – diş sağlınıza, diş eti sağlığınıza, diş yapınıza vb uygun olan en iyi fırçayı belirlemek için diş hekiminizden yardım almalısınız. Bu konuda pek çok hastamız önüne gelen ilk diş fırçasını almak ve kullanmak gibi bir hataya düşmektedir. Olması gereken porselen diş bakımı ile ilgili bilgilendirmeler için Diş fırçası ve diğer etkenleri aşağıda sıralanan alt başlıklarda özetleyerek açıklamaya devam edebiliriz.

Porselen Diş Bakımında Diş Fırçası

İster porselen olsun ister doğal olsun, size en uygun diş fırçasını belirlemek için diş hekiminizden destek almalısınız. Sağlıklı bir porselen diş bakımı – ağız bakımı için doğru diş fırçasını kullanmak oldukça önemlidir. Günde iki – üç defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Olması gereken ağız – diş sağlığı için diş fırçalama işlemlerinin rutinini aksatmayınız. Dişlerinizi fırçalarken yaklaşık iki dakikanızı ayırmalısınız. Fırçalama öncesinde yeme – içme eyleminde bulunduysanız en az yarım saat bekledikten sonra fırçalayınız.

Porselen Diş Bakımında Diş Macunu

Diş hekiminiz tarafından size en uygun diş macunu önerisini edinmeyi ihmal etmeyiniz. Önerilen diş macunu dışında diğer diş macunlarından, diş tozlarından vb tüm ürünlerden uzak durunuz. Sağlıklı ağız – diş olgusu için kulaktan dolma bilgilerle ürün kullanmayınız.

Porselen Diş Bakımında Diş İpi

Diş ipi de ister doğal olsun isterse de porselen olsun tüm bireylerin kullanması gereken temel bakım ürünlerinden biridir. Diş hekiminiz tarafından diş ipi kullanmanız doğrultusunda bilgilendirileceksiniz. Nasıl kullanmanız gerektiği doğrultusunda da gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Maksimum ağız – diş sağlığı için diş ipi kullanımını ihmal etmeyiniz.

Porselen Diş Bakımında Gargara

Gargaralar hem doğal dişler hem porselen dişler hem de ağız içi sağlık – bakım için oldukça değerli ürünlerdir. Gargara kullanımını ihmal etmeden günde en az bir defa kullanmaya devam etmelisiniz. Ağız içi hijyenin destekleyicisi olan gargaralar, ağız kokusunun engellenmesi, diş çürümesinin engellenmesi, ağız içi bakımı ve korumayı arttırmasına ve hem porselen hem de doğal dişlerin mevcut beyazlığının desteklenmesine dek pek çok olumlu etki barındırmaktadır.

Porselen Diş Bakımında Gece Plağı

Porselen diş uygulaması öncesinde diş hekiminiz zaten sizi bilgilendirmiştir. Geceleri diş sıkma – diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları olan bireylere porselen diş takılması uygun değildir. Ancak bu tür zararlı alışkanlıklarınız düşük düzeyde ise hekiminizce porselen diş tedavisi uygun görülmüş olabilir. Eğer diş sıkma – diş gıcırdatmalarınız var ise gerek porselen dişleriniz gerekse de doğal dişlerinizin sağlığı için geceler uyumadan önce gece plağı kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde porselen dişlerinizden yeterli ve uzun süreler boyunca verim alamayabilirsiniz.

Porselen Diş Bakımına Dair Diğer Bilgilendirmeler

  • Ön porselen dişlerde sert – kabuklu gıdalar yememeye – kırmamaya özen gösteriniz.
  • Fırçalama yaparken aşırı baskı uygulamayınız.
  • Ağız suları kullanınız. Böylece dişlerinizin beyazlığının korunmasına da destek olabilirsiniz.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra (bir sonraki öğüne dek) su dışında bir şey yiyip içmeyiniz.
  • Yemek yedikten sonra – herhangi bir içecekten sonra direk diş fırçalamayınız. Diş fırçalamak için yarım saat bekleyiniz. Yemek yeme – içme sırasında gıdalarda yer alan asitler diş minesini yumuşatır ve doğrudan fırçalama yapılırsa diş yüzeyi zarar görür.
26 Ara, 2020

Zirkonyum Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Günümüz şartlarında diş bakımı daha kolay hale gelmiştir. Geliştirilen teknikler ve artan sağlık merkezleri ile insanlara pek çok imkân tanınmıştır. Bu imkanlardan biri zirkonyum porselen ile kaplamadır. Zirkonyum porselen ile… Read More
04 Ara, 2020

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gelişen dünyaya sağlık alanında ayak uydurmaya devam ediyor. Çeşitli hastalıklara çeşitli tedaviler ile çözümler üretilmeye çalışılıyor. Diş tedavisinde de değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Dişlerin tamamen kaybedilmesi veya bir kaçının kaybedilmesi… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın