Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları)

Diş çevresinde bulunan hassas dokular ile ilgili tıp dalına ‘periodontoloji’ denir. Bu dokularda farklı nedenler ile meydana gelen iltihap kökenli diş çevresi problemlerine de ‘periodontal rahatsızlıklar’ ismi verilir.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Periodontoloji (Diş Eti Hastalıkları) Nedir?

Diş çevresinde bulunan hassas dokular ile ilgili diş hekimliği dalına ‘periodontoloji’ denir. Bu dokularda farklı nedenler ile meydana gelen diş çevresi problemlerine de ‘periodontal rahatsızlıklar’ ismi verilir.

Çocuklarda çok fazla görülmeyen periodontal sorunlar, daha çok yetişkinlerde görülür ve diş kaybına neden olan sorunların %70’inden daha fazlasını kapsar. Ancak tüm hastalıklarda olduğu gibi diş eti hastalıklarında da erken teşhis, hastalığın basit bir şekilde tedavi edilmesi konusunda son derece önemlidir.

Periodontal hastalıkların önüne geçilmesi ya da gelişen rahatsızlığın tedavisinde, hastanın tedavi sürecinden sonraki yaşantısında yemek yeme konusunda sıkıntılar yaşamaması açısından çok önemlidir. Beslenme sırasında iyi çiğnenmeyen gıdalar, sindirim sistemini zorlayarak çalışmasını olumsuz etkiler.

Periodontol Rahatsızlıkların Neden Olur?

Diş eti rahatsızlıklarının ilk sebebi bakteri plaklarıdır. Bakteri plaklarının yanı sıra sigara tüketimi, vücutta var olan bazı rutin hastalıklar, sürekli kullanılan ilaçlar, stres kaynaklı durumlar ve beslenme bozuklukları gibi yan etkenler de diş eti sağlığını olumsuz etkileyen önemli faktörler arasında yer alır. Diş ya da diş eti tedavilerinde vücutta sürekli olarak yaşanan tansiyon, şeker, kalp gibi hastalıklar da göz önünde bulundurularak tedavi sürecine başlanmalıdır. Periodontal rahatsızlıklara sebep olan faktörler şu şekilde incelenebilir;

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Sigara Tüketiminin Periodontol Rahatsızlıklar Üzerindeki Etkileri

  Sigara tüketimi vücudun genel çalışma kapasitesinde düşüşe neden olduğu gibi diş ve diş eti sağlığında da olumsuz etkiler yapar. Sigara ve puro gibi tütün içerikli maddelerin yapımında aşırı kullanılan kimyasal ürünler diş etlerinin kısa sürede iltihaplanmasına neden olur.

  Hamilelik, Regl ve Menopoz Dönemlerinin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkileri

  Vücudun tüm hormon dengesini değiştiren hamilelik, regl ve menopoz dönemleri insan bedeninde birçok değişikliğe neden olur. Vücudun pek çok organ ve dokusunda değişikliğe neden olan bu özel dönemlerde, diş sağlığı da ekstra bakım istiyor. Aksi takdirde diş ve diş sağlığı bu dönemlerde büyük tahribatlar alır.

  Sistemik Hastalıklar ve Diş Eti Sağlığı

  Şeker, tansiyon, kalp gibi hastalıklar sistemik rahatsızlıkların başında gelir. Bu hastalıklar diş sağlığını olumsuz etkilediği gibi tedavi sürecinde de yine olumsuz durumlar oluştururlar. Bunun nedeni, bu tarz sistemik hastalıkların vücudun bağışıklık sistemini bozmasıdır. Diyabet hastaları yaşadıkları sağlık sorununa ek olarak en çok sıkıntıyı ağız ve diş hastalıklarından yaşarlar.

  Hastalıkları sebebi ile ağız içi bölgesi sürekli kurur, yanar ve tat alma duyuları olan dil organının üzerinde dil papillalarında his kaybı yaşarlar. Ayrıca bu hastalarda iltihabi enfeksiyon görülme riski çok fazladır. Bu durumların hepsi periodontal hastalıkları tetikler ve tedavisinde güçlük çektirirler. Diyabet hastaları diğer sağlıklı periodontal hastalarına göre ağız ve diş sağlığı rahatsızlıklarını daha yoğun ve şiddetli yaşamalarına neden olur ve yara iyileşmeleri diğer kişilere göre daha uzun zaman alabilmektedir.

  Sürekli Kullanılan İlaçlar

  İnsanların şeker ve tansiyon gibi belirli ve daimi rahatsızlıklarından dolayı yaşamları boyunca kullandıkları ilaçlar tıpkı sigara tüketiminde olduğu gibi diş ve diş sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaratır. Bu ilaçlara ek olarak doğum kontrol hapları, astım hastalarının kullandığı her türlü ilaçlar, epilepsi ilaçları, depresyon ilaçları, hepsi olmasa da kalp ve tansiyon dengesi için kullanılan ilaçlar, kan sulandırıcılar ve her türlü kortizon maddesi içeren ilaçlar ağız sağlığı ile diş ve diş eti sağlığını olumsuz etkileyen ilaçlardır.

  Stresin Diş Sağlığı Üzerindeki Olumsuz Etkileri

  Stres anında vücudun salgıladığı bezler diş sağlığı ve ağız içi sağlığı açısından olumsuz etkiler yaratır. Aynı şekilde stres anında insanların farkında olmadan çene yapılarını sıkmaları ile şiddete maruz kalan diş yapısı ve diş etleri bu durumdan da kötü etkilenir.

  Yetersiz ve Sağlıksız Beslenmenin Diş Sağlığı Üzerindeki Etkileri

  Vitamin ve mineral bakımından zengin olmayan besinler tüketildiğinde hem vücudun bütün çalışma sistemleri, hem de ağız ve diş sağlığı olumsuz etkilenebilmektedir. Yanlış beslenme periodontal bozukluklara yol açan önemli bir etkendir. Bol şekerli gıdalar, çikolatalar, çay ve kahve gibi diş zeminine zarar veren gıdalar tüketildikten sonra gerekli bakım yapılmaz ise diş sağlığı açısından büyük tehlike arz eder.

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Periodontolojik Tedavi Nasıl Yapılır?

   Erken dönemlerinde tanısı konan diş eti rahatsızlıkları çoğunlukla cerrahi operasyona ihtiyaç duyulmadan tedavi edilirler. Bu tedavilerde kullanılan ilaçlar genellikle diş köklerinde kan birikimine sebep olan iltihabın kurutulması yönünde olur. İltihabın kurutulmasına ek olarak diş ve diş etleri temizliği yapılarak ağız içi temizlik sağlanır.

   Ağız içinde var ise çürükler ve plaklar tedavi edilir. Ancak fark edilmesi geç olan periodontal rahatsızlıklar cerrahi girişimi gerektirirler. Cerrahi girişimlerden önce ağız içi genel bakım yapılır.

   Periodontal hastalıklarda başvurulan cerrahi yöntemler şöyledir;

   Subgingival Küretaj

   Erken teşhis adımındaki tedavilere cevap vermeyen hastalıklarda uygulanan cerrahi yöntemdir. Lokal anestezi uygulanarak uyuşturulan diş kökleri iltihaplardan temizlenerek diş etinin alt kısmında bulunan diş plakları temizlenir.

   Flep Ameliyatı

   Periodontal hastalıkların ilerleyen safhalarında yapılacak son tedavidir. Diğer işlemlerde olduğu gibi flep operasyonunda da hastanın şikâyetçi bölge lokal anestezi ile uyuşturulur. Diş eti ve kökler yükseltilerek diş yapısının oturduğu kemik açılır. İltihap ile kaplanmış alan kemik yapısından temizlenir, diş kökleri düzeltilir, gerek görülür ise kemik yapısındaki eğilmeler de düzeltilir.

   Flep ameliyatı daha çok kemik yapısı tamamen bozulmuş hastalarda tercih edilir. Artık kemik yok denecek kadar azaldığında ve yıkıma uğradığında gerçek kemik yerine geçebilecek kemik grefti, membran gibi yapılar uygulanır.

   Periodontol Hastalıkların Tedavisinde Cerrahi Girişim Sonrası İyileşme Süreci

   Ağız ve diş sağlığı için periodontal cerrahi operasyonlar geçiren kişilerin ameliyat sonrası dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür: Ameliyat esnasında uygulanan lokal anestezinin etkisi geçmeden bir şey yiyip içilmemeli, ağız içinde her hangi bir işlem doğru olmazken ağrı ve sızıyı gidermede yardımcı olması adına yanak çevresinden soğuk uygulaması yapılmalıdır.

   Bu uygulama kişinin ağız içi ağrılarını dindirecek, yaraların şişme yapmasına engel olacaktır. Soğuk uygulaması 5’er dakikalık aralıklarla yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında ağız içi, herhangi bir içecek ya da ilaç karışımı ile çalkalanmamalıdır. Tükürme işlemi yapılmamalıdır. Çünkü tükürük unsuru açılan yaraların iyileşmesi için gerekli olan pıhtı oluşumunda gereklidir.

   Ameliyattan sonra bir iki saat boyunca ağız içinde kısmi kanamalar oluşabilir. Kanamaların yoğunluğuna göre tükürükte pembeleşme oluşması hastayı tedirgin etmemelidir. Devam eden kanamalarda steril gazlı bez ile tampon uygulanabilir. Yapılan işlemlere rağmen devam eden kanama durumlarında hekiminize başvurulmalıdır.

   Ameliyat sonrası doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli kullanmalıdır. Özellikle antibiyotikler bitene kadar mutlaka kullanılmalıdır. Reçete edilen ilaçlara ek olarak aspirin ve benzeri kan sulandırıcı ilaçlar kullanmaktan kaçınılmalıdır.

   Ameliyat Sonrası Yapılacaklar Nelerdir?

   Her operasyonda olmasa da bazılarında ameliyat sonrası aşırı hassasiyet, ağrı ve şişlik gibi rahatsızlıklar oluşabilir. Oluşan bu şikâyetler ameliyattan iki gün sonraya kadar devam edebilir. Üçüncü ya da dördüncü günü yavaş yavaş azalmaya başlar. Ameliyat sonrası oluşan morluklar ise en erken bir haftada iyileşme gösterir.

   Operasyon sonrasında iltihap ve kanama riskini azaltmak için sigara gibi tütün ürünlerinden uzak kalmak gerekiyor. Tütün mamulleri özellikle de kemik grefti ve diş çekimi uygulaması yapılan hastalarda ciddi sorunlara neden olmaktadır. Kemik grefti uygulanan alanlar sigara kullanımına bağlı olarak oluşan iltihap sebebi ile şişmeye başlar. Kanama hassasiyeti yeniden başlar. Tüm bunlar hastanın şiddetli ağrılar yaşamasına neden olur.

   Operasyonun ardından bir hafta kadar aşırı sıcak ve aşırı soğuk gıdalar tüketmekten kaçınılmalıdır. Ameliyattan sonra bir hafta kadar tedavi edilen diş bölgesinde fırçalama yapılmaz. Diğer bölgeler dikkatli bir şekilde fırçalanabilir. Ameliyat bölgesinin hijyeni için her gün, günde iki kez uygulanmak üzere doktor tarafından önerilen ilaçla ağız içi gargara yapılır.

   Hemen İletişime Geçin

   Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

    Bakım İşlemleri Nasıl Olur?

    Gargara işlemi, ağız temizliği yapıldıktan 10 dakika kadar sonra yapılmalıdır. Gargara ile hijyeni sağlanan ağız içine 30 dakika kadar yiyecek temas ettirilmemelidir. Gargarayı doktorun operasyon sonrası rutin kontrollerinden sonra bırakmasını önermesi ile bırakılmalıdır.

    Operasyonun Ardından Takribi 7 Gün Sonra Kontrole Gidilmeli

    Operasyonun yapılmasının ardından steril gazlı bezle yarım saat kadar yara üzerine baskı yapılır. Bir ay kadar geçtikten sonra ağız içinin tamamen iyileştiği düşünülse de, aslında yaralar tam olarak iyileşmemiş olabilir. Bu sebep ile rutin aralıklarla ameliyatı yapan doktordan randevular alınarak operasyon bölgesinin kontrolü sağlanmalı ve bu randevular önemsenmelidir.

    Öncesi & Sonrası

    Hemen İletişime Geçin

    Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

     Sıkça Sorular Sorular

     Periodontal hastalıklar nasıl önlenebilir?

     Ağzı maksimum düzeyde, düzenli ağız bakımı ile sağlıklı tutarak periodontal hastalıklar önlenebilir. Ayrıca sigara içmek nekroza sebep olur ve bu da periodontal rahatsızlıklara sebep olur.

     Diş eti kanaması neden olur?

     Ana nedeni diş eti çizgisinde biriken plaktır. Plak, tartar içinde sertleşince kanamaya ve periodontitis olarak bilinen daha gelişmiş bir diş eti ve çene kemiği hastalığına yol açar.

     Kronik diş eti hastalığı nedir?
     1. Ciddi bir diş eti enfeksiyonudur. Dişlerin çevresindeki yumuşak dokuya zarar verir. Eğer tedavi edilmezse ciddi kemik erimesi problemine yol açar. 
     Diş taşı temizliği yaptırdıktan sonra yeniden diş taşı oluşur mu?

     Bu kişisel ağız bakımına bağlı bir faktördür. Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılmağı süreçte diş taşı oluşur.

     Agresif diş eti hastalığı nedir?

     Periodontitis hastalığının agresif ve yıkıcı şekilde ilerlediği hastalıktır. Bu hastalık için yapılan tedaviye vücut cevap vermeyebilir ve antibiyotik tedavi ile desteklenmesi gerekebilir.

     Periodontal estetik ne demektir?

     Diğer adıyla diş eti estetiğidir. Diş etlerini eşit seviyeye getirmek, çok fazla diş eti görünen insanlarda bu fazladan diş etini kaldırmak amacıyla yapılan tedavidir.

     Diş eti rahatsızlıkları genel sağlığı bozar mı?

     Evet. Özellikle son dönemde yapılan araştırmalar; ağzındaki bakteri ve iltihabın, kalp krizi ve bunama gibi diğer sorunlarla da bağlantılı olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca birçok hastalığın da (inme ve diyabet vb.) komplikasyon riskini arttırabilir. 

      

     Diş eti çekilmesi neden olur?

     Dişlerin ve diş eti bakımının ihmal edilmesi, genetik faktörler, o dönemde oluşan kemik hastalıkları en büyük nedenlerdir.