Pedodonti (Çocuk Diş)

Pedodonti çocukların dişleri ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Bu tıp dalı 0 ile 13 yaş arasındaki çocukların süt dişlerini ve daimi dişlerini kontrol etmek gerektiğinde tedavi etmek amacı ile oluşturulmuş bir disiplindir.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Pedodonti Nedir?

Pedodonti çocukların dişleri ile ilgilenen bir diş hekimliği dalıdır. Bu diş hekimliği dalı 0 ile 12 yaş arasındaki çocukların süt dişlerini ve daimi dişlerini kontrol etmek gerektiğinde, tedavi etmek amacı ile oluşturulmuş bir disiplindir. Çocuklarda travma ya da çürük nedeni ile dişlerde sorunlar olabilir. Bunun yanında kalıtsal nedenlerden dolayı ya da dış etkenlerden dolayı da dişler zarar görebilir.

Pedodonti bölümü, gerektiğinde önleyici tedbirler ile çocukların ve gençlerin diş sağlığının korunmasında rol alırlar. Ağız ve diş sağlığı konusunda gerekli tedbir ve tedavi yöntemlerini gerçekleştiren pedodontistler, daha sağlıklı bir ağız yapısı için gerekenleri gerçekleştirmektedirler.

Pedodonti Uzmanları Ne İş Yapar?

Pedodonti uzmanları genellikle çocukların diş sağlığı ile ilgilenir. Bunun yanı sıra diş protezleri, diş çekimi, diş çürüklerinden korunma, diş travmalarının teşhisi ve tedavisinde, diş kanal tedavilerinde, diş bozukluklarının giderilmesinde rol almaktadırlar. Kötü ağız alışkanlıklarının giderilmesinde pedodonti doktorları önemli roller üstlenir.

Pedodonti doktorları çocuk diş gelişimi için oldukça önemlidir. Diş yapısı ile ilgili her türlü hizmeti veren pedodonti uzmanları gençlerin de diş tedavilerinde rol almaktadırlar. Çocuklarda süt dişlerinin tedavisi ve takibi gibi birçok farklı çocuk diş tedavisi işlemi, pedodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Pedodonti Ve Süt Dişleri

  Süt dişleri erken çocukluk döneminde görülen ve yaş ilerledikçe yerlerini daimi dişlere bırakan, 0-12 yaş aralığında kullandığımız dişlerimizdir. Toplamda 20 süt dişi çıkmakta olup, kendiliğinden düşmeyen dişlerin zamanla çekilmesi gerekmektedir. Bu dişlerin takibi ve gerektiğinde çekilmesi gibi işlemler pedodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

  Süt dişlerinin erken aşamada çekilmemesi ve çocukların süt dişlerinin zamanında çekilmesi için gerekli takipler ve tedaviler, pedodonti uzmanları ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle erken yaştan ilerleyen yaşlara kadar, düzenli diş takibi için, bir pedodonti uzmanına gitmekte fayda vardır. Diş gelişiminin eksiksiz olması gibi nedenlerle pedodonti uzmanları rol alır.

  Çocuklarda Diş Gelişimi

  Çocuklarda diş gelişimi bebeklik aşamasından başlamaktadır. Bebeklerde diş gelişimi tamamlandıktan sonra ve süt dişlerinin çıkması 6 ile 12. aylar arası dönemde başlamaktadır. Çocuklarda süt dişlerinin tamamlanması 3 yaşına kadar sürmektedir. Süt dişi denilen bu dişlerin toplamda 20 tane olması beklenmektedir. Bu dişler, 6 ya da 7 yaşına kadar görevlerini sürdürürler.

  Gerek bebeklik dönemi gerekse de çocukluk döneminde diş gelişimi ile ilgili anne ve babaların yeterli bilgi sahibi olmaması olağan bir durumdur. Bu nedenle bebeklikten çocukluk sonuna kadar bir uzman yardımı ile diş takibi yapmak yerinde olacaktır. Sağlıklı dişler ve ağız yapısı, ilerleyen aşamalarda diş gelişimini önemli oranda etkilemektedir.

  Pedodonti Ve Koruyucu Diş Hekimliği

  Koruyucu diş hekimliği diş gelişimi aşamasında önemli rol oynar. Gerek anne ve babanın yönlendirilmesi gerekse de çocukta ağız sağlığı ile ilgili alışkanlıkların kazandırılması amacı ile koruyucu tedbirler diş hekimleri sayesinde gerçekleştirilmektedir. Flor ve fissür örtüsü uygulamaları çocuklarda koruyucu tedavi uygulanır.

  Diş yüzeyinde zamanla meydana gelen oyukların içerisine bakterilerin dolması ile diş çürüklerinin ilerlemesi görülür. Bu nedenle fissür örtücüler ile diş çürüklerinin oluşmasının önüne geçilmiş olunur. Fissür dışında flor uygulaması ile de koruyucu tedbirler gerçekleştirilmiş olur. Erken çocukluk evresinde flor takviyesi ile dişlerin çürümesinin önüne geçilmiş olur.

  Pedodontoloji Ve Diş Muayenesi

  Çocukların diş sağlığının korunması amacı ile dişlerinin düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Bu nedenle de bir pedodonti uzmanı yani bir çocuk diş hekimi ile düzenli takip yapmak gerekir. Pedodonti uzmanları çocukların diş gelişimini düzenli olarak takip ederek, diş yapısındaki bozulmaları zamanında tespit eder ve gerekli müdahaleleri gerçekleştirirler. Gerektiğinde çocuklarda diş bozukluklarını gidermek için diş teli dâhil çeşitli tedaviler uygulamaktadırlar. Bir pedodontist ile çocuk ağız sağlığını sürekli takip etmek diş gelişimi için oldukça önemlidir.

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Pedodontiste Neden İhtiyaç Duyulur?

   Çocukların gelişimi yetişkinlerden farklıdır. Bu nedenle çocuk diş ve ağız sağlığı ile ilgili farklı bir uzmanlık dalına ihtiyaç vardır. Pedodonti bu nedenle ortaya çıkan bir disiplindir. Çocukluk dönemi, gelişim açısından yetişkinlik döneminden farklılıklar göstermektedir. Bu nedenle de bu döneme özel işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir.

   Çocuklar bu dönemde metabolizma ve gelişim olarak daha fazla efor harcarlar. Bunun yanında, bu dönem dişleri yetişkinlik dişlerine nazaran daha az dayanıklıdır. Bu farklılıklar nedeni ile farklı bir diş hekimliği alanının oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle çocukların diş sağlığı için pedodonti uzmanlarına ihtiyaç duyulur.

   Pedodonti Uzmanından Beklenilen Özellikler Nelerdir?

   Pedodonti uzmanlarından beklentiler arasında, ilk olarak çocuklar ile iyi anlaşmak gelmektedir. Pedodonti uzmanlarının hasta grubu çocuklar olduğundan dolayı öncelikle bu alanda iyi bir iletişim kurmaları gerekmektedir. Çocuklar ile kurulacak etkili bir dil sayesinde çocukların tedavisine yardımcı olmak mümkündür. Genel olarak bir diş doktorundan beklenilen nitelikler pedodonti uzmanından da beklenmektedir.

   Bunun yanı sıra çocuk ağız yapısı ve diş sağlığı hakkında bilgi sahibi olmak, bu alandaki gelişmeleri yakından takip etmek de pedodonti uzmanlarından beklentiler arasındadır. Ayrıca çocuk ve hasta ile, hakları konusunda deneyimli olmak da oldukça önemlidir.

   Çocuk Ağız Ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

   Çocuklarda ağız ve diş sağlığının önemli olmasının nedeni, ağzın birçok organ ile yakın ilişki içerisinde olmasıdır. Bu nedenle de ağız ve diş sağlığının takip edilmesi önemlidir. Bazı çocuklarda dişlerde görülen eğriliğin erken aşamada tespit edilmesi ile gereken müdahaleler gerçekleştirilebilir. Bunun yanında ağız sağlığı ile ilgili olarak da diş hekimlerine bazı sorumluluklar düşmektedir.

   Her şeyden önce çocuklarda görülen ağız kokusu ya da ağız sağlığı dişler ile alakalı olabileceği gibi başka sorunlara da işaret edebilir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığının düzenli olarak takip edilmesi konusunda diş hekimlerine düşen rolün büyük bir önemi vardır.

   Hemen İletişime Geçin

   Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

    Düzenli Diş Takibinin Faydaları

    Çocuklarda düzenli diş takibi yapılmasının birçok faydası vardır. Bu faydalar arasında çocuk çene yapısının korunması ilk aşamada söylenebilir. Bunu takiben diş gelişiminin doğru bir şekilde ilerlemesi, ağız sorunlarının giderilmesi, diş çürüklerinin olmaması gibi faydalar düzenli takip aşamasında gerçekleştirilmektedir.

    Bunun yanı sıra çocukluk dönemi gelişiminin en önemli ve hızlı olduğu bir dönem olduğundan dolayı bu dönemde dişler çok çabuk gelişmektedir. Bu tür nedenlerle, bu hızlı dönemde dişlerin gelişimsel bozuklukların önüne geçmek için, düzenli olarak diş takibi yapılması gerekmektedir. Birçok şehrimizde, pedodonti hizmetinin verildiği görülmektedir. Pedodonti alanında hizmet veren çok sayıda sağlık merkezi vardır.

    Çocuklarda Diş Sağlığı İçin Öneriler

    Çocuklarda diş sağlığı için çeşitli öneriler bulunmaktadır. Her şeyden önce diş sağlığı için farklı dönemlerin olduğunu bilmekte fayda sağlar. Çocuklarda diş gelişimi 0 ile 6 yaş arasında ayrı; 6 ile 12 yaş arasında ayrı, 12 yaş ve sonrasında ayrı olarak değerlendirilmektedir. 0 ile 6 yaş arası süt dişleri dönemi 6 ile 12 yaş arası karışık dişlenme dönemi 12 yaş üzeri ise sürekli dişlenme dönemi olarak adlandırılır.

    Her dönemde çocukların diş gelişimi ile ilgili farklı faktörlerin ön planda olduğunu bilmek faydalıdır. Bu nedenle, diş dönemlerini bilmek ve bu konuda diş takibi yapmak, gerektiğinde uzmanından hizmet almak oldukça faydalıdır. Her dönemin kendine has özellikleri vardır.

    Çocuklarda Sık Görülen Diş Sağlığı Sorunları

    Çocuklarda diş gelişimi ile ilgili bir dizi sorun vardır. Bunlardan birincisi süt dişlerinin istendiği gibi gelişmemesidir. Erken çocukluk döneminde görülen bu rahatsızlıkta, çocukların dişlerinde eksiklikler ya da bozukluklar görülebilmektedir. Bir diğer diş sorunu ise biberon çürükleri; çocukların sürekli biberon kullanımına bağlı olarak görülen bu sorunlar erken evrede kendini belli eder.

    Çocuklarda görülen bir diğer diş sorunu parmak emme ile meydana gelen sorunlardır. Genellikle 5 yaş altı bireylerde görülen bu sorunda dişlerin yapısında bozulmalar meydana gelebilir. Bunun dışında çocukların çok fazla şeker ve benzeri ürünleri tüketmesi nedeni ile de diş sorunları ortaya çıkmaktadır.

    Çocuklarda Diş Sorunlarının Çözümleri

    Pedodonti uzmanları çocuklarda görülen diş sorunlarını giderebilmek için çeşitli tedaviler uygularlar. Dolgu tedavisi yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da diş yerinin doldurulması için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ayrıca yer tutucular ile de diş düşmelerinde boş kalan yerlerin doldurulması mümkün olmaktadır. Bu tedavi sayesinde dişlerdeki kayma ve yeni gelecek dişlerin çarpışıklığı önlenmiş olur.

    Çocuklarda diş sorunlarını aşmak için kullanılan bir diğer tedavi yöntemi ise kanal tedavisidir. Kanal tedavisi sayesinde süt dişleri daimi dişler gelene kadar ağızda tutulmuş olur.

    Pedodonti Ve Sağlık Merkezleri

    Pedodonti hizmeti almak için gerek devlet hastaneleri gerekse de özel hastaneler tedavi imkânı sunmaktadır. Özel sağlık merkezleri çocukların ağız ve diş yapısı ile ilgili gerekli kontrol ve tedavileri hızlı bir şekilde yerine getirmektedirler. Sağlık merkezlerinde düzenli diş takibi yapılarak, diş sorunlarının önüne geçilmiş olunur.

    Aynı zamanda diş çürüklerinin tedavisi ve ağız sağlığı ile ilgili tedbirlerin gerçekleştirilmesi de pedodonti uzmanları tarafından, sağlık merkezlerinde verilen hizmetler arasındadır. Bu hizmetlerin çocukların gelişimi için oldukça önemli olduğunu ve aynı zamanda çene yapısı ile ilgili de faydaları olduğunu ifade etmek gerekir. Çocuk ağız ve diş sağlığı pedodonti uzmanları tarafından düzenli olarak takip edilerek, ağız ve çene yapısı bozuklukları ortadan kaldırılabilmektedir.

    Öncesi & Sonrası

    Hemen İletişime Geçin

    Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

     Sıkça Sorular Sorular

     Çocuğumun diş sağlığı açısından beslenmesi nasıl olmalıdır?

     Çocukların, her öğünde almaları gereken besinleri düzenli ve yeterli miktarda almaları, ağız ve diş sağlığı açısından da büyük önem taşır. Özellikle süt ürünleri dişlerin gelişiminde ve dişlerin korunasında önemli rol oynar. Kahvaltı sonrası dişlerin fırçalanmadığı durumlarda, en son peynir yenilmesinin diş çürüğünden korunmasında etkisi büyüktür.

     Florun çocuğumun dişlerine faydası var mıdır?

     Evet. İnsan vücudunda özellikle kemik ve dişlerde depolanan flor, kemik ve diş sağlığı açısından çok önemlidir. İşlenmiş gıdalar çürüğe elverişli ortam oluşturur. Bu noktada diş yapısını güçlendirmede flor çok önemli bir yapıtaşıdır.

     Çocuğuma flor tableti vermem gerekir mi?

     Hekiminize danışmadan çocuğunuza flor tableti vermeyin. Bu tabletler, bireyin çürük riskine göre hekimin gerekli gördüğü durumlarda verilen bir uygulamadır.

     Çocuğun dişlerini fırçalarken ne kadar florlu macun kullanmamız gerekir?

     3-6 yaş arası çocuklarda bezelye büyüklüğünde florlu macun, 3 yaş ve altı çocuklarda pirinç tanesi büyüklüğünde florlu macun kullanılması gerekmektedir.

     Sadece flor uygulaması ve fissür örtücü ile çocuğumun dişini çürükten koruyabilir miyim?

     Maalesef. Bu uygulama bir önlemdir. Büyük oranda dişleri yeni çürükler den koruyacak olsa da yüzde yüz engellemeyecektir. 

     Fissür örtücü uygulaması nedir?

     Koruyucu bir dental tedavidir. Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinin girinti ve oluklarının akışkan bir dolgu maddesiyle örtüldüğü koruyucu bir diş tedavisidir.

     Ne zaman fissür örtücü uygulaması yapılmalıdır?

     3 yaşından itibaren yapılmaya başlanmalıdır. Çünkü süt dişlerinin gelişimi 3 yaş civarında biter.