Ortodonti (Diş Teli)

Ortodonti  uyumsuz ve çapraşık dişlerin birbirleri ile uyumlu olup olmadığını denetleyen, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği bölümüdür.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Ortodonti (Diş Teli)

Ortodonti alanını kısaca tanıtmak gerekirse; uyumsuz ve çapraşık dişlerin birbirleri ile uyumlu olup olmadığını denetleyen, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yapan diş hekimliği bölümüdür.

Diş teli tedavisi ortodonti alanında alt ve üst çene kısmında bulunan, çenedeki bozuklukları düzeltmek ve güzel bir gülüş yaratmak amacıyla takılmış olan tellerdir. Diş teli tedavisinin doğru zamanda yapılmış olması son derece mühimdir. Özellikle çocukluk dönemlerinde yapılacak olan bu tedavi sağlıklı sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır. Bireyin büyümesi ve belirli bir yaşa ulaştıktan sonra da  yapması mümkündür. İlerleyen yaş grubundaki hastalara da diş teli tedavisinin uygulanması ile verimli sonuçlar  alınacaktır, fakat çocukluk çağındaki bireyler kadar etkili sonuçlar çıkması beklenmemektedir. Çocukluk çağındaki bireylerde olası bir operasyon ihtiyacı olması durumunda kişi 10 ila 12 yaşlarında muayene edilmelidir. Bu muayeneye göre de gerekli operasyonların yapılmasına başlanmalıdır. Çene yapısında bir bozukluk fark edilmesi halinde mutlaka muayene ettirilerek gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi ertelenmemelidir. Erken yaşta başlayan diş teli tedavisi çok daha kısa sürmektedir ve oldukça güzel sonuçlar alınmaktadır.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik problemler günümüzde birçok kişinin rahatsız olduğu alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı birçok kişi ortodontik problemlerin neden olduğuna dair araştırma yapmaktadır. Genel olarak bu rahatsızlığın sebepleri; kaza geçirilmesi, bireyin edindiği alışkanlığın çeşitli sorun yaşatması vs. Bireyin alt çenesi önde veya geride olması gibi sorunlarda hastanın yaşı ve ağız içi durumu göz önüne alınarak tedavisi belirlenmektedir. Hasta çocukluk çağında ise, çeşitli tedavi yöntemleri bulunabilmektedir. Fakat hastanın yetişkin olması durumunda, cerrahi alanı da destekleyen operasyonlarla beraber tedavi gerçekleştirilir.

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Diş Teli Nasıl Takılır?

  Sabit takılan diş tellerinin vazgeçilmeyen unsurlarından birisi de şüphesiz braketlerdir. Çeşitli firmalar tarafından üretilen birçok braket bulunmaktadır. Bu braketlerin porselen, metal ve kompozitlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. En çok kullanılan diş telinin ise metalden üretilmiş teller olduğunu söyleyebiliriz. Yine yetişkin bireylerde de estetik açıdan tercih sebebi olabilmektedir. Braketler dişlerin ön kısmına yerleştirilebilen ve arka kısmına yapıştırılan braketler olarak iki farklı türden oluşmaktadır. Diş teli braketlerinin takılmasının ardından, bir alışma süreci gelmektedir. Bu alışma süreci içerisinde, ağrılar meydana gelmiş olsa da, bu ağrılar kalıcı değildir ve zaman içerisinde azalarak geçmektedir.

  Diş Teli Zarar Görürse Ne Olur?

  Bilindiği üzere diş telleri her ne kadar sağlam olsa da bazı durumlarda zarar görebilmektedir. Bu durumlar sert yiyecekler tüketme, diş sıkma, yere düşme, kaza geçirme, ani hareket etme gibi nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. İlk olarak bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, diş telinin zarar görmesi durumunda ne olursa olsun hekime başvurulması gerektiğidir. Bireyin muayene edilmesi ve ona göre bir önlem alınması son derece mühimdir. Aksi takdirde diş telinin zarar görmesi tedavi sürecine daha fazla zarar verebilmektedir.

  Diş Teli Tedavisi Acı Verir Mi?

  Diş teli tedavisi olacak kişiler diş teli tedavisinin ağrılı bir işlem olup olmadığını merak etmektedir. İlk olarak diş teli tedavisi acı veren bir operasyon değildir. Diş telinin dişlere takılma  işleminde bireyler herhangi bir acı çekmez. Diş teli kolay ve acısız bir şekilde takılmaktadır. Acı duyabileceğiniz süreçler diş telini taktıktan sonraki ilk 10 günlük süreçtir. Bu süre içerisinde diş tellerine alışırsınız ve bu alışma sürecinde yiyecek ve içecek tüketirken bir miktar ağrı duyabilirsiniz.

  Dişlerinizin hareket etmesi için uygulanan baskı nedeniyle de bazı durumlarda ağrı duyabilirsiniz. Ancak bu durum aynı bir gözlüğe alışma sürecinde olduğu gibi kısa bir süredir. Diş telleri takıldıktan birkaç gün sonra tellere alışarak normal hayata devam edebilirsiniz. 

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Diş Teli Tedavisi Ne Kadar Sürer?

   Diş teli tedavisinin süresi de birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk olarak diş teli tedavisi bireyin çene yapısına, dişlerinin sağlık durumuna, yaşına ve talep edilen gerekliklere göre değişebilmektedir. Bu kriterler diş telinin ne kadar kalması gerektiği süreyi belirlemektedir. Diş teli tedavisi uygulama süreleri her olayda farklı sürelerde olmaktadır. Hastanın yaşının genç olmasına rağmen, iskelet bozukluğunun olması durumunda minimum 2 ila 2 buçuk yıl sürmektedir. İskeletsel bozukluğun olmaması durumunda ise 10 ila 24 ay arasında değişmektedir. Daha büyük yapısal bozukluklar olması durumunda da tedavi süresi uzayabilir.

   Yetişkin hastalardaki diş hareketleri çocuklara göre çok daha ağır olmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde iskeletsel bozuk olması durumunda tel dışında başka tedaviler de gerekebilir. Genel olarak diş teli tedavileri ortalama 1 ila 2 sene arasında değişebilmektedir.

   Diş Telleri Leke Yapar Mı?

   Diş teli tedavisi olacak bireylerin merak ettiği detaylardan birisi de diş tellerinden kaynaklı dişlerde lekelenme olup, olmayacağıdır. Diş teli tedavisi ortalama olarak birkaç yıl sürmektedir. Braketleri sökülme aşamasına gelindiğinde ise altlarında lekeler olabilmektedir. Fakat bu durum sadece ağız bakımı ve temizliğini düzenli yerine getirmeyen kişilerde olabilmektedir. Ağız bakımının ve temizliğinin düzenli yapılması durumunda, braketlerde dâhil olmak üzere dişlerde herhangi bir sorun olmayacaktır.

   Tedavi boyunca ağız bakımına dikkat eden bireylerde, dişlerde çürüme ve hassasiyete rastlanmaz. Eğer yeterli ve dikkatli bir şekilde ağız bakımı yapılırsa, diş teli tedavisi sonrası dişlerde  leke veya çürüme gibi bir durum gerçekleşmez. Tedavi sonrası lekelenme ve çürükler ağız bakımına pek özen göstermeyen bireylerde görülmektedir.

   Çocuklarda Diş Teli

   Diş teli tedavilerinde hastanın genç yaşta olması oldukça avantajlıdır. Bilindiği üzere; çocuk yaşlardan gelişim çağına kadar, çocukların kemik yapısı şekil almaya müsaittir. Doğru bir şekilde diş teli tedavisi gerçekleşirse kısa bir süre içerisinde tedaviyi tamamlamak mümkündür. Tedavinin çok daha verimli olabilmesi için, çocuk yaşlarda diş doktoruna düzenli olarak kontrole başlanması önem taşır.

   Çocuk hastaların bazılarında ortodonti tedavisi  amaçlı olarak diş telleri kullanılmaktadır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise takıp çıkarmalı olan tellerdir. Bunlar çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir ve çocukların kullanım kolaylığı gözetilerek üretilmiştir. Ayrıca temizliği de kolaydır. Takılması basit ve ağrısızdır. Bilindiği üzere çocukların büyük bir kısmı diş teli kullanmayı pek sevmemektedir. Diş tellerinin görüntüsü çocukları oldukça rahatsız etmektedir. Çocuk hastaların, diş teli görüntüsünden memnun olmaması ve sürekli olarak diş tellerine dokunması durumunda tedavi uzayacak ve istenmeyen sonuçlar yaşanacaktır.

   Diş teli görüntüsünü sevmeyen çocuklar için ince teller kullanılabilir. Bu teller birçok noktada avantaj sağlamasının yanı sıra hastanın memnuniyetsizliğini de giderecektir. Diğer bir deyişle, görünmeyen teller olarak da adlandırılan bu teller, seramik ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bunlar dışında diş arkasına takılan diş telleri de bulunmaktadır. Bu tellerin üretim amaçları problemli dişlere olan ve estetik kaygıları bulunan hastaları memnun etmek üzerine kuruludur. 

   Çocuklara diş telini daha da sevdirmek ve güzel göstermek için farklı renklere sahip olan diş telleri de bulunmaktadır. Braketleri ve lastikleri renkli olan diş telleri birçok noktadan avantaj sağlamaktadır. Çocukların dikkatini çekmek ve onlara cazip görünmesi için bu teller üretilir. Keza oldukça başarılı sonuçların alındığını da söyleyebiliriz. Örneğin, çocuk Fenerbahçeli ise sarı ve lacivert renklerden seçim yapılabilir. Bu sayede hasta memnuniyeti sağlanmaktadır. En fazla kullanılan diş tellerinin de metalden üretilenler olduğunu unutmamakta fayda var.

   Ortodonti Diş Teli Doktor Seçimi

   Günümüzde birçok hasta diş teli tedavisini sağlıklı bir çene yapısına, kusuruz ve estetik bir gülüşe sahip olmak için ister. Bunu sağlamak içinde ilk olarak doğru bir hekime muayene olmak gerekmektedir. Hekiminiz bu alana ne kadar hâkimse ve ne denli başarılı ise o kadar fayda sağlayacaktır. Özellikle çocuk hastalarda hekim tercihi önemlidir. Küçük çocuklarla olan ilişkisi ve buna benzer detaylar birçok noktada avantaj sağlamaktadır.

   Doktor seçiminizin yanlış olması durumunda da istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Diş tellerinin takılması oldukça basit bir işlemdir. Tıbbi olarak zorlayıcı olmadığını söyleyebiliriz. Estetik amaçlı ve daha basit işlemlerde sorun çıkma sayısı oldukça azdır.

   Ortodonti Diş Teli Fiyatları

   Ortodonti diş teli fiyatları günümüzde sürekli olarak değişmektedir. Bilindiği üzere birçok doktor kendi fiyatlarını belirlemektedir. Devlet hastanelerinde ortodonti tedavisi bulunmamaktadır. Özel klinikler, özel hastaneler üzerinden Ortodonti diş teli operasyonları gerçekleşmektedir. Her hastane ve her doktor farklı fiyatlar üzerinden anlaşma sağlamaktadır. Bundan kaynaklı da net bir ortodonti diş teli operasyon fiyatının olamayacağını söyleyebiliriz.

   Günümüzde aynı hastanede dahi fiyatlar değişebilmektedir. Hastanedeki hekim tercihi sizleri doğrudan etkileyecektir. Fiyatın belirlemesinde oldukça önemli olan hekim tercihinin, operasyonun başarısında da oldukça etkili olduğunu unutmamakta fayda var. Bilindiği gibi ortodonti diş teli operasyonunda sizlere uygulanacak olan tedavi de fiyatı değiştirebilmektedir. Her hastaya yapılacak olan işlemler farklı olduğu için, birçok kişinin fiyatları birbirleriyle benzerlik göstermemektedir. Kesin ve net bir şekilde ortodonti diş teli fiyatını öğrenmek için hekim muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde söylenmiş olan tüm fiyatlandırmalar gerçeği yansıtmayacaktır.

   Öncesi & Sonrası

   Hemen İletişime Geçin

   Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

    Sıkça Sorular Sorular

    Braketin düşmesinin zararı nedir?

    Diş telleri takılmadan evvel fosforik asit ile dişlerin yüzeyinde pürüzlendirme yapıldıktan sonra takılır. Fosforik asidin tek seferlik dişe zararı yoktur. Ancak tedavi sırasında hastanın diş tellerini yanlış kullanım sonucu kırmasıyla bu işlemin tekrarlanacak olması, diş yüzeyinde çok az da olsa zarar verebilir.

    Ortodontik tedavi sırasında dişlere nasıl bir bakım uygulamak gerekir?

    İlk olarak ortodontik diş fırçası ile bütün diş yüzeyleri fırçalanmalıdır. Ara yüz fırçası yardımı ile diş fırçasının ulaşamadığı kalan artıklar uzaklaştırılır. Diş ipi veya ağız duşu kullanılır . Flor içerikli ağız gargarası ile ağız temizliği tamamlanmalıdır.

    Braketler özel bir bakım gerektirir mi?

    Evet. Ara yüz fırçası ile temizlenmeli. Bu temizleme yapıldığında bu bölgelerde diş taşı ve tartar oluşması önlenir.

    Ortodontik tedavi sırasında braketlerin düşmemesi için ne gibi önlemler alınması gerekir?

    Sert yiyecekler yenmemeli, dişlere kapak açılmaya çalışılmamalı.

    Ortodonti tedavileri için kontrol sıklığı nedir?

    4-6 hafta arası olmalıdır. Daha sık gelinmesi tedaviyi kısaltmaz aksine uzatır.

    Ortodonti tedavisi ağrılı bir tedavi midir?

    Dişler bir kuvvetle yer değiştiriyor bu nedenle zaman zaman ağrı yapabilir. 

    Ortodontik tedavi öncesi ağızda ne gibi hazırlıklar yapmak gerekir?
    1. Bütün ağız içi tedavileri (dolgu, kanal, diş taşı temizliği) yapılmalıdır. 
    Ortodonti tedavisi için yaş sınırı var mıdır?

    7 den 70’e herkes yaptırabilir. Fakat ortodonti tedavisine başlamak için ‘puberte’ adı verilen 9-14 yaş arası olan ergenlik dönemi en avantajlı dönemdir.

    Ortodontik tedavi sonrası verilen takıp çıkmalı apareyi kullanmazsak ne olur?

    Dişler birebir eski haline geri dönmez ama tekrar çapraşıklık meydana gelir. Tedavi tekrar başlatılmak zorunda kalır.

    Tedaviyle ilgili estetik kaygılar nasıl giderilebilir?

    Günümüz teknolojisinde, estetik ortodonti tedavileri yapılabilmektedir. Lingual ortodonti dediğimiz, dişlerin arka yüzeylerine takılan tel ile yapılan tedavi ve şeffaf plak tedavisi bu estetik tedavi yöntemlerindendir.