Blog

Yaprak porselen olarak da bilinen lamine porselen kaplama, estetik görünüm kaygılarını ortadan kaldıran porselen diş tasarımlarıdır, dişlerin kırılması ve deformasyonuna göre özel olarak hazırlanır ve dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır. Dişlerde herhangi bir yapışma olmaksızın uygulanan Lamine diş kaplaması, mükemmel uyum ve hassasiyet gösteren ince, yarı geçirimli bir tabakadır. Dişlerin görünümüne yakın olan porselen lamineler oldukça dayanıklıdır ve ince bir yapıya sahip olmalarına rağmen kolayca kırılmazlar. Kaybedilen diş dokuları, bozulmamış diş dokusunun en az kayıp yöntemi olarak tercih edilen lamine porselen kaplama ile yeniden kazanılır.

Birçok kişi dişlerine düzenli bakım uygulamaz ve zamanla dişlerinin rengi değişmeye başlar. Belirli bir süre sonra, istenilen beyazlıktan uzak bir görünüm elde edilir. Dişlerin beyazlatma işlemlerinde istenilen renk sağlanmazsa, dişlerin beyaz görünmesini sağlamak için lamine diş kaplaması yapılır. Sağlıksız, dekonstrüktif, kırık ve lekeli dişlerin daha iyi görünmesi için ön dişler arasındaki ayrıklıkları birleştirmek için aşınmış dişlerin görünümünü düzeltmek için bu yöntem uygulanır. Kanal tedavisinden sonra veya dolgu damlası sonrasında dişlerin kararması oluşabilir. Kaplama yöntemleri bu siyahları ortadan kaldırmak ve dışarıdan görünür siyah izlenimi önlemek için kullanılır.

Teknolojik gelişmeler ile dişlerle ilgili yapılan tedaviler farklı seçeneklerle sunulmaya başlanmıştır. Dişlerinde sorun yaşayan kişiler için kanal tedavileri, kaplama seçenekleri ve protez uygulamaları gibi birçok farklı tedavi seçeneği sunulmaktadır. Dişlerin bakım ve kontrollerinin ihmal edilmesinden dolayı en sık sorunların yaşandığı alanlardan biri olarak diş beyazlığı ve görünümü gelmektedir. Lamine diş kaplama ve benzeri tedaviler genellikle dişlerle ilgili bakım ve kontrolleri aksattıktan sonra uygulanır. Dişlerde farklı renk oluşumunda, diş minesinin zarar görmesinde, dişler arasında boşluk oluşmasında, çarpık dişlerde ve ön dişlerde çürük veya kırık gibi durumların oluşmasında diş kaplamaları tercih edilmektedir.

Kaplama diş son zamanlarda en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Teknolojik gelişmeleri takip eden bir alan olan diş tedavileri ve onlar için alet üretimleri ile diş tedavileri için daha verimli işlemler yapılabilmektedir. Bu teknolojiler sonucunda farklı diş kaplama malzemeleri kullanılarak yapılan tedaviler gözlemlenmektedir. Bu kaplamaları merak edenler lamine dişlerin nasıl yapıldığını soruyor. Bu tedavi süreci, lamine diş kaplamaları yapılmadan önce dişlerin tedaviye ihtiyaç duyması durumunda tercih edilir. Gerekli tedavi yapıldıktan sonra dişlerin ölçüleri alınır. Lamine diş kaplamaları, ölçüleri hassas bir şekilde alınır ve dişlere özel üretilir. Bu kaplamalar, kaplama malzemeleri üretildikten sonra özel malzeme ile yerlerine sabitlenir.

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Yaş ve ağız bakımına bağlı olarak dişlerin rengini ve dayanıklılığını kaybetmesi söz konusudur. Zamanla, zayıflayan dişler aşınmış ve kırık olabilir. Bu gibi durumlarda estetik diş hekimliği yardımıyla kaybedilen dişler yeniden kazanılabilir. Aynı zamanda, estetik kaygıları olan insanlar dişlerinin göze güzel görünen bir görünümde olmasını isteyebilir. Yine bu aşamada, lamine diş kaplama veya tam seramik kaplama seçenekleri yardımcı olabilir. Porselen diş kaplaması, estetik problemleri ortadan kaldırmak için yapılmalıdır, uyumsuz dişleri düzeltmek, renk uyumsuzluğunu ortadan kaldırmak, ön dişleri hizalamak ve diğer estetik ve işlev bozuklukları ortadan kaldırmak için tercih edilmektedir.

Lamine kaplama yöntemi genellikle ön dişlerinde estetik görünüm bozukluğu olan kişilere uygulanır. Bu işlemlerin yapılabilmesi için hastanın 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Diş kaplama işlemlerine başlanmadan önce tüm diş hastalıkları tedavi edilmelidir. Hastanın herhangi bir diş rahatsızlığının olmadığı durumlarda, lamine diş kaplama işlemleri 2 veya 3 seansta tamamlanacaktır. Süre yaklaşık 1-2 hafta sürer. İlk seansta dişler korunur ve ölçülür. İkinci seansta, lamine yaprak kaplamalar dişe yapıştırılır. Üçüncü oturumda genel bir denetim yapılır. Lamine yaprak kaplamalar yerine yapıştırılmış ise bir daha düşmez.

Lamine diş kaplama işlemi öncesinde kişinin dişleri analiz edilir ve sorunlu dişler tespit edilir. Öncelikle bu dişlere gerekli müdahaleler yapılır ve porselen tabakanın yerleşebileceği bir durum oluşturulur. Daha sonra porselen tabakası uygulamaya hazırlanmaya başlanır. Porselen tabakası mümkün olduğunca ince bir tabakadan hazırlanır. Bu tabakanın inceliği dezavantaj değil avantaj olarak değerlendirilebilir. Porselen tabakası inceldikçe ışık geçirgenliği de artar. Estetik açıdan hoş bir görünüm ve doğallık da lamine diş kaplama tedavisi ile ön plana çıkmaktadır. Ardından dişlerin kaplama için aşındırılması işlemi başlar. Diş aşınması sırasında boyutta küçülme, estetik bozulma veya benzeri durumlar söz konusu değildir. Dişe ideal şekli vererek bu işlem tamamlanır.

Dişlerinde kalıcı sararma olan hastalar için dişlerdeki aşınma büyük önem taşımaktadır. Bu hastalar çok sigara, kahve ve çay tükettikleri için dişlerinde farklı renkte bir tabaka oluşur. Doğal olarak bu tabakayı kaldırmak ve porselen kaplamayı daha estetik hale getirmek için aşındırma gereklidir. Lamine kaplama işlemi sonrasında hasta her açıdan daha dayanıklı dişlere kavuşur. Aslında kaplama sonrası beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak diş renginde sorun yaşayan hastanın durumu büyük ölçüde ortadan kalkar. Ancak hasta bu duruma güvenmemeli ve diş bakımını ihmal etmemelidir.

Lamine kaplama yaptırmak isteyen kişiler bu konuda doğru klinikleri seçmelidir. Doğru uygulanmış, kaliteli bir malzemeden yapılmış ve çok ciddi denenmiş kaplamalar uzun yıllar zarar görmeyecektir. Öte yandan kalitesiz kaplama işlemleri belli bir süre sonra dişte kötü bir görünüme neden olabilir.

Dişlerin doğal yapısının bozulmaması maksadıyla kaplama ve tedavi uygulamaları çok daha uzun ömürlüdür. Ayrıca dişin porselen ile kaplanmış olması dayanıklılığını her açıdan arttırmaktadır. Porselen kırılgan bir madde olarak bilinmesine rağmen günümüzde ağır sanayide kullanılan motor malzemeleri arasında bile yer almaktadır. Bu nedenle dişlerde kullanılan porselen katman dış etkenlere ayrı bir destek sağlar.

Dişlere uygulanan diğer tedavi ve estetik uygulamalar, beslenme alışkanlıkları nedeniyle bir süre sonra bozulmaya başlayabilir. Lamine kaplamada ise bu durumun tam tersidir ve minimum bozulma ile uzun süre kullanılabilir. Lamine kaplamayı bireysel çabalarla veya çeşitli faktörlerle dişten çıkarmak mümkün değildir. Kaplama için uygulanan yapıştırıcının mukavemeti oldukça yüksektir ve onu dişten ayırmak için elmas frezeleme uygulaması kullanılmalıdır. Yapılabilen bu uygulama ise konusunda uzman diş hekimleri tarafından yapılabilmektedir.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine kaplama uygulamasının gerçekleştirilebilmesi için öncelikle dişler ile ilgili belirli analizlerin yapılması gerekmektedir. Analizler, dişin ne tür bir kaplamaya ihtiyacı olduğunu daha net ortaya koymaktadır. Diş yüzeyindeki aşındırma ile başlayan kaplama, ölçü alma, mockup uygulama, geçici kaplama ve laminelerin uygulanması ile son bulur. Hasta daha sonra düzenli kontrole gelir ve kaplamanın daha uzun süre dayanması sağlanır.

Lamine kaplama tedavisinin belki de en önemli aşamalarından biri dişin ön yüzeyinin aşınmasıdır. Lamine kaplamanın daha dayanıklı, daha uzun ömürlü ve daha doğal görünmesi için aşındırma şarttır. Çok ince ve hassas bir süreçtir. Dişin yapısı iyi bilinmeli ve bu yönde hareket edilmelidir. Aşınma sırasında dişin küçülmesi veya farklı bir diş gibi görünmesi mümkün değildir. Sadece diş yüzeyindeki gereksiz ve zararlı tabaka dişten uzaklaştırılır. Bu sayede kaplama dişe daha iyi yapışır.

Geçici kaplama, lamine uygulamasının ne kadar kaliteli ve kalıcı olacağı konusunda çok detaylı bilgiler verir. Doğrudan porselen ile geçici kaplama yapılmaz ve farklı bir madde kullanılır. Dişlerde oluşan veya ileride oluşabilecek kaplama sorunları, dişler üzerinde geçici kaplama ile tespit edilir. Daha sonra bu sorunların giderilmesi için gerekli müdahaleler yapılır ve yapılacak işlemin kalitesi daha da iyileştirilir.

Diş ölçülerinin alınması, mockup ve geçici kaplama gibi işlemlerden elde edilen sonuçlar doğrultusunda laboratuvarda porselen hazırlanmaya başlanır. Hazırlanan porselen ölçülere tam olarak uymalıdır. Bu nedenle laboratuvar süreci uzun ve detaylı bir şekilde gerçekleşebilir. Yapışmaya hazır olan porselenler bir süre bekletildikten sonra uygulamaya başlanır.

Lamine porselenin yapıştırılmasında çok titiz bir uygulama yapılmalıdır. Yapıştırma sırasında yapılan en ufak bir hata, daha sonraki işlemlerde lamine kaplamanın bozulmasına neden olabilir.  Yapıştırma işlemi ne kadar iyi olursa hastanın daha uzun süre kalıcı bir kaplamaya sahip olacağı söylenebilir.

Normal diş polikliniklerinde olduğu gibi lamine kaplama tedavisi öncesinde diş muayenesi de gereklidir. Muayenede önce dişler dışarıdan izlenir.  Bu izleme; diş yüzeyinde oluşan ve estetik görünümü bozan tabakanın incelenmesidir. 

Diş kökleri ve iltihap araştırması için diş röntgeni çekilir. Diş röntgeni sırasında diş ve ağız yapısı daha detaylı olarak ortaya çıkar. Tüm bu veriler elde edildikten sonra tedavinin nasıl uygulanacağına dair bir plan yapılır.

Lamine kaplamanın adım adım nasıl uygulanacağı konusunda tedavi planlaması çok önemlidir. Öncelikle hastanın diş ölçülerinin nasıl alınacağı, diş ölçümü sırasında karşılaşılabilecek sorunlar, dişlerde veya diş etlerinde meydana gelen sorunların nasıl ortadan kaldırılacağı ile ilgili detaylar tedavi planlamasında belirlenir. 

Lamine Diş Kaplama Sonrası İyileşme Süreci

Lamine kaplama uygulaması sırasında uzmanlar kaplamanın diş üzerine yerleştirilmesinde büyük bir özenle çalışırlar. Kaplama sonrası dişlere yerleştirilen porselenin bakımı uzmanların gösterdiği özenle aynı olmalıdır. Hasta tedavi sonrası tüm bakım ve temizlik detaylarına uymalıdır. Aksi takdirde erken evrelerde iyi bakılmayan ve bu nedenle dişe oturtmada sorun yaşayan kaplamalar ileride ciddi sorunlarla karşılaşabilir.

Lamine Diş Kaplama Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lamine kaplamaların temizlenmesi ve bakımı, hassasiyet gerektiren bir işlemdir. Hasta kaplamadan sonra özellikle 2 hafta boyunca dişlerini çeşitli malzemelerle sürekli temizlemeli ve korumalıdır. Diş ipi ve ağız ızgarası kullanılarak dişler sürekli temizlenmelidir. Bu malzemeler her yemekten sonra kullanılmalı ve dişler yemek artıklarından dikkatlice temizlenmelidir.

Kişinin tırnak yeme alışkanlığı varsa öncelikle bu durumdan kurtulmalıdır. Önce lamine kaplama yaptırıp ardından tırnak yeme alışkanlığını yenmek son derece zor ve risklidir. Bu nedenle bu alışkanlık tamamen terk edilip kaplandıktan sonra tırnakların porselen kaplı dişlerle yenmemesi gerekir. Uygulama sonrası temizlik ve bakımda bir diğer önemli konu dişlerin fırçalama şeklidir. Dişlerin son derece hassas ve oval hareketlerle fırçalanması gerekir. Kişi bu konuda net bir bilgiye sahip değilse mutlaka profesyonel bir destek almalı ve ardından lamine kaplama işlemini dişlerine uygulamalıdır.

Gargara, laminasyon sonrası dişlerin temizliği ve bakımı için de çok önemlidir. İşlemi yapan doktorun verdiği gargara günde en az 2 defa dişlere etkili bir şekilde uygulanmalıdır.

Lamine Diş Kaplama Operasyonu Sonu Beslenme

Ön dişler bu süreçte dikkat edilmesi gereken alanlardır. Sert, kabuklu ve diş yapısına zarar verecek her türlü besin veya madde bu işlemde ön dişlerden uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde henüz tam anlamı ile oturmamış kaplama bozulabilir veya kötü bir görünüme neden olabilir. Bazı hastalar uykularında sürekli dişlerini sıkabilir veya uykularında farkına varmadan dişlerine çeşitli şekillerde zarar verebilirler. Kaplama yapıldıktan sonra 2 hafta mutlaka önlem alınması gerekir. Bunda kullanılan diş plakları kişinin gece vereceği hasarı en aza indirir. İlk 2 hafta boyunca hasta 4 kez diş kontrolüne gitmelidir. 2 haftalık sürenin ardından 6 ayda bir diş kontrolünden geçilmesi gerekir.

27 Oca, 2021

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Diş taşları bakteri ve mineral birikintileri olarak tanımlanabilir. Bir diğer adı tartar olan diş taşları genellikle dişlerin arka taraflarında yoğunlukla oluşsa da dişlerin ön kısımlarında da oluşabilmektedir. Diş taşının oluşum… Read More
27 Oca, 2021

Porselen Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Porselen diş bakımıyla olağan ağız – diş sağlığına yönelik gerçekleştirilen bakım uygulamaları arasında hiçbir fark yoktur. Sadece daha fazla özen gösterilmesi gereken birkaç ayrı husus vardır. Porselen diş – dişleriniz… Read More
12 Oca, 2021

Dental İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi günümüzde sıklıkla yapılmasına rağmen sıradan basit bir tedavi değildir. Çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir. Bunun yanı sıra implant tedavisi yalnızca çene kemiğine vidaların takılması işlemi de değildir. … Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın