Blog

Kanal tedavisi fiyatları, genel olarak Diş Hekimliği Asgari Ücret Tarifesi’nde yer alan kriterlere bağlı olsa da zaman zaman değişkenlik gösterir. İşin niteliği gereği her diş hekimi farklı fiyatlar sunabilir. Diş Hekimliği Asgari Ücret Tarifesi gereği fiyatları etkileyen, yükselmesini sağlayan bazı faktörler bulunuyor. Bunlar arasında başta dişin tek kanallı veya daha fazla kanallı olması yer alır. 

Kanal tedavisi fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ise dişte oluşan lezyonlardır. Kanal tedavisinde meydana gelen başlıca lezyon ise iltihaplanmalardır. Buna bağlı olarak da tedavi sürecinin uzaması veya farklı yöntemler gerektirmesi de kanal tedavisi fiyatlarını etkiler. Bütün bu değişkenler göz önüne alındığında, tedavi fiyatları da hekimden hekime farklılık gösterir.

Tedavi İçin Ücretlendirme Bilgisi

Fiyatların belirlenmesinde standart tarifeye ek olarak uygulanan farklı yöntemler, kanalda kullanılacak olan materyallerin kalitesi, uygulama esnasında karşılaşılan problemler veya uygulamadan sonra devam edilmesi gerekli görülen tedaviler etkilidir. 

Tedavinin yapılacağı hastane veya uzman doktora göre genel olarak fiyatlandırmalar değişkenlik gösterir. Fiyatlar yukarıda saydığımız durumlara ve dişteki tahribata göre farklılık gösterdiğinden, öncelikle tedavi olmayı düşündüğünüz hekimden veya hastaneden bilgi almak en sağlıklı yöntemdir.

Kanal Tedavisinde Fiyat Artırıcı Faktörler

Kanal tedavisi uygulanırken karşılaşabileceğiniz, fiyatlarda değişkenlik yaşanmasını sağlayabilecek birkaç faktör bulunuyor. Bunlarından başında apseli diş tedavisi geliyor. İltihaplanma gerçekleşmiş diş ya da dişler için  diş hekiminiz anestezi uygulamaya gerek görebilir. 

Bu tür bir tedavi yönteminde apsenin ne kadar ilerlediği ve başka tedavilerin gerekli olup olmadığına bağlı olarak, kanal tedavisi için fiyatlandırmalar farklılık gösterebilir. Tedavide fiyat artırıcı faktörlerden biri de kanal uygulanacak dişin azı dişi olmasıdır. Kanal tedavilerinde, doldurulması gereken kanal sayısı arttıkça belirlenen fiyat da artış gösterir. 

Azı dişlerinde genel olarak doldurulması gereken daha fazla kanal olduğundan bu durum kanal tedavisinin fiyatını etkiler. Kanal uygulamasının devlet hastanesi, özel hastane veya doktorun kendi muayenehanesinde yapılması da fiyatı etkileyen diğer bir faktördür.

Fiyatı Etkileyen Yöntemler; Retreatment ve Kanal İçi Post

Kanal tedavisinde etkili olan ancak fiyat artışı sağlayan yöntemlerden biridir. Daha önce kanal tedavisi olmuş bir dişin apse ya da ağrı yapması durumunda, dişin kanal tedavisinin tekrarlanması durumu, yani retreatment yöntemidir. Retreatment yapılması durumunda ise fiyatlar değişkenlik gösterir. Bir diğer yöntem de kanal içi post uygulamasıdır. 

Uygulanan kanal tedavisi sonunda aşırı madde kaybı olan dişler için, kök içerisine yerleştirilen ince çubuklar sayesinde dolguların başarısız olması engellenir. Böylece diş, hem kökten hem de üst kısımdan desteklendiği için kanalın dayanaklılığı artar. Güvenilir bir yöntem olan kanal içi post tedavisinin fiyatları da kullanılan malzemeye ve madde kaybı yaşamış diş sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Kanal Tedavisinde Ek Ücretlendirmeler

Uygulama sırasında etkilenecek olan diş sayısı veya kanal yapılacak olan dişin yanında sağlam herhangi bir dişin bulunmaması ücretlendirmeyi değiştirebilir. Kanal olan diş tutunabileceği başka bir dişe ihtiyaç duyar. Tedavi uygulanacak olan dişin bitişiğinde sağlam bir diş bulunmuyorsa, buraya implant uygulaması ile diş eklenmek zorunda kalınabilir ve bu durumda ayrı bir ücret talep edilir. 

Yine kanal tedavisi sırasında dişin kırılması gibi bir durum söz konusu olursa, dişin çekilmesi gerekir ve bunun için ayrıca bir ücretlendirme yapılır. Sıralı kanal tedavisi gerektiren durumlarda ise yan yana olan 3 dişe kadar tedavi uygulaması yapılabilir ve bu durum da kanal tedavisinin standart ücretini artırır.

 

12 Oca, 2021

Diş Çektirme Fiyatları

Ağız ve diş sağlığı kişilerin yaşam kalitesi açısından son derece önemlidir. Kişilerin yaşı ne olursa olsun her zaman gerekli bakımı uygulaması ilerleyen süreçte rahat edebilmeleri açısından önem taşıyor. Ancak zamanla… Read More
12 Oca, 2021

Diş Estetiği Fiyatları

Estetik diş hekimliği özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen tedavilerden biridir. Dişhem fonksiyonel olarak hem de estetik olarakönemli ayrıntılarından biridir. Diş estetiği fiyatları her yıl periyodik olarak güncellenir.  Fiyatların neye… Read More
04 Ara, 2020

İmplant Yarası Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Ağız, dokusu nedeniyle çabuk iyileşen bir yapıya sahiptir. Bu sebeple, implant yaptıran bir kişinin diş etindeki dikişli bölgenin iyileşme süresi oldukça kısadır. İmplant çene kemiğine monte edildikten sonra yaranın iyileşme… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın