Ortodonti (Diş Teli)

Ortodonti alanını kısaca tanıtmak gerekirse; uyumsuz ve çapraşık dişlerin birbirleri ile uyumlu olup olmadığını denetleyen, bu durumu önlemeye çalışan ve tedavisini yağan diş hekimliğidir.

Diş teli tedavisi ortodonti alanında alt ve üst çene kısmında bulunan, yüzdeki bozuklukları düzeltmek ve güzel bir görsellik yaratmak niyetiyle takılmış olan araçlardır. Diş teli tedavisinin zamanında yapılmış olması son derece mühimdir. Özellikle çocukluk dönemlerde yapılacak olan bu işlemler sağlıklı sonuçlar yaratılmasına sebep olacaktır. Aksi takdirde bireyin büyümesi ve sonradan yapmasında yine verim alınacaktır fakat çocukluğundaki kadar alınması söz konusu değildir. Çocuklarda olası bir operasyon ihtiyacı olması durumunda da 7 ila 9 yaşlarında muayene edilmelidir. Buna göre de gereli operasyonların yapılması gerekir. Bu yaşlarda olan çocuklar büyük azıla ve ön dişler yerine geldiğinden muayene ettirilecektir. Mutlaka muayene ettirilerek gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi ertelenmemelidir. Keza erken yaşta başlanacak olan diş teli tedavisi çok daha kısa sürmektedir.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Ortodontik problemler günümüzde birçok kişinin rahatsız olduğu alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan kaynaklı birçok kişi ortodontik problemlerin neden olduğunu dair araştırma yapmaktadır. Genel olarak bu rahatsızlığın sebepleri şunlardan kaynaklıdır; kaza geçirilmesi, bireyin edindiği alışkanlığın çeşitli sorun yaşatması vs. Bireyin alt çenesi önde veya geride olması gibi sorunlar hastanın yaşı ve durumu göz önünde alınarak tedavisi belirlenmektedir. Hasta çocuksa çeşitli tedavi yöntemleri bulunabilmektedir. Fakat hastanın yetişkin olması durumunda cerrahi iş birlikleriyle gerçekleştirilir.

Diş Teli Nasıl Takılır?

Sabit takılan diş tellerinin vazgeçilmeyen unsurlarından birisi de şüphesiz braketlerdir. Çeşitli firmalar tarafından üretilen birçok braket bulunmaktadır. Bu braketler porselen, metal ve kompozitlerden oluştuğunu söyleyebiliriz. En çok kullanılan diş teli ise metalden üretilmiş lanlar olduğunu söyleyebiliriz. Yine erişkinlerde de estetik açıdan tercih sebebi olabilmektedir. Braketler dişlerin ön kısmına yerleştirilebilen ve arka kısmına yapıştırılan braketler olarak iki farklı türde oluşabilmektedir. Bu diş telinin takılmasının ardından kısa bir süre sonra alışma süreci olmaktadır. Bu alışma süreci içerisinde ağrılar meydana gelmiş olsa da kalıcı değildir zaman içerisinde azalarak geçmektedir.

Diş Teli Zarar Görürse Ne Olur?

Bilindiği üzere diş telleri her ne kadar sağlam olsa da bazı durumlarda zarar görebilmektedir. Bu durumlar yere düşme, kaza geçirme, ani hareket etme gibi nedenlerden kaynaklı olabilmektedir. İlk olarak bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi diş telinin zarar görmesi durumunda ne olursa olsun hekime başvurulması gerekmektedir. Bireyin muayene edilmesi ve ona göre bir önlem alınması son derece mühimdir. Aksi takdirde diş telinin zarar görmesi sizlere daha da fazla zarar verebilecektir.

Ortodontik tedaviler sırasında diş tellerinde bulunan braketler bazı durumlarda kurulabilmektedir. Bunların sebepleri oldukça değişken olabilmektedir. Günümüzde en popüler olanı ise sakın çiğnemek darbe almak ve lokum gibi ürünlerdir. Bunları tüketilmesi diş teline doğrudan zarar verebilmektedir. Yapılacak olan bu tarz işlemler braketlerin kopmasına veya kırılması sebep olabilmektedir. Bu tedavilerin uygulanması durumunda da nadir olarak acı çekilebilir. Fakat braketin kopması bireye herhangi bir zarar vermemektedir. Braketin kırılmasıyla birlikte hızlı bir şekilde doktora gidilmesi gerekir. Hekimin müdahalesi ile birlikte braketin kırılması telefi edilir. Hekim birkaç hamleyle braketi geri sağlamlaştıracaktır.

Diş Teli Tedavisi Avı Verir Mi?

Diş teliyle tedavi olacak birçok kişi diş teli tedavisinin zarar verip, vermediğini merak etmektedir. Bundan kaynaklı da çeşitli araştırma yaptıklarını söyleyebiliriz. İlk olarak diş teli tedavisi sıfır acının olduğu bir operasyon değildir. Bazı durumlarda acı çekme gibi bir durum olacaktır. Diş telinin dişlere takıldığı anda bireyler herhangi bir acı çekmez. Diş teli gayet basit ve acısız bir şekilde takılmaktadır. Acı duyabileceğiniz süreçler diş telini taktıktan sonraki ilk 10 günlük süreçtir. Bu süre içerisinde diş tellerine alışırsınız ve bundan kaynaklı acı çekebilirsiniz.

Dişlerinizin hareket etmesi için uygulanan baskı nedeniyle de bazı durumlarda ağrı duyabilirsiniz. Ancak bu durum aynı bir gözlüğe alışma sürecindeki gibi bir rahatsızlık olarak geçmektedir. Kısa bir süre içerisinde de o duruma da alışabilmek gayet mümkündür. Gözlük takmaya alıştığınız gibi kısa bir süre içerisinde diş tellerine de alışacağınız kesindir. Sadece alışma süresi içinde çeşitli ağrılar sadece hassasiyet oluşturacak kadardır. Bu etkilerde de hızlı ilaç kullanımı veya gargara yeterli olacaktır. Genel olarak diş teli takıldığında sıfır acı hissedersiniz. Daha sonraki alışma süreçleri içerisinde çeşitli ağrıları duyabilirsiniz fakat bunlarında hızlı bir şekilde önlemini alabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Uzun Mu Sürer?

Diş teli tedavisinin ne kadar sürüp sürmeyeceği de birçok kişi tarafından merak edilmektedir. İlk olarak diş teli tedavisi bireyin koşuluna, durumuna, yaşına ve talep edilen gerekliklere göre değişebilmektedir. Bu değişen detaylarda doğrudan diş telinin ne kadar kalması gerektiği süreyi belirlemektedir. Diş tedavisi uygulama süreleri her olayda farklı sürelerde olmaktadır. Hasta bireyin yaşının genç olmasına rağmen, iskelet bozukluğunu olması durumunda minimum 2 ila 2 buçuk yıl sürmektedir. İskeletsel bozukluğun olmaması durumunda ise 10 ila 24 ay arasında değişmektedir. Tabii 10 ay sürmesi dişlerdeki çarpıklık olmasından kaynaklıdır. Daha fazlasının olması durumunda da süre uzayabilmektedir.

Yetişkin bireylerde olan diş hareketleri çocuklara göre çok daha ağır olmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde iskeletsel bozuk olması durumunda tel dışında başka tedaviler de gerekebilmekte olduğunu unutmamakta fayda var. Genel olarak diş teli tedavileri ortalama 1 ila 2 sene arasında değişebilmektedir.

Diş Telleri Leke Bırakabilir Mi?

Diş teli takmak durumunda olan bireylerin merak ettiği detaylardan birisi de diş telinden kaynaklı lekelenme olup, olmayacağıdır. Diş teli tedavisi ortalama olarak birkaç yıl sürmektedir. Braketleri sökülme aşamasına gelindiğinde ise altlarında lekeler olabilmektedir. Fakat bu durum sadece temizliğe önem vermeyen kişilerde olabilmektedir. Braketlerin söküldüğün bu yüzden altında diş çürükleri de olabilmektedir. Yapılması gereken işlemler ise eksiksiz ve tam donanımlı olarak temizliğin ve bakımın yapılmasıdır. Bunların yapılması durumunda braketlerde dahil olmak üzere dişlerde herhangi bir sorun olmayacaktır.

Dişlerde lekelenme diye tabi edilen detay diş çürüklerinin oluşmasından kaynaklıdır. Tedavi boyunca ağız bakımına dikkat eden bireylerde bu çürüme olayı hiç rastlanmamıştır. Yapılması gereken işlemlere bakıldığında ise doğru bir şekilde ağız bakımı yapmaktadır. Eğer ki doğru bir şekilde ağız bakımının yapılması gerçekleşirse diş tellerinde leke veya çürüme gibi bir durumun gerçekleşmemektedir. Günümüzde bu lekeleme ve çürümeler ağız bakımına pek dikkat etmeyen bireylerde yaşanır. Bunları yaşamamak için yapılması gereken tek şey doğru bir şekilde ağız bakımının gerçekleşmesidir.

 

Çocuklarda Diş Teli

Diş teli tedavilerinde hastanın ne kadar genç yaşta olması o kadar avantajlıdır. Bilindiği üzere çocuk yaştan gelişim çağına kadar çocukların bünyesi oldukça şekil olmaya müsaittir. Doğru bir şekilde diş teli takımı gerçekleşirse kısa bir süre içerisinde diş telinden kurtulmak gayet mümkündür. Bunun gerçekleşmesi içinde çocuk yaşlarda diş telinin takılmasına dikkat etmekte fayda vardır.

Çocuk hastaların bazılarında ortodontik amaçlı olarak diş telleri kullanılmaktadır. Bunlardan en kullanışlı olanları ise takıp çıkarmalı olan tellerdir. Bunlar çocuklar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir ve çocukları baz alınarak üretilmiştir. Ayrıca temizliği de kolaydır. Takılması basit ve ağrısızdır. Ağrısız olmasının sebebi ise ağza takılmasından kaynaklıdır. Bilindiği üzere çocukların büyük bir kısmı diş teli kullanmayı pek sevmemektedir. Bunun görüntüsü onları oldukça rahatsız etmektedir. Hastanın durumdan memnun olmaması ve sürekli olarak diş tellerine dokunması durumunda tedavi sarkacak ve istenmeyen sonuçlar yaşanacaktır.

Diş teli sevmeyen çocuklar için ince teller kullanılabilir. Bu teller birçok noktadan avantaj sağlamasının yanı sıra çocuğun memnuniyetsizliğini de giderecektir. Diğer bir deyişle görünmeyen teller olarak da adlandırılan teller seramik ve beyaz renklerinden oluşmaktadır. Bunlar dışında diş arkasına takılan diş tellerinin de bulunduğu bilinmektedir. Bu tellerin üretim amaçları problemli ve estetik kaygıları bulunan hastaları memnun etmek üzerine kuruludur. Bunun dışındaki diş tellerinin tamamı önden de görünmektedir.

Çocuklara diş telini daha da sevdirmek ve güzel göstermek için farklı renklere sahip olan diş telleri bulunmaktadır. Braketleri ve lastikleri renkli olan diş telleri birçok noktadan avantaj sağlamaktadır. Çocukların dikkatini çekmek ve onlara cazip gelebilmesini sağlamak için bu teller üretilir. Keza oldukça başarılı sonuçların alındığını da söyleyebiliriz. Örneğin çocuk Galatasaraylıysa sarı ve kırmızı renklerden seçim yapılabilir. Bu sayede çocuk mutlu olacaktır. En fazla kullanılan diş tellerinin de metalden üretilenler olduğunu unutmamakta fayda var.

Ortodonti Diş Teli Doktor Seçimi

Günümüzde birçok hasta diş teli takarken eksiksiz ve kusuruz olabilmesini istemektedir. Bu istekler gayet yerinde ve haklı taleplerdir. Bunu sağlamak içinde ilk olarak doğru bir hekim tercihinde bulunmak koşulsuz şarttır. Hekiminizin bu alana ne kadar hakim olması ve ne denli başarılı olması onlara o kadar fayda sağlayacaktır. Özellikle çocuk hastalarda hekim tercihi önemlidir. Küçük çocuklarla olan ilişkisi ve buna benzer detaylar birçok noktada avantaj sağlamaktadır.

Doktor seçiminizin yanlış olması durumunda da istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat günümüzde bunu yaşayan kişi sayısının az olduğunu söylemekte fayda var. Diş tellerinin takılması oldukça basit bir işlemdir. Tıbbi olarak zorlayıcı olmadığını söyleyebiliriz. Fakat sizlerin ortodonti diş sorununuzu ortalama üzerindeyse ve yoğun bir ilgi istiyorsa doğru hekim tercine bakmanız gerekir. Estetik amaçlı ve daha basit işlemlerde sorun çıkma sayısı oldukça azdır.

 

Ortodonti Diş Teli Fiyatları

Ortodonti diş teli fiyatları günümüzde sürekli olarak değişmektedir. Bilindiği üzere birçok doktor kendi fiyatlarını belirlemektedir. Maalesef ki ekstrem durumlar dışında devlet hastanelerinde diş tedavilerinin olması zayıftır. Özel klinikler, özel hastaneler üzerinden Ortodonti diş teli operasyonları gerçekleşmektedir. Buralarda da ücretlendirmeler yüksek olabilmektedir. Her hastane ve her doktor farklı fiyatlar üzerinden anlaşma sağlamaktadır. Bundan kaynaklı da net bir Ortodonti diş teli operasyon fiyatının olamayacağını söyleyebiliriz.

Günümüzde aynı hastanede dahi fiyatlar değişebilmektedir. Hastanedeki hekim tercihi sizleri doğrudan etkileyecektir. Fiyatın belirlemesinde oldukça etkenli olan hekim tercihi, operasyonun başarısında da oldukça etkili olduğunu unutmamakta fayda var. Bilindiği gibi Ortodonti diş teli operasyonunda sizlere uygulanacak olan tedavi de fiyatı değiştirebilmektedir. Her hastaya yapılacak olan işlemler farklı olmasından kaynaklı birçok kişinin fiyatları benzerlik göstermemektedir. Kesin ve net bir şekilde Ortodonti diş teli fiyatını öğrenmek için hekim muayenesinden geçmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde söylenmiş olan tüm fiyatlandırmalar gerçeği yansıtmayacaktır. Bunun bilgisinde hareket etmekte fayda var.

× Bilgi ve Fiyat Alın