Estetik Diş Tedavileri

Estetik diş operasyonları gün geçtikçe ilgi görmeye devam etmektedir. Günümüzde birçok insan diş yapısından memnun değildir. Bazı dişlerin yamuk olması, doğru çıkmaması ve hoş görünmemesi gibi durumlar haliyle birçok insanı rahatsız eder. Bireyin özgüvenini de doğrudan etkilemesinden kaynaklı çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Uygulanacak olan tedavi yöntemleri sayesinde sorunsuz ve stressiz bir şekilde istenilen bir diş yapısına sahip olunabilir.

Estetik diş tedavileri tam olarak yukarıdaki ihtiyaçları karşılayan yöntemlerdir. Modern teknolojinin getirdiği eşsiz nimetleri  kullanarak estetik diş tedavisi gerçekleştirilmektedir. İdeal ve estetik bir gülüş hattı kazanmak için bu operasyonların yapılması gayet normaldir. Keza günümüzde birçok insan bu operasyonları gerçekleştirirken günlük yaşantılarında fark yaratmaktadır. Diş üzerinde gerçekleştirilen tüm işlemler bütünü diş estetiği tedavileri olarak nitelendirilmektedir. Gülüş tasarımın oldukça önemsenen noktalar bulunmaktadır. Bunları listelemek gerekirse karşımıza şu tablo çıkacaktır:

 • Diş yapısı
 • Diş eti
 • Diş boyutu
 • Diş şekli
 • Diş dizimi
 • Diş rengi
 • Genel diş uyumu

Yukarıdaki detaylar diş estetiği tedavi konularından birisidir. Bu tedavi sayesinde en iyiyi yakalamak ve oransal bir değerlendirme ile ağız bileşenlerinin eksiksiz olması sağlanır. Bu sayede sorunlar ortadan kalkabilecektir. Diş estetiği tedavilerinde hem makro hem de mikro analizlerin yapılması gayet mümkünüdür.

Diş estetiği uygulamaları sonlanmasıyla birlikte yüz hatları ve oranları da hesaba katılmaktadır. Bu sayede kişiye özgü verilerle optimize edilmiş bir tedavi metodu sağlanacaktır. Diş estetiği tedavileri oldukça detaylı bir şekilde gerçekleşmektedir. Olası tüm sonuçları ve talep edilen tüm detayların çizilmesi şarttır. Bu sayede bireyler görsel olarak ne istediklerini hekime tam anlamıyla anlatma şansına sahip olacaktır. Aksi takdirde yapılacak diş estetiği tedavilerinde istenen sonuçlar alınmayabilir. Keza istenen sonuçların alınmaması durumunda da çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Bu yüzden yapılacak bölgeler, problemler tespit edilir ona göre hareket edilir.

Hastanın talep ettiği detayların gerçekleşebilmesi için çeşitli tetkitler yapılmaktadır. Diş, diş eti ve kemik seviyeleri radyografik yöntemlerle, klinik muayene ile birlikte incelenmektedir. Buna göre de diş estetiği benimsenmektedir. Uygulanacak olan tıbbi işlemler yeniden yorumlanır. Keza bazı durumlarda bireye özel farklı tedavi noktaları da oluşturulabilir. Günümüzde birçok hastanın yapısal bozuklukları ve farklıklarından kaynaklı kişiye özel tedavi yöntemi belirlenmektedir.

 

Diş Estetiği Uygulamaları Nelerdir?

Diş estetiği tedavileri çatısı altından birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar temel olarak bireyin taleplerine ve operasyonun gerekliklerine göre değişebilmektedir. Geniş bir uygulama yönteminin olması da önemli bir avantaj olarak görülmektedir. Uygun olan tedavi yönteminin hangisi olduğunu muayene etmek ve doğru analizleri yapmak son derece mühimdir.  Günümüzde diş estetiği uygulamaları şu şekildedir:

– Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma adında anlaşılacağı üzere birçok nedenden kaynaklı beyaz rengini kaybeden dişin, asıl rengine dönmesini sağlayan operasyondur. Genetik yatkınlık, antibiyotik kullanımı, sigara ve alkol kullanımı gibi durumlarda diş beyaz rengini kaybetmektedir. Bazı durumlarda sarı lekelenmelerin oluşması da gözlemlenmiştir. Söz konusu lekeler, fırçalama ile yok edilemez. Bu durumu yok etmenin ve gerekli işlemlerin yapılması için Bleaching dişlerde ağarma elde edilir. Bu yöntem ile birlikte başarılı olmak oldukça mümkündür. Ev ve ofis tipi yöntemleri bulunmaktadır. Hangisine ihtiyaç olunduğu ve hangisinin doğru sonuçları getireceği ise hekim muayenesi ile belirlenmelidir.

– Gingivektomi

Kesici dişlerin üzerinde bulunan diş etlerinin belirgin bir biçim ve istenen dazla görünmesi durumundan bunu kolayca oryadan kaldıracak olan tedavi yöntemidir. Bu tedavi sayesinde kısa dişleri uzatmak, dişlerin olduğundan daha kısa görünmesine neden olan diş etlerinin alınmasıyla uygulanmaktadır. Simetri problemleri bu şekilde halledilebilir. Hastanın diş eti görünürlüğü oldukça yüksek olması durumunda Gummy Smile gibi diğer tedavi yöntemlerinin uygulanması gayet mümkündür.

– Poselen Lamine

Ön kesici dişlerin yeterince görünmemesi durumunda uygulanan tedavilerden birisidir. Kırıklar, renk defektleri, aşındırmalar olması durumunda lamine uygulaması gerçekleştirilir. Bu sayede kesici dişlerin eski belirginliği kazanılır. Yaşamda dişleri ön plana çıkan, istediği diş beyazlığına ulaşamayan ve hafif diş çapraşıklı olan kişiler için kullanabilir. Fakat bu yöntemin kendinizin için doğru yöntem olup, olmadığını siz değil hekiminizin karar vermesi gerekir.

– Zirkonyum

Zirkonyum kaplama yapılması planlanan diş için uygulanabilecek estetik yöntemlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yöntemlere bakıldığında ise seramik kaplamalar bulunmaktadır. İkisinin de kendisine göre avantajları ve kullanım alanlarının bulunduğunu söyleyebiliriz. Diş sisteminizde eksiklik bulunması durumunda boşlıklarda köprü olarak kullanabilir. Eski nesil kaplamalara bakıldığında gri renk altyapı bulunmadığı ve zirkoyum altyapı diş rengin olmasından kaynaklı estetiği sağlamak çok daha mümkündür.

– Kompozit Lamine

Farklı sebeplerden dolayı dişe arasında boşluklar meydana gelebilmektedir. Kompozit lamine ile söz konusu başlıkların giderildiği gibi dişi esteitğini de sağlamış olmaktadır. Belirli miktarlarda kadar olan çapraşıklar ve diş üzerindeki renkelndirmeler bonding uygulamasıyla yapılmaktadır. Bu sayede eksiksiz, pürüzsüz ve tam donanımlı bir diş yapısına sahip olursunuz.

– Ortodontik Tedavi

Dişlerdeki güçlü capraşıların tedavisine bakılınca çene ilişkisi problemlerinde ortodondi önerilmektedir. Diş yapısına tel takılır. Bu tel sayesinde ortada bulunan sorunu yok etmek hedeflenmektedir. Yeni nesil bir tedavi olan şeffaf plak tedavisi sayesinde dişlerdeki çapraşıklıklar çözülebilmektedir. Bu yöntem bilgi vermek amaçlı paylaşılmıştır. Kesin tanı ve tedavi koyulmamaktadır. Keza doğru yöntemi ve doğru tekniği hekiminiz belirleyecektir.

Diş Estetiği Hangi Durumda Yapılır?

Diş estetiği ilk olarak herhangi bir sorun üzerinden veya olmaması gereken bir durumun yaşanmasında hızlı bir şekilde gerçekleşmese gereken işlemlerden birisidir. Dişler bireylerin yaşamlarına dair oldukça önemli bir yerde olmalarının yanı sıra özgüvenlerini de doğrudan etkileyebilmektedir. Ağız ve diş yapınızda herhangi bir sorun yaşadıysanız zaman kaybetmeden uzman bir hekime danışmalısınız. Hekiminizin de sizleri yönlendirmesiyle birlikte diş estetiği tedavileri sayesinde işlemler yapabilirsiniz. Genel olarak şu durumları yaşadığınız tedavi olmanız gerekebilmektedir:

 • Gülümserken ağzınızı kapatma ihtiyacını görüyorsanız ve ağzını kapatıyorsanız
 • Ağız ve diş yapınızı beğenmiyorsanız
 • Diş yapınızda çarpışıklı bulunuyorsa
 • Ön dişlerinizde dolgu veya kırık bulunuyorsa
 • Dişlerinizin aralarında rahatsız edici derecede boşluklar bulunuyorsa
 • Diş renginde sorun olduğunu düşünüyor ve sevmiyorsanız

Genel olarak yukarıdaki gerekçeler herhangi bir diş estetiği tedavisi uygulamanıza engel değildir. Bu detaylar günümüzdeki en çok diş tedavisi talebi olan bireylerin tedavi olma gerekçeleridir. Sizlerde yukarıdaki detaylardan birisine sahipseniz veya diş yapınızda farklılık istiyorsanız hekiminize başvurabilirsiniz. Hekiminizin sizleri muayene etmesi ve sonrasında rota çizmesi sayesinde işlemlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Diş Estetiği Tedavilerinin Avantajları Nelerdir?

Diş estetiği tedavi avantajlarının oldukça geniş olduğunu söylemekte fayda var. İlk olarak bu tedavilerin ‘’estetik’’ başlığı altında olması bireylerin sadece istekleri üzerinden şekillendiği anlamına gelmemektedir. Estetik birçok noktada ihtiyaç olan bir tıbbı gerekliktir. Çünkü diş yapısından eksik olduğunu düşünen birçok noktada dezavantajlı olduğunu düşünen bireyler çeşitli özgüven sorunları yaşamaktadır. Özgüven sorunlarının yaşanması da dolayısıyla çeşitli psikolojik sorunları da beraberinde getirmektedir.

Diş yapısal bozukları bazı durumlarda bireyin fizyolojik ve ağız yapısına da oldukça zarar vermektedir. Tıbbı müdehalelerin gerekeceği durumların önüne geçmek ve olası sorunları ortadan kaldırmak için diş estetiği tedavilerinin avantajı oldukça önemlidir. Diş estetiği tedavisi yapan bireyin doğrudan özgüveni de yükselecektir. Çünkü diş yapısı düzelmiştir. Özgürce gülebilmeyi ve kahkaha atabilmeyi sağlayacaktır. Yapılan araştırmalarda diş bozukluğu olan bireylerin kahkaları sırasında dahi akıllarına ‘diş sorunlarını’ getirerek, mutluklarını yarıda bıraktıklarını ortaya koymuştur. Diş estetiği tedavisinde ise böyle bir durum söz konusu olmayacaktır. Diş estetiği tedavilerinin genel avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Diş iltihaplanmasının önüne geçer
 • Dişleri doğru bir şekilde dizilimini sağlar
 • Diş arası mesafeleri kapatır
 • Diş kırıklığını ve yapısını tedavi eder
 • Diş ve ağız yapısını daha sağlıklı kılar
 • Dişlere eşsiz bir beyazlık sağlar
 • Bireyin özgüvenini arttırır
 • Sosyal yaşantı da farklılık getirir

Genel olarak diş estetiği tedavilerinin avantajlarını bu şekilde listeleyebiliriz. Her şeyden önce diş estetiğinin bazı durumlarda temel tıbbı müdahele olarak görüldüğünü unutmamakta fayda var. Yani isteklerinizin de önemli olmasının yanı sıra ihtiyaçtır. Diş estetiği tedavileri yöntemlerini de bu şekilde yorumlamak oldukça mühimdir.

Diş Estetiği Tedavisinde Doktorun Önemi

Diş estetiği tedavisinde doktorun öneminin oldukça büyük olduğunu bilmeniz gerekir. Bilindiği üzere ‘estetik doktorları’ seçiminde dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü her doktorun kendine has bir operasyonu bulunabilmektedir. Bu yüzden diş estetiği doktoru seçerken ve araştırırken doğru olan doktoru bulmaya gayret etmelisiniz. Bu sayede de diş estetiği tedavisini sorunsuz ve pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Operasyon sonrasında da hekiminiz ile iletişiminiz önemli olduğunu unutmamakta fayda var.

Doktor tercihinizin yanlış olması durumunda da istemediğiniz sonuçları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden doktorunuzu tercih ederken referanslarına bakabilir ve daha önceki operasyonlarındaki hastaların yorumlarını görmeniz faydalı olabilir. Bu sayede hem doktorunuzu biraz daha yakında tanımış olursunuz hem de daha önceki operasyonlarını görmüş olursunuz. Bu arada alanında uzman bir hekim olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Tecrübeli ve deneyimli hekimlerin gireceği operasyonda hızlı ve temiz bir sonuç elde etmek oldukça mümkündür.

Diş Estetiği Tedavi Fiyatları Ne Kadar?

Diş estetiği tedavi fiyatları oldukça değişkendir. Bilindiği üzere diş estetikleri özel klinikler ve özel hastanelerde ağırlıklı olarak yapılmaktadır. Bu hastanelerde yapacağınız işlemlerin her biri de farklık göstermektedir. Bunun sebebi ise hastane markası ve doktorun kalitesi ile alakalı olabilmektedir. Bundan kaynaklı diş estetiği tedavi fiyatları üzerinden net bir bilgi vermek pek mümkün değildir.

Türkiye’de diş estetiği tedavileri boyunca birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Bir yukarıda da bahsettiğimiz gibi çeşitli tedavi yöntemleri, hastanın ihtiyacına göre şekillenmektedir. Bu yüzden tek bir ücretin belirlenmesi de mümkün değildir. Çünkü farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır ve her tedavi yöntemlerinin gereklikleri ve ihtiyaçları farklıdır. Bu gereklikler de doğrudan diş estetiği tedavi fiyatını etkileyecektir.

Diş estetiği tedavi fiyatı üzerinde net bir bilgiye sahip olmanız için ilk olarak diş hekiminize muayene olmanız gerekmektedir. Hekim sizi muayene ettikten sonra çeşitli tedavi yöntemlerini sizlere sunacaktır. Sizlerde bu seçeneklerden faydalanacak ve taleplerinizi anlatacaksınız. Bu sayede ortak bir tedavi yöntemi belirlenecektir. Sonrasında da operasyon ücretini net olarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca doktordan doktora göre de fiyatın değiştiğini unutmamanız gerekmektedir. Örneğin ‘’Diş beyazlatma’’ operasyonu için aynı hastanenin doktorlarından farklı fiyatlar alabilirsiniz. Bunun yanı sıra farklı bir kuruluşa gittiğinizde de bu operasyon için farklı bir fiyat isteyebilmektedirler. Bu detaylara göre hareket etmeniz sizin faydanıza olacaktır.

× Bilgi ve Fiyat Alın