Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişler bebeklik çağından beri ebeveynler tarafından korunması gereken özel ve hassas yapılardır. Sadece yemek yerken veya su içerken kullanılmayıp, bilakis konuşmayı bile etkileyen diş yapıları, güzel bir şekilde muhafaza edilmelidir. Aksi halde hayatın her alanında olumsuz sonuçlarla karşılaşmak mümkündür.

Bu sebeple dişlerin bebeklik çağından beri güzel bir şekilde korunması ve düzenli bir şekilde fırçalanması, hatta çok fazla hazır veya paketli gıdalar tüketilmemesi gibi önlemler alınarak muhafaza edilmesi gerekir. Fakat bazen her türlü önlem alınsa da diş yapılarının hassas olmasından kaynaklı bir durum sebebiyle, dişlerin kolay bir şekilde çürümesi meydana gelebilir. Bu durumda gerekli önlemler alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

Diş problemleri için tedavi yöntemleri

Beklenmeyen bir şekilde diş problemleri meydana geldiği vakitte bunlar için mutlaka vakit kaybetmeden doktor kontrolü ve tedavisi gerekir. İşinde uzman olan doktorlara başvurarak çürüyen veya herhangi bir probleme sebep olan dişlerde ne gibi tedavi yöntemleri uygulanması hakkında fikir alınır.

Bazen diş etlerinde kanama veya iltihaptan ötürü meydana gelen rahatsızlıklar giderilirken, bazen de dişlerin kendilerinde dolgu veya kanal tedavisi gibi işlemler uygulanması gerekebilir. Probleme cevap veren en uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra vakit kaybetmeden tedavilere başlanmalı ve dişin sağlığı korunmalıdır.

Endodonti nedir?

Diğer adı kanal tedavisi olan bu uygulama, artık çürük olup da başka yöntemlerle kurtarılması mümkün olmayan dişlere uygulanır. Diş çürüklerinde eğer çürük çok ilerlemedi ise dolgu ile tedavi mümkün olur. Dolgu, kanal tedavisinden daha kısa süren ve daha kolay olan bir işlemdir.  Kanal tedavisi ise dişleri kurtarmakta ve çekilmesini önlemekte uygulanan son çaredir.

Her ne kadar seansları farklılık gösterse de her halükarda en fazla 2 seansta bitecek bir yöntemdir. Kanal tedavisini diğer yöntemlerden ayıran en büyük farkı şu şekilde ifade etmek daha doğru olur ki, kanal tedavisi dişin sınır dokularına kadar ilerlemiş çürüklerde uygulanır. Zira dişlerin iltihaplanan sinir dokusu tamamen çıkarılır ve diş tamamen doldurulduktan sonra kullanılmaya devam edilir.

Kanal tedavisine başlamadan önceki aşamalar

Bilindiği üzere diş tedavisi yapılmadan önce eğer dişte iltihap ve şişlik varsa önce bunun giderilmesi gerekir. Zira bu şekilde şiş olan dişin tedavisi pek mümkün olmayacağı gibi aynı zamanda başka sorunlara da yol açabilir. Dişin şişliği ve iltihabı giderildikten sonra işlem sırasında herhangi bir ağrı veya sızı duyulmaması için dişe iğne yardımıyla anestezi uygulanır.

Bu anestezi sonucunda uyuşan diş bölümünde tedaviye başlanır. Tedavi esnasında herhangi bir probleme yol açmamak için tedavi yapılan ortamın oldukça hijyenik olmasına özen gösterilir. Tedavi sırasında kullanılacak malzemeler bir başkasında kullanılmış veya paslanmış malzemeler olmamalıdır. Bunlar içinde en çok dikkat edilmesi gereken husus işinde uzman ve ehil olan bir doktor vasıtasıyla bu tedaviyi uygulamaktır.

Kanal Tedavisi Süreci

Kanal tedavi uygulaması, çürüyen dişin çekilmemesi için son çaredir. Eğer çürüyen dişte, çürük dişin sinirlerine kadar ulaşmışsa önce o sinirlerin alınması gerekir. Bu sebeple anestezi uygulanan diş uyuştuktan sonra dişin sinirleri yani iltihaplı olan pulpa alınır. Sonrasında içerisinde eğer bakteri varsa onlar da iyice temizlenir.

Yıkama ve temizleme işlemi bittikten sonra dişin içinin iyice kuruması beklenir. Aksi halde yapılan dolgu tutmayacak veya yapışmayacaktır ki, oda dişte başka sorunların oluşmasına sebep olabilir. İyice kuruyan dişin tüm boşlukları doldurulacak şekilde dolgu eklenir. Sonrasında da bu dolgunun kuruması beklenir ve diş kullanılmaya başlanır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi önceki zamanlarda daha gelişmediği ve yeni bulunduğu için belki birkaç seansta kadar uzayabilirdi. Genellikle randevu alındıktan sonra bir seans içerisinde yani bu da yaklaşık bir iki saat içerisinde gerçekleştirilir.

Fakat bazen dişte şişlik oluştuğu için önce bunun giderilmesi ve daha sonra kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Böyle durumlarda doktorun muayenesinden sonra 2 seans kadar bu işlem sürebilir. Y

Ani öncelikle şişliğin inmesi ve iltihabın giderilmesi beklenir daha sonra da diğer seansta kanal tedavisi uygulanır. Yani kanal tedavisi çok uzun süren bir işlem olmayıp sadece işinde uzman olan bir doktor tarafından bir seansta halledilir.

Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlardır;

  • Çok aşırı sıcak yiyeceklerin veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişin dolgusuna zarar verebilir. Bu sebeple diş dolgusunun tam bir şekilde yerleşmesi ve tutması için sıcak ve soğuk olan yiyeceklerden kaçınmak gerekir.
  • O dişin üzerinde bir müddet yemek yememesi kendisi için faydalı olacaktır.
  • Aynı zamanda tedaviden sonra 3 saat hiç bir şey yenmemelidir.
  • Bir iki gün bu şekilde dikkatli davrandıktan sonra o diş rahatlıkla kullanılmaya başlanabilir.

Tedavi Sonrasında Ağrı Olur mu?

Genellikle kanal veya dolgu tedavilerinde herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmemesi için anestezi uygulanır. Bu anestezi dişin sinirlerinin alınması, aynı zamanda içerisindeki bütün bakterilerin temizlenmesi, iyice yıkanması ve kuruduktan sonra dolgunun dondurulması gibi zorlu işlemler sırasında acı hissetmemek için bilhassa gereklidir.

Aksi halde tedavi de istenildiği şekilde ilerleyip fayda sağlanamaz. Tedavinin kusursuz bir şekilde ilerlemesi ve istenilen sonuca ulaşması için tedavi olacak kişinin herhangi bir ağrı hissetmemesi gerekir. Bu sebeple diş anestezi yardımıyla uyuşturulur.

Bu uyuşukluk tedavi süreci bittikten sonra yavaş yavaş geçmeye başlayınca artık dişin üzerinde uygulanan işlemlerin ağrıları hissedilmeye de başlar. Bu ağrılar aslında dişin tedavi sürecinde yaşadığı işlemlerden doğan ağrılardır. Belli bir zaman sonra geçecek ve bir daha ağrı meydana gelmeyecektir.

Kanal Tedavisi Gerekli midir?

Kanal tedavisinin gerekli olup olmadığı tartışılacak olursa, aslında bu kişiye ve doktorun tercihine kalmıştır. Eğer çürüyen diş köklerine kadar iltihaplanmış, kullanılması ve kurtarılması mümkün olmayacak bir hal almış ise, o zaman onun tamamen çekilmesi gerekir. Fakat dişi kurtarmak isteyen kişilerin tercihine ve doktorun uygun görmesine bağlı olarak dişin kanal tedavisi yöntemi ile kurtarılması mümkündür. Zaten kanal tedavisi dişin kurtarılmasında son çare olduğu için diş üzerinde uygulanacak da en son yöntemdir.

Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekir?

Her ne kadar kanal tedavisinin yapılması dişin sinirlerine kadar ulaşan çürükten dolayı bilinse de aslında sadece bu sebepten dolayı endodonti tedavisi uygulanmaz. Dişte herhangi bir çatlak veya kırık mevcutsa ve dişin bu şekilde kullanımını mümkün olmayıp sürekli ağrı, sızı meydana geliyorsa bu durumda da kanal tedavisi gerekebilir. Kanal tedavisi için en doğru kararı doktor vereceğinden dolayı mutlaka ihmal edilmemeli ve dişte bu gibi durumlar görüldüğü zaman randevu alınarak muayene olunmalıdır.

Kanal Tedavisinden Sonra Dişte Meydana Gelen Problemler

Herhangi bir dişe kanal tedavisi uygulandıktan sonra o dişte tekrardan çürüme veya enfeksiyon kapma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu bazen dişe uygulanan tedavinin eksik yapılmasından kaynaklansa da,  bazen tedavi de herhangi bir eksiklik veya hata olmadığı halde dişin bakımının eksik yapılması veya yanlış bakım yapılması sonucunda da meydana gelebilir.

Yani çürüyen ve sonrasında kanal tedavisi ile onarılan diş, uygun bakım yapılmadığı takdirde tekrar çürüyebilir. Bu sebeple kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat ederek, dişin bakımının en güzel şekilde yapılması tavsiye edilir.

Tedavi Yapılan Dişte Enfeksiyon Oluşumunun Nedenleri

Kanal tedavisi yapılan dişte enfeksiyon oluşması için birkaç neden göz önünde bulundurulabilir. Öncelikle kanal tedavisi esnasındaki şu sorunların sayılması daha doğru olacaktır;

  • Bilindiği üzere tedavi esnasında sinirlerin alınmasından sonra bakteriler iyice temizlenir. Eğer bakteriler tamamen temizlenmezse uygulanan tedaviden sonra dişte enfeksiyon oluşabilir.
  • Kalan tedavisindeki işlemlerden sonuncusu da dişe daimi bir dolgunun yerleştirilmesidir. Eğer daimi dolgunun yerleştirilmesi uzun bir süre geciktirilirse dişte enfeksiyon oluşabilir.
  • Dişin temizlenmesi işleminden sonra direkt kurutulup dolgu işlemine geçilir. Fakat dolgu yapılmadan önce eğer kişinin ağzındaki tükürüklerden, temizlenen bölgeye herhangi bir bakteri ulaşırsa ve dolgu bunun üzerine yapılırsa yine dişte enfeksiyon riski oluşacaktır.

Bu nedenlerden sonra tedavi ile alakası olmayan nedenleri bilmekte de fayda vardır ki onlar da şunlardır;

  • Tedaviden sonra dolguda bazen dişin sert ve dikkatsiz kullanımından ötürü çatlama veya kırık gibi durumlar oluşabilir. Bu da dişin hava almasını sağlayarak içerisinde bir enfeksiyon oluşmasına ve tekrardan tedaviye ihtiyaç duymasına neden olabilir.
  • Diş tedavisi gerçekleştikten sonra her doktorun tavsiyesine uymak ve dişin belli bir müddet kullanılmaması gerekir. Fakat eğer bu tavsiyelere uyulmazsa ve diş hemen kullanılmaya başlarsa dolgu tam olarak kurumayacak ve iyi de yerleşmeyecektir. Bu sebeple dişte tekrardan bir sorun oluşmasına kapı aralanmış olur.
  • Bir diğer sebep de dişin temizliğinin ve bakımının eksiksiz olarak yapılmayışıdır. Zira tedavi uygulandıktan sonra kişi gevşeyerek bir daha herhangi bir sorun olmayacağını düşünmesi yanlıştır. Bu sebeple dişlerin bakımının ihmal edilmemesi ve tekrardan sorun oluşmaması için dikkat edilmesi gerekir.

Dişteki Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

Kanal tedavisi uygulanan dişte herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını anlamak için kişinin bazı durumları kontrol etmesi gerekir. Örneğin dişte sürekli bir sızı varsa bu probleme işaret eder. Yine aynı zamanda sıcak veya soğuk yiyecekler ve içecekler tüketildiği vakitte dişte ağrı veya sızı oluşuyorsa bu da sorun olduğunun bir alametidir.

Bu sebeple kişi mutlaka doktora görünmeli ve dişte bir enfeksiyon oluşması başlangıcı varsa ilerlemeden önlemini almalıdır. Zira normalde kanal tedavisi yapılan dişin sinirleri alındığı için tedavi sürecinden sonraki uyuşukluğun geçmesinden itibaren, tedaviden kaynaklanan ağrıların dışında herhangi bir ağrının oluşmaması gerekir. Eğer sayılan bu durumlarda veya sürekli olarak bir ağrı, sızı gibi problemler meydana geliyorsa bu dişte enfeksiyon olduğuna ve yeniden tedaviye ihtiyaç duyduğuna işaret olabilir.

Aynı Dişe İkinci Kez Endodonti Uygulanır mı?

Bazen dişte oluşan enfeksiyon sebebiyle bazen de dolgunun kırılması veya çatlaması sebebiyle dişte yeniden bir tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Eğer dolgu da bir problem varsa dolgu yenilenir ve eskisinden daha güzel bir şekilde tedavi edilir.

Fakat dişin içerisinde herhangi bir enfeksiyondan oluşan ağrı gibi problemler varsa bu durumda tedavi başa sarar ve dişin İçerisi yeniden temizlenerek kanal tedavisi uygulanır. Bu süreçte tıpkı ilk yapıldığı gibi gerçekleşir.

× Bilgi ve Fiyat Alın