Diş Beyazlatma

Bleaching adı verilen diş beyazlatma uygulamaları; herhangi bir – birden fazla sebepten dolayı dişin mine tabakası ya da dentin tabakalarına nüfuz eden renklenme etkilerinin giderilerek, dişlerin doğal tonuna ulaştırılması için yapılmaktadır. Dişlerin doğal renkleri pek çok nedenin de bir araya gelmesiyle birlikte zaman içinde koyulaşmaktadır. Diş taşı ve Polisaj uygulamalar yapıldığında, doğal seyirde gerçekleşen koyulaşmaların önüne geçilebilmekte yani doğal rengin korunması mümkün mertebe sağlanabilmektedir. Ne var ki bu tekniklerle giderilemeyecek kadar koyu tonlamalar ya da renk değişimleri de mevcuttur. Bu durumdaki dişlerin renk açılması için diş tartarı, diş taşı temizliği, polisaj temizliği yetersiz kalabilir. Diş taşı ve polisaj sadece basit renk koyulaşmalarında kullanılır ve dişin doğal rengine dönebilmesi için birkaç tona kadar etki sunar. Birkaç ton renk açma hizmeti sunan bu tekniklerin işe yaramadığında da diş beyazlatma yöntemleri devreye girmektedir. Diş beyazlatma uygulamalarıyla mevcut diş tonları 8 – 10 tona kadar açılabilmektedir.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş beyazlatma yöntemleri 5’e ayrılır;

1. Ev Tipi Diş Beyazlatma

Diş Hekimi kontrolünde ilerleme sağlanır. Ancak uygulama basitliği ve ev imkanı nedeniyle ev tipi diş beyazlatma olarak bilinir. Bu yöntemden önce diş hekimi genel kontrol yapar. Hastanın dişlerine özel alınan ölçülere göre laboratuara talimat verilerek şeffaf plaklar tasarlanır. Bu plaklar her hastanın diş ölçüsüne özel yapılır. Sadece uyku öncesi dişe yerleştirilir. Yerleştirme işleminden önce diş hekiminin vereceği diş beyazlatıcı maddeler kullanılır. Ardından plaklar dişe yerleştirilir. Yöntem diş tonuna göre en az 1 hafta en fazla 2 hafta sürmektedir.

2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma

Doğrudan Diş Hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Diş kliniğinde yürütülen bir işlemdir. Dişlerin yumuşak dokularına ışık teknolojisi kullanılarak uygulama yapılır. Bu adımda yumuşak dokular sertleştirilir. Ardından diş beyazlatma jelleri sürülür. Üçüncü aşamada ise tekrar ışık uygulaması yapılarak jellerin aktive edilmesi ve yumuşak diş tabakasına geçişi sağlanır. Arzu edilen diş tonuna ulaşılana dek işlemler tekrarlanır. Ancak ilk işlemden hemen sonra uygulama yapılmaz. Her seans aralığı için 7 gün sonrasına randevu verilerek tekrarlama yapılır.

3. Kanal Tedavisi Gerektiren Tek Diş Beyazlatma

İçten beyazlatma tekniği olarak da bilinir. Kanal tedavisi uygulanan dişlerde zaman zaman renk değişimleri gözlemlenmektedir. Bu tip ihtiyaçlar için geliştirilmiştir. Tek diş beyazlatma yöntemi, kanal tedavisi beyazlatma yöntemi, içten beyazlatma tekniği gibi farklı isimlerle anılır. Bu beyazlatma uygulamasında önce kanal tedavisi uygulanan dişin dolgusu çıkartılır. Ardından dolgunun boşluğuna diş beyazlatma jeli verilir. İşlemden sonra geçici dolgu uygulaması gerçekleştirilir. Hedeflenen diş tonu rengine ulaşıncaya dek beyazlatma seansları devam ettirilir. Her seans arasında 3 gün bulunmaktadır.

4. Kombine Diş Beyazlatma Tekniği

Aslında iki yöntemin birleştirildiği diş beyazlatma bütünüdür. Hem ev tipi hem de ofis tipi beyazlatmanın bir arada yürütüldüğü işlem aşamalarını barındırmaktadır. Diş Hekimi tarafından klinikte yürütülen diş beyazlatma uygulamasından sonra evde uygulanan diş beyazlatma aşamaları devam ettirilir. Klinikteki işlemle evdeki işlem arasına 2 ya da 3 gün zaman dilimi konur. Kombine diş beyazlatmanın tercih edildiği hastalar genelde çok fazla diş tonu açılması gereken hastalar ya da bununla beraber her seansta diş kliniğine gelmek istemeyen hastalardır. Yoğun diş kararmaları, yoğun renk değişimleri, özetle işlem seansı fazla olan hastalar için uygundur.

5. Lazerle Diş Beyazlatma Yöntemi

En hızlı diş beyazlatma tekniğini temsil eder. Bir, birden fazla ya da tüm dişlerde uygulanabilir. Işık teknolojisi kullanılır. Lazer cihazla dişin yumuşak dokularına izole ışınlar uygulanır. Ardından 4 – 5 dakikalık beyazlatma işlemine geçilir.

Hangi Diş Beyazlatma Yöntemi Tercih Edilmeli?

Diş tonu çok koyu olmayan bireyler için en uygun seçenek Lazerli diş beyazlatma tekniğidir. Biraz daha koyu renkli dişlerde ev tipi diş beyazlatma ya da ev tipi diş beyazlatmaya ek olarak lazerli diş beyazlatma uygun olabilir. Diş tonu açılma ihtiyacı daha kapsamlı olan dişlerde önerilen ofis tipi diş beyazlatma yani klinik ortamda yürütülen işlemlerdir. Buna ek olarak hem ev hem de ofis tipi diş beyazlatma da tercih edilebilir. Hangi diş beyazlatma yöntemini belirlemek için kesinlikle Diş Hekiminize ön muayene olmalısınız. Gerekli önerileri sıralayarak seçimi size bırakacaktır.

Diş Beyazlatma Jellerinde Neler Var?

Diş beyazlatma jellerinin sadece %10 – %15’lik kısmında beyazlatma etkili ajanlar kullanılır. İhtiyaca göre ya da diş tonuna göre Hidrojen Peroksit ana etken maddeli veya Karbamid Peroksit ana etken maddeli jeller uygulanır.

Ev Tipi Diş Beyazlatma Uygulaması Ne Kadar Zaman Alır?

Sadece uyurken kullanılacak bir yöntemdir. Mevcut diş tonunuzun rengi ve arzu edilen diş tonuna göre süre değişir. Genelde 8 ile 15 gün arasında devam ettirilir. Uyku öncesi yapılan bu teknikte uygulamadan sonra en az 4 saat kalması tavsiye edilir.

Evde Diş Beyazlatma Jeli Ne Kadar Kullanılır?

Diş beyazlatma jellerinde yer alan Hidrojen Peroksit – Karbamid Peroksit bileşenleri taşacak ve diş etine değecek olursa kısa süre içerisinde tahribat nedeni sunabilir. Uzun kalacak olursa maruz kalacağı tahribat oranı da artacaktır. Daha da uzun kalacak ya da sık sık aynı hata yapılacak olursa çeşitli diş eti problemlerine hatta ek diş eti tedavisine bile neden olabilir. Dolayısıyla Diş Hekiminizin önerdiğinden daha fazla kullanmamalısınız. Diş etiyle temas ettiği durumlarda dişlerinizi bekletmeden yıkayınız. Tahriş olursa Diş Hekiminiz tarafından verilen ve E vitamini barındıran kremleri tahriş bölgesine uygulayınız.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

Her bir seans yaklaşık 1 saat zaman almaktadır. Birinci seanstan sonra ikinci uygulama için önerilen sürenin geçmesi gerekir.

Diş Hassasiyeti Olanlar Diş Beyazlatma Yapabilir mi?

Diş hassasiyeti yaşayan hastalar da diş beyazlatma tekniklerini kullanabilir. Lakin hassasiyet yaşayan bireyler için en uygunu biyolojik diş beyazlatmadır. İşlemler aynı çerçevede ilerler. Tek fark hassasiyete neden olan Hidrojen Peroksit maddesinin oranıdır. Hassas olan dişler için bu maddenin oranı daha az kullanılır. Biyolojik diş beyazlatma jellerinde bu madde hem daha azdır hem de mine kristalleri barındırmaktadır. Böylece hassasiyet karşıtı bir diş beyazlatma uygulanır. İşlemin klinik ortamında yapılması hassasiyetin seviyesine göre değişir.

Diş Beyazlatma Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler

Diş beyazlatma yöntemleri uygulayan bireylerin aşağıdakileri tüketirken dikkatli olması gerekir. Bilhassa burada anılan maddelerin en az 2 hafta sürecinse HİÇ kullanılmaması çok önemlidir. Aksi halde diş beyazlatma etkileri uzun süreli olamaz.

 • Her türlü çay
 • Her türlü kahve
 • Şarap dahil tüm renkli – alkollü içecekler
 • Kola ya da benzeri tüm asit içerikli içecekler
 • Sigara, sarma, elektronik sigara vb tüm tütün mamülleri

Kanal Tedavili (İçten Beyazlatmalı) Yöntemin Zararı Dokunur mu?

Kanal tedavisi uygulanan dişlerde tercih edilen bu tekniğin bir zararı olmaz. Lakin kanal dolgularının yeterli seviyede izole edilmiş olması gerekir.

Diş Beyazlatmanın Yan Etkisi ya da Zararı Var mı?

Diş beyazlatma yönteminden sonra kısa süreli diş hassasiyeti oluşabilmektedir. Bu hassasiyet; ağızdan nefes alıp veren hastalarda, çok sıcak ya da çok soğuk katı – sıvı tüketimi yapanlarda görülür. Aşırı hassasiyet durumu olarak ifade edilen bu tür yan etkiler işlemden iki gün sonra tamamen geçmektedir. Sıralanan hassasiyetler dışında rapor edilmiş herhangi bir yan etki ya da zarar yoktur. Anılmayan bir durumla karşılaşacak olursanız hekiminize müracaat ediniz.

Diş Tonunun Rengi Neden Değişir? Değişimin Sebepleri Nelerdir?

 • Yanlış, eksik, yetersiz ağız – diş bakımı – hijyeni
 • Amalgram dolgular
 • Bebeklik – çocukluk döneminde tüketilen antibiyotikler
 • Gebelik sürecinde tüketilen antibiyotikler
 • Kanal tedavileri
 • Çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, uzun dönemli gargara kullanımları
 • Diş içi kanamaları

Diş Beyazlatma Yönteminde Dişler Nasıl Beyazlatılır – Beyazlar?

Diş beyazlatma jelleri ve UV kaynaklı lazer cihazlarla yapılan diş beyazlatma operasyonlarında hem dişin en üst katmanı olan Mine tabakası hem de genel Dentin yapısında oluşan renklenmeler giderilebilmektedir. Organik ve İnorganik kaynaklı diş renklenmeleri jellerin uygulandığı dişlere ışık teknolojisi ile UV filtreleri ulaştırılır ve jelin dişin yumuşak tabaklarına nüfuzu sağlanır. Nüfuzla birlikte diş tonlarının rengi açılır. Diş tonu ne kadar koyu ve farklı ise seans sayısı ona göre belirlenir. Çok koyu olmayan dişlerde tek uygulama yeterli iken diğer tonlarda 2 – 3 – 4 seans gerekebilir.

Dişler Ne Kadar Sürede Beyazlar?

Diş koyuluğunun yaşandığı diş sayısı, kaç ton koyulaştığı, ek sorunlar, hedeflenen diş tonu beyazlığına göre 14 – 21 gün sürebilmektedir. Antibiyotik kaynaklı diş rengi değişimlerinin süresi daha fazla olabilmektedir.

Diş Beyazlatma Plağı Temizlenir mi?

Kendi kutusunda yer alan diş beyazlatma plakları her kullanımdan sonra sabun, sıvı sabun ve musluk suyu ile yıkandıktan sonra kurulanır ve kutusuna yerleştirilir.

Diş Beyazlatma İşlemi Kalıcı Etkiler Sunar mı? Diş Beyazlatma Kalıcı mı?

Çay, kahve, asitli içecekler, sigara ve alkol tüketimleri işlemin kalıcılığını sekteye uğratan etkilerdir.Bu maddeleri tüketmez ya da ne kadar az tüketirseniz diş beyazlatma tekniklerinin etkileri o denli uzun sürecektir. Öte yandan her 6 ayda bir seansları birkaç kez daha tekrarlayacak olursanız diş beyazlatmanın etkileri çok daha kalıcı hizmet sunabilir.

Dişte Leke Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Lekelenmenin pek çok nedeni mevcuttur. En çok görülen lekelenmeler; ilerleyen yaşa bağlı lekelenmeler, diş travmaları, kaplama – dolgu – kanal lekelenmeleri, protezler, yoğun floidler, antibiyotik kullanımları olarak sıralanabilir.

Dış Etkenli Renkleşmeler Nelerdir?

Tüketilen gıdaların zamanla verdiği renkleşmelerdir. Her türlü gıda, gıdaların içerdiği asitler ve renklerden dolayı meydana gelir. Şeftali suyu, kırmızı şarap, kola, kahve gibi maddeler daha fazla neden olur.

İç Kaynaklı Renkleşmeler Nelerdir?

Dişlerin en üst katmanı olan Mine tabakasının hemen altındaki Dentin katmanında meydana gelen renkleşmelerdir. Özellikle çocukluk süreçlerinde kullanılan Tetrasiklin tipindeki ilaçlarla, yoğun Floroid tüketimleri neden olur. Bunun yanı sıra annenin hamilelik sürecinde kullandığı antibiyotikler de katkı sunabilmektedir.

İlerleyen Yaşa Bağlı Renkleşmeler Nelerdir?

Yaşlılık ve ilerleyen yaşa bağlı olarak dişin en üst katmanı olan Mine tabakasının aşınmasıyla oluşur. Aşınan üst katman hem içten hem de dıştan gelen odaklarla renkleşir. Bu tür koşullarda da diş beyazlatma teknikleri uygulanacak olursa etkili sonuçlar alınabilmektedir.

× Bilgi ve Fiyat Alın