Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız diş ve çene cerrahisi günümüzde en çok başvurulan alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alan genel olarak; tüm yumuşak ve sert dokular dahil olmak üzere diş, çene ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığın teşhisi, tedavisini üstlenmekten sorumludur. Dil, yanak, dudak, tükürük bezleri ve bunlar gibi alanlar ağız ve diş çene cerrahisi bünyesinde bulunmaktadır. Tüm bu rahatsızlıkları tedavisinden, teşhisine kadar sorumludur. Yapılacak olan işlem tipine göre müdahalelerde bulunmaktadır. Hastanın koşulu ve gerekliği oldukça önemlidir.

Cerrahi işlemler lokal anestezi, bilinçli sedayon veya genel anesteziyi kapsamaktadır. Genellikle yapılan tüm cerrahi işlemlerde bun seçeneklerden birisi tercih edilmektedir. Diş çekimi, çene ve yüz bölgesi gibi noktalarda ağız diş ve çene cerrahisinin altında toplanmaktadır. Bunların yanı sıra çene ve çevre dokulardaki kist tedavisine de ağız diş ve çene cerrahisi bakmaktadır.

Görüldüğü üzere ağız diş ve çene cerrahisi oldukça geniş alanlar üzerinden hizmet sağlamaktadır. Birçok kişinin yardımına koşan bir alan olmasının yanı sıra oldukça önemli bir noktada yer almaktadır.  Klinikler ve hastanelerde bu bölümün bulunması mümkündür. Keza günümüzde yeni, yeni diş kliniklerinin çoğalmasıyla birlikte herkesin erişebileceği bir nokta yer almaktadır.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Gerçekleştirir?

Diş ile ilgili hemen, hemen tüm işlemlerin yanı sıra çene kemiğinde tüm patalojilerin cerrahi tedavileri ile ilgili olan ağız diş ve çene cerrahisi birçok tedaviyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu tedavilerden hangisinin tercih edilmesi gerektiği ve hangi işlemşn uygulanması gerektiği ise hastanın koşuluna bağlıdır. Hastaya uygulanacak olan tedavinin gerekli görülmesi durumunda işlemler yapılacaktır. Keza hekim denetimiyle birlikte doğru tedavi hızlı bir şekilde belirlenebilmektedir. Ağız diş ve çene cerrahisi bünyesinde bulunan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

 • Ağız içi yumuşak tanı ve tedavisi
 • Kırık çene tedavisi
 • Eklem ve çene cerrahi işlemleri
 • Kist operasyonların
 • Diş çekimi
 • Çene patalojisi
 • İmplant Üstü protezleri
 • Sinus Listing
 • Kemik Ogmentasyonu

– 20 Yaş Diş Cerrahisi

20 yaş diş cerrahisi günümüzde birçok kişinin ihtiyaç duyduğu bir alandır. Yirmi yaş dişleri, diş dizisinin en arkasında yer alan ve bireyin 20’li yaşlarında çıkan büyük azı dişleridir. Günümüzde hemen, hemen herkeste çıkan 20 yaş dişleri bazı durumlarda çekilmesi gerekmektedir. Çünkü dişin yapısının bozulması gibi bir durum yaşandığında çene yapısına oldukça zarar verecektir. Kimi zaman yer darlığı, sürme pozisyonun sapma ve kemik yoğunluğu gibi sebeplerle çene kemiği içinde kalmaktadır. 20 yaş diş cerrahisi yeni ekipmanlar ve teknikler sayesinde problemsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede 20 yaş diş çekimlerinin korkusu son bulmaktadır. 20 yaş diş cerrahisi sayesinde bireyin ağzındaki azı dişin kolayca çekilmesi mümkündür. Bunların çekilmesiyle birlikte birey rahatlayacaktır. Aksi takdirde çeşitli zararlı sebeplerin olabileceğini unutmamakta fayda var.

– İmplant Tedavisi

İmplant birçok sebepten kaynaklı kaybedilen dişleri yerine suni bir şekilde gerçekleştirme işlemidir. Yeni yapılacak dişlerin fonksiyon ve estetiğine kadar doğal diş detaylarını vermektedir. Bu sayede çürüyen, darbe alan dişlere yeniden sahip olabilmek mümkün olacaktır. Görsel anlamda da anlaşılması oldukça zordurç Fiziksel olarak yüz estetiğinin ayrılmaz parçalarından birisi de dişlerdir. Bu dişleri kaybetmemiz durumunda geleneksel tedaviler uygulanarak suni bir şekilde ihtiyaçlar gideriliyordu. Geleneksel takma dişler ve protez dişler bunların örneği. Fakat yeni teknoloji sayesin İmplant işlemleri gerçekleştirebilir ve eksiksiz bir performans alabilirsiniz. Bunu yapmak oldukça kolaydır.

Bireylerin dişlerini kaybetmeleri veya takma – protez diş kullanmaları durumlarında özgüven noktasından oldukça zorluk çekmektedirler. Gülerken ağzın kapatılması gibi örnekler bulunmaktadır. Bunun sebebi ise geleneksel yollar ile uygulanan tedavilerin günümüzde pek bir karşılığının olmamasıdır. Takma dişler ve protezler hızlı bir şekilde anlaşılabilmektedir. Bundan kaynaklı günümüzdeki bir çok insan bu tedavi yöntemlerini uygulamamaktadır. Teknolojinin getirdiği nimetler arasında bulunan ve her noktada avantaj sağlayan İmplant tedavisi sayesinde eşsiz dişlere sahip olabilmek gayet mümkün. Herhangi bir ağrı veya açı çekmeden yeni dişlere sahip olunabiliyor. Üstelik doğal diş görselliği, estetikliği ve kullanımı yaratılıyor. Bundan kaynaklı günümüzde milyonlarca insan İmplant tedavisi olmaktadır. Bu sayede suni ama eşsiz bir dişlere sahip olabilmektedir.

 

– Kist Tedavisi

Gömülü diş tedavisi sayesinde bireyin ağzındaki fazla dişleri kolaylıkla işlenebilmektedir. Diş köklerinde veya çene kemiğinin bir bölgesinde oluşan anormal patojenlere kist denmektedir. Yapılacak olan kist operasyonlar sayesinde kisti çıkartabilmek mümkündür. Normalin dışındaki kistler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Bazı durumlarda kist beklenmedik derecede büyür ve çeneyi kırabilmektedir. Çenede oldukça güçlü defermasyon yaratabilecek durumdadır. Bundan kaynaklı hızlı bir şekilde diş hekimine görünmekte fayda vardır. Bu nedenle belirlenen kistler hekim tarafından çıkartılması gerekir.

Belirttiğimiz gibi bazı kistler oldukça büyük olabilmektedir. Bu durumda da çenenin kırılmasına sebep olur. Bundan kaynaklı çene cerrahları işlemlerin öncesinde volumetrik üzerinden çene yapınızı ve kistin yapısını saptarlar. Bu sayede operasyon sırasında olası olumsuz bir durum önüne kolaylıkla geçilebilir. Pek önemsenmemesine rağmen volumetrik tomografi son derece mühim bir araçtır. Bu yüzden bu aracın olmadığı poliklinklerde operasyona girmemekte fayda var.

Sinus Lifting

Sinüs cerrahi operasyonlar günümüzde üst çenede uygulanmaktadır. Üst çenesinde eksik dişleri olan kişilerde azen makiller sinuz dahi oluşabilmektedir. Boşluklar yer çekimine bağlı olarak aşağıya doğru sarkmaktadır. Bu sarkmadan kaynaklı olarak çene kemiklerinde erime gibi durumlar olabilmektedir. Bunların önüne geçmek ve gerekli işlemleri gerçekleştirmek ise ağız diş ve çene cerrahisi bünyesinin altındadır. Doğru hamlelerle, doğru programlamayla eşsiz bir operasyonu deneyimleyebilirsiniz.  Bunu deneyimlemek içinde ağız diş ve çene cerrahi uzmanına ihtiyacınız vardır.

İmplant Uygulaması Avantajları Nedir?

İmplant temel olarak; çene kemiğine yerleştirilen ve takılacak olan protezlerin oraya tutunmasını sağlayan yapay diş kökleri olarak tanımlanabilmektedir. Bu diş kökleri sayesinde eşsiz bir dişe sahip olmak gayet mümkündür. Eksik dişlerin yerine uygulanabilen İmplant tedavisi sayesinde avantajlara erişebilirsiniz. İmplant tedavisi doğru bir şekilde yapılır ve hasta tüm gereklikleri yerine getirmesi durumunda ömürlük bir şekilde kullanılabilmektedir. Eğer ki birey İmplant tedavisinin gerekliklerini yerine getirmemesi durumunda istediği sonuçlara erişemeyecektir.

Uzman hekimlerin başında olduğu ekiplerle birlikte steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilen İmplantlar ortalama olarak birkaç ay içerisinde çene kemiğine tutunmaktadırlar. Bu yapay diş kök protezleri sayesinde eşsiz sonuçlar alınır. Fakat bu işlemler gerçekleşirken diş etlerinde herhangi bir sorun olmaması oldukça önemlidir. İmplantları destekleyecek bu şartların olmadığı koşullarda ise ek kemik cerrahisi uygulamalarının gerçekleşmesi gerekir. Bu uygulamanın gerçekleşmesiyle birlikte implant uygulaması yapılır.

İmplant tedavisinin en büyük avantajlarından birisi de şüphesiz ki bireylerin kaybetmiş olduğu ve eksik olan dişlerinin kalıcı olarak tekrardan sahip olabilmeleridir. Dişlerin yerine tıpkı doğal diş ile aynı olabilen dişlere sahip olabilecektir. Sabit dişlere sahip olmasının yanı sıra ömürlük olarak kullanabilecektir. İmplant tedavisinin uygun koşullarda ve alanında uzman bireyler tarafından yapılması durumunda uzun yıllar kullanabilmektedir. Bundan kaynaklı bireylere operasyon sonrasında ağız ve diş bakımının ne denli olduğu son derece önem taşımaktadır. Aksi takdirde istenmeyen durumların yaşanması oldukça mümkündür.

All – On 4 Uygulaması

Ağız diş ve çene cerrahisinde oldukça önemli olan ve gittikçe popüler olan bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. All – On 4 tedavisi sayesinde dişe sahip olmayan bireylerin çenelerine 4 implant yapılmaktadır. Bu sayede tüm ark dişlere protezin takılabilmesi sağlanır. Bu oldukça önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra günümüzde birçok kişinin tercih ettiği işlemlerden birisidir. İmplan cerrahisi sayesinde tam dişsiz hastalarda aynı gün protezler sabit olarak takılmaktadır. Hastalar bu tedavinin bitmesinin ardından dişsiz veya hareketli protezler ile bekleme dönemi geçirebilmektedirler.

All – On 4 uygulaması günümüzde oldukça  rağbet görmektedir. Özellikle yaşları ileri olan hastaların aldığı uygulamalardan birisidir. Keza bazı durumlarda kaza geçiren ve dişlerini tamamen kaybeden bireyler de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Genel olarak All – On 4 uygulamasının avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Dişlerin çekilmesiyle birlikte İmplant işlemine aynı gün başlanıp geçici protez takılabilmesi
 • Kişinin görsel görünümüne avantaj sağlaması ve konfor getirmesi
 • Uzun dönemli takiplere bakıldığında yüksek başarıya sahiptir
 • Dentel İmplantlarda da sabit bir protez kullanılabilmesi gibi avantajı bulunmaktadır
 • Dişi olmayan bireylere aynı doğal bir diş koşulu yaratmak

 

Genel olarak All – On 4 uygulamasını bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak dişini yitiren bireyler için oldukça avantajlı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru bir şekilde uygulanması ve hastanın da doğru bir bakım sağlaması durumunda eşsiz bir verim alınacaktır. Keza günümüzde milyonlarca insanın bu uygulama sayesinde tıpkı gerçekmiş gibi dişlere sahip olduğu bilinmektedir. Sizlerin de bu tarz problemleri bulunuyorsa zaman kaybetmeden All – On  4 uygulamasına tabii olabilirsiniz.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ağrısı Çok Mudur?

Toplumumuzda diş hekimi korkusu oldukça yaygındır. İlk olarak hangi tedaviye tabi olduğunu oldukça önemlidir. Çünkü tedaviye oranla ağrınız eş değerdir. Mesela İmplant tedavisi ve Çene Kisti arasında birçok noktadan fark vardır. İkisinin de ağrıları ve acıları oldukça farklıdır. Size uygun görülen tedaviye göre de hareket etmek son derece önemlidir.

Teknolojinin oldukça gelişmesinden kaynaklı olarak gerçekleştirilen tedaviler oldukça hızlı ve sancısız geçmektedir. Günümüzde işlemler sırasında bireyler ağrı çekmezken daha sonrasında çekebilmektedir. Fakat teknolojinin gelişmesi ve Tıp biliminin gelişmesiyle birlikte oluşan ağrılara da hızlı bir şekilde müdahale etmek gayet mümkündür. Birkaç hamle ile ağrı sonlanmaktadır.

 

Ağız Diş ve Çene Doktor Seçimi

Ağız diş ve çene operasyonları öncesi ve sonrası için doğru hekim tercihinde bulunmak oldukça önemlidir. Bilindiği üzere günümüzde birçok birey ağız diş ve çene sağlığı hekim seçiminde pek önemsememektedir. Fakat bu bazı durumlarda zarar verebilmektedir. Çünkü her bireyin alacağı tedavi farklıdır. Örneğin implant takılması ile çene kırığı yan, yana getirilemeyecektir. Bu iki tedavinin gereklikleri farklıdır. Hekimin ne durumda olduğu ve hangi alanda daha tecrübeye sahip olduğu son derece önemlidir.

Çene kırığı gibi oldukça tehlikeli ve zorlu işlemler için doğru bir hekim tercihinin olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Eğer ki İmplant tedavisi gibi hızlı ve basit işlemler gerekiyorsa tüm ağız diş ve çene hekimleri bunları gerçekleştirebilmektedir. Hekim tercihinizi gerçekleştirirken daha önceki operasyonlarına göz atabilir, hasta yorumları okuyabilirsiniz. Bu sayede olası bir olumsuz tablonun önüne geçebilirsiniz.

× Bilgi ve Fiyat Alın