Blog

Diş Taşı Nedir Nasıl Temizlenir?

Diş taşları bakteri ve mineral birikintileri olarak tanımlanabilir. Bir diğer adı tartar olan diş taşları genellikle dişlerin arka taraflarında yoğunlukla oluşsa da dişlerin ön kısımlarında da oluşabilmektedir. Diş taşının oluşum nedeni tam olarak yetersiz – eksik ağız ve diş bakımından kaynaklanmaktadır. Özetle hiç diş fırçalamamak, yetersiz diş fırçalamak, yanlış diş fırçalamak diş taşına neden olan etkinin bizzat kendisidir. Diş taşları temizlenmezse diş eti problemleri baş göstermeye başlar. Bu da diş kaybına kadar ilerleyen büyük bir problemdir. Diş etleri doğrudan ağrı yaşatmadığı için de diş eti probleminin ortaya çıktığı ilk dönemlerde fark edilememektedir. Diş taşlarını en net görebileceğiniz yerler dişlerinizin arka tarafıdır. Bu alanda gördüğünüz sarımtırak kahverengi görünüm tamamen diş taşıdır.

Diş taşları yani diş tartarı tüketilen mikro besinlerin dişin en üst katmanına yani mine tabakasına yapışması ve yetersiz fırçalamadan kaynaklanan birikimi ile artarak devam eder. Genelde dişlerin arka kısmında, arka dişlerde, protezlerde yaygın olarak gözlemlenebilir. Diş taşına dönüşebilen en önemli esinler karbonhidrat ve şekerli içeriklerde bulunmaktadır. Diş taşlarının gözle görülür derecede oluşabilmesi için iki hafta boyunca diş fırçalanmaması ya da eksik – yanlış diş fırçalanması yeterlidir. Diş taşları diş kayıplarına kadar ulaşabilen ciddi ağız – diş sağlığı sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle diş hekiminizce belirlenen periyotlarda diş taşı temizliğinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Diş taşının en yayın belirtisi bilhassa dişlerin arka kısmında yer alan sarı kahverengi ve sert lekelerdir. Bu lekeleri dişlerin ön kısımlarında a görebilirsiniz lakin çok belirgin değillerdir. Bunun yanı sıra diliniz ile dişlerinizin arkasına ve önlerine dokunduğunuzda da hissedebilirsiniz. Dokunuş hissinin aynısını dişlerin altında yer alan çene kemiğinizde yani diş köklerinizin bulunduğu diş etlerinde de bulabilirsiniz. Tükürüğün yoğunlukla biriktiği diş arkalarında doğrudan görebileceğiniz diş taşlarınızı temizletmeli ve diş fırçalamasına özen göstermelisiniz. Aksi halde diş eti kanamalarından diş kayıplarına kadar pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı yani diş tartarı temizliği ev ortamında gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle minimal diş taşı oluşumu için günde en az iki defa ve doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki doğru ağız – diş bakımı ile diş taşı oluşumlarını büyük oranda azaltabilir ve diş taşı temizlik işlemlerine yönelik aralığı da arttırabilirsiniz. Örneğin doğru bir ağız – diş bakımı ile diş taşlarını her bir buçuk senede bir yaptırmanız yeterli olacaktır. Aksi durumlarda her altı aya bir diş taşı temizliğiniz gerçekleştirmelisiniz.

Diş temizleme işlemleri yalnızca diş hekimlerince gerçekleştirilebilmektedir. Tartar temizliğinin ilk aşaması diş taşlarının kazınmasıyla başlatılır. Diş taşlarının kazınması adımında ultrasonlu cihazlar kullanılmaktadır. Diş taşının kazınmasından sonra diş taşı temizliği son bulmaz. Ardından hekiminizce dişleriniz parlatılmaktadır. Parlatma ve pürüzsüzleştirme aşamalarından sonra ortaya çıkan diş görüntüsü adeta diş beyazlatma işlemi yapılmış gibi bir görüntüye ulaştırılmaktadır. Parlatma – pürüzsüzleştirme işlemleriyle birlikte plaklarınız da tamamen giderilecektir. İşlemler bunlarla sınırlı olup kısa sürmektedir. Bir diş taşı temizleme işlemi ortalama yarım saat sürmektedir. Diş taşlarının temizlenmesinden sonra plak oluşumları da engellenmiş ve tekrar oluşması geciktirilmiş olacaktır.

Diş tartarı temizlik müdahalesinin ardından ilk gün dişlerinizde ve diş etlerinizde aşırı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu tamamen doğal bir tepkimedir. İlk gün son bulduktan sonra aşırı hassasiyet son bulacaktır. Temizleme işlemlerinden sonraki ilk hafta ise diş fırçalama esnasında hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu hissi yaşama süresi, şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Doktorunuzun önerilerine dikkat ederek bundan sonraki ağız – diş bakımınızı düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz durumunda diş taşlarınız eskisi kadar kısa sürede ve yoğun bir şekilde oluşmaz. Bilmelisiniz ki diş taşının mümkün mertebe önüne geçebilmek için sadece diş hekiminizin önereceği diş fırçalarından kullanmalısınız. Diş fırçalama işlemini doğru tekniklerle gerçekleştirmelisiniz. Her dişinize 5 – 6 adet yuvarlak süpürür gibi fırça darbeleri kullanarak fırçalamalısınız. Doktorunuz uygun görürse diş ipi ya da diş arası fırçası da kullanabilirsiniz.

Blog

Diş Köprüsü Nedir Nasıl Yapılır?

Diş rahatsızlıklarının tedavilerinde tercih edilen en eski tedavi tekniklerinden biri olan diş köprüleri bir bakımdan implantlara benzemektedirler. Diş kırılmaları, diş çürükleri vb nedenlerden dolayı kaybolan dişler için kullanılan bu yöntem hem hasta hem de hekim açısından kısa süreli, konforlu ve çok fazla zorluğu olmayan tedavilerden biridir. Diş köprülerinin çeşitleri de vardır. Bu çeşitler tedavinin ihtiyacına, işlem türüne ve köprü dişin kullanıldığı malzemeye göre değişmektedir. Üç ana grupta incelenen köprü diş çeşitleri aşağıda özetler halinde sıralanmıştır.

Geleneksel Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapımı basit olan köprü diş uygulamasıdır. Problem arz eden dişin yan kısımlarında yer alan sağlıklı dişlere tutturularak yapılan bu işlemde sağlıklı dişlerden destek alınmaktadır. Dayanıklı tutuculuk özelliği sağlayabilmesi için sağlıklı dişlerde bir miktar da olsa törpüleme yapılmaktadır. Törpülemedeki asıl hedef diş arasında yer alan boşlukların yeterince doldurulması ve sorunlu dişin sabitlenme aşamasının gerçekleştirilmesidir. Geleneksel köprülemenin en belirgin avantajı, köprü yapıldığına dair görünümün belli olmamasıdır. Özetle estetik bakımdan da oldukça etkili bir köprü çeşididir.

Kanatlı Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Maryland diş köprüsü ya da Kanatlı diş köprüsü dendiği gibi adeziv uygulaması adı da verilmektedir. Komşu dişlere yapıştırma işlemi yapılmaktadır. Eksik dişler için yapılan bu uygulamada yapay dişler kullanılır ve sağlıklı komşu dişlerin önden bakıldığında görünmeyen arka kısımlarına doğru tutturulma işlemi yapılır. Destek alınan komşu dişlerin arka kısımları yapıştırma usulü ile kullanılacağı için arka yüzeylerin pürüzlü hale getirilmesi gereklidir. Ardından bu pürüzlü yüzeylere yapıştırıcılar eklenerek sabitlemesi yapılır. Maryland diş köprüsünün asıl hedefi fonksiyonelliğini kaybetmemiş – sağlıklı dişlerin kesilmesinin engellenerek köprü yapılmasıdır. Hem yapıştırıcılık hem de sabitleme bakımından dezavantajı yüksek olduğu için çiğneme fonksiyonlarının gerçekleştirildiği arka dişlere yapılması tavsiye edilmemektedir. Yapılsa dahi uzun süre boyunca hizmet edemez.

Asma Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Serbest sonlu diş köprüsü y da balkon diş köprüsü olarak da anılmaktadır. Hasarlı – sağlığını – fonksiyonel etkisini kısmen yitirmiş dişin bir bölgesi olduğu takdirde tercih edilmektedir. Hastaların protez tercih etmediği koşullarda başvurulan ve doğal dişin mevcudiyeti durumunda kullanılan bir köprüleme tekniğidir. Yapay dişin yanında yer alan doğal dişten bir miktar kesme yapılarak törpüleme işlemine tabi tutulur. Böylece asma köprüye yer açılması hedeflenir. Bu işlemlerin sonrasında yapay diş yapıştırılarak sabitlemesi gerçekleştirilir.

Porselen Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Köprü dişin ana hammaddesi porselen olan köprü diş çeşididir. Porselen oldukça kuvvetli ve dayanıklılık bakımından yüksek kapasiteye sahiptir. Porselen köprüler genellikle arka tarafta yer alan hasarlı dişler için tercih edilmektedir. Porselen köprünün alt kısmı daha da güçlü olan metal bir iskelete sahiptir. Metal iskeletin üst bölgesinde ise porselen kaplama yer almaktadır. Hem metal iskelet hem de porselen yoğun ısıya maruz bırakılarak birbirine sağlamca yapıştırılmaktadır. Bu şekilde arka dişlerdeki sert çiğneme eylemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında verimli dayanıklılık hizmeti sunmaktadır. Porselen köprü dişler sadece bir tek diş için kullanılmaz. Yan yana birden fazla kaybedilmiş dişlerin fonksiyonelliği amacı güdülerek tercih edilir.

Zirkonyum Destekli Porselen Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş hekimlerince en sık tercih edilen köprü diş çeşitlerinden biridir. Zirkonyum temelde oldukça saydam bir forma ve ince bir yapıya sahiptir lakin diş ile birleştirildiği takdirde ortaya oldukça dayanıklı bir yapı çıkmaktadır. Zirkonyum destekli diş köprülerinde yarı saydam ve solid odaklı olmak üzere iki ayrı alt tür vardır. Yarı saydam zirkonyum diş köprüsünün gerçekleştirilebilmesi için bir veya iki adet diş eksikliğinin mevcudiyeti şarttır. Ancak daha uzun yapıda olan diş kayıplarında tavsiye edilmemektedir. Bilhassa dana ön sıralarda yer alan yani dışarıdan bakıldığında görünen dişlerin kayıp durumlarında önerilmektedir. Bunun en belirgin nedeni ise oldukça estetik bir görüntüye sahip olmasından kaynaklanmasıdır. Solid zirkonyum diş köprüleri ise uzun yapıdaki dişlerin kayıp durumlarında ve dişlerini sıkan hastalarda tercih edilen bir köprü çeşididir. Dişlerin genel yapı ve renk tonuna uygun estetik girişimler kullanılarak hem dayanıklılık hem de estetik görüntü bir arada ortaya çıkartılabilmektedir.

Geçici Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Adında da anlaşılacağı üzere bu tür köprü modellerinde kullanılan malzemeler dayanıklılık arz etmezler ve sadece geçici köprüleme işlemlerinde tercih edilirler. Diş hekimlerince hızla ve basitçe hazırlanabilen bu köprüler kolayca da uygulanabilmektedir. Ancak arka diş veya uzun diş körpüleme işlemlerinde pek kullanılmazlar. Tercih edilse dahi oldukça dikkat edilmesi gereklidir çünkü oldukça kırılgan yapılara sahiptirler. Diş köprüsü yapılırken geçici köprüleme modellemesinde kullanılırlar.

Diş Köprüsü Nasıl Yapılır?

Köprü diş çeşitlerine göre diş köprüsünün nasıl yapıldığına dair açıklamalar yukarıda yazılmıştır. Bu kısımda diş köprüsünün nasıl yapıldığına dair diğer önemli bilgiler sıralanmaktadır. Köprü diş tedavisinin ilk adımında mevcut diş miktarı ve hasar muayene edilerek tedavi öncesi uygulanacak alt işlemler saptanmaktadır. Muayene bitiminden sonra tedavi uygulanacak diş – dişlere inceltme, kesme, törpüleme gibi uygulamalar gerçekleştirilir. Bu işlemler yapılmadan birkaç dakika önce dişler uyuşturularak hasta konforu sağlanır.

Kesme, inceltme, törpüleme gibi işlemler sonrasında köprü diş için ana ölçüler alınmaktadır. Diş hekimince alınan ölçüye göre macun kullanılarak diş kalıbı ortaya çıkartılır. Ardından geçici köprü diş takma işlemine geçilir. Geçici köprü dişin takılmasında asıl amaç ise törpü, inceltme, kesme gibi işlemlerden sonra dişin aşırı hassasiyete sahip olmasıdır. Geçici köprü dişle bu aşırı hassasiyet engellenerek dişin sızlamasının da önüne geçilmiş olur. Eğer geçici köprü diş takılmazsa hasta konforu sağlanamaz, yeme – içme eylemleri sırasında sızlama meydana gelir.

Kalıp ölçüleri laboratuvara gönderilerek ortalama bir hafta içerisinde hazırlanır. Ortaya çıkan dişler, diş hekimince köprü provası için hastaya tatbik edilir. Prova sırasında sorun varsa gerekli düzeltmeler yapılır, yoksa direk uygulama ve yapıştırma işlemlerine geçirilerek köprü diş tedavisi sonlandırılmış olur.

Blog

Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş beyazlatma prosedürlerinin ne kadar zaman süre boyunca kalıcı olabileceği tamamen size bağlıdır. Normal şartlar altında diş beyazlatma işlemlerinin etkisi en az iki yıl sürmektedir. Bu sürenin kısalması da uzaması da sizin ağız ve diş bakımınıza bağlıdır. Bildiğiniz üzere dişlerin renk değiştirmesinin pek çok nedeni vardır. İçtiğimiz sular bile dişlerin renk değiştirmesine neden olabilmektedir. Örneğin suyun içerisindeki flor oranı belirli bir süre sonra yavaş yavaş diş renginin değişimine sebebiyet verebilir. Sıralayabileceğimiz en büyük etkenlerden biri ise sigara ve diğer tütün mamulleridir. Diş beyazlatma talepleri en çok sigara tüketen bireylerden gelmektedir. Diş beyazlatma aşamalarından geçtikten sonra da eskisi gibi sigara tüketmeye ve daha da kötüsü eskisi gibi yanlış – yetersiz ağız ve diş bakımı gerçekleştirmeye devam edecek olursanız diş beyazlatmanın kalıcılık süresini çok fazla kısaltabilirsiniz.

Sigara İçenlerde Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş minesi ve hatta dentin tabakalarının renk değişiminin en büyük nedenleri arasında zirvede olan sigara kullanımının diş beyazlatma işlemlerinden sonra da devam etmesi halinde en fazla birkaç yıl içerisinde renk değişimlerini yeniden yaşamaya devam edebileceğinizi önemle hatırlatmak isteriz. Eğer doğru ve zamanında ağız – diş bakımı gerçekleştirirseniz elbette bu süreyi uzatabilirsiniz. Lakin ağız ve diş bakımınızı aksatırsanız, yanlış ya da eksik uygulamalar gerçekleştirirseniz beyazlayan dişlerinizin yeniden renk değiştirmesinin önüne geçemezsiniz.

Yaşa Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Bildiğiniz üzere dişlerin renk değiştirmesinin bir başka sebebi de yaşlılıktır. İlerleyen yaşa bağlı olarak dişlere ulaşması gereken bileşen oranı azalabilir. Ayrıca yıllardır bizlere hizmet sunan dişlerimiz kullanımdan kaynaklanan deformeler yaşayabilir. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı yaşlılığa bağlı olarak dişlerin renk değiştirmesi muhtemeldir. Diş beyazlatma hizmeti kalıcı değildir. Kalıcı diş beyazlatma hizmeti adı altında yürütülen tanıtımlar yanlıştır. Diş beyazlattıktan sonra dişlerinizin ne kadar süre beyaz kalacağı size bağlıdır. Diş beyazlatma aşamalarından geçtikten sonra dikkatli olursanız yani diş hekiminizin önerilerine kulak verirseniz etkili beyazlık oranınız yıllar boyunca devam edecektir.

Alkol Kullananlarda Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Alkol genel insan sağlığına zarar veren maddelerden biridir. İlk zarar verdiği nokta ise ağız ve diş sağlığıdır. Alkolü ne kadar sık ve yoğun tüketirseniz dişleriniz de aynı sıklık ve yoğunlukta zarar görecektir. Diş beyazlatma işlemlerinden sonra sık ve yoğun alkol tüketimi alışkanlıklarınız devam ederse yapılan işlemlerden uzun süreli verim elde edemezsiniz. Bunun yanı sıra alkol tüketen biri olarak ağız – diş sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz. Doğru bir ağız – diş bakımıyla alkol kullansanız bile diş beyazlatmanın yıllar süren yüksek kapasiteli beyazlığını sürdürebilirsiniz.

Protez, Kaplama, Kanal, Dolguya Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş sağlığı ve fonksiyonelliğinin mümkün mertebe uzun yıllar boyunca devam edebilmesi için dolgu, kanal, kaplama gibi işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlere ne kadar fazla tabi tutulduysanız diş beyazlatma işlemlerinden sonra da etkisi mekanizmasının kısalabileceğini bilmelisiniz. Elbette düzenli ağız diş bakımları sayesinde maksimum performans ile kalıcı beyazlıktan yararlanabilirsiniz. Lakin bilmelisiniz ki protez, kaplama, dolgu gibi materyaller doğal dişin genel yapısınız tutamaz. Kısacası doğal dişler çok daha uzun sürede renk değiştirirken yapay olarak üretilen dolgu, kaplama, protez gibi materyallerin renk değiştirme ömrü daha kısa olabilmektedir.

Yenilen – İçilenlere Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Pek çok hastamızın farkında olmadığı, bilmediği ya da yanlış bildiği bu konuya da değinmek gerekir. Yediğimiz içtiğimiz tüm gıdalarda asitler mevcuttur. Asitler ağız – diş sağlığını tehdit edebilmektedirler. Elbette rutin diş temizleme prosedürlerini zamanında gerçekleştirecek olursanız bu zararlılardan korunmak mümkündür. Örneğin gıda yeme ve içme eyleminden sonra diş fırçalamak için yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekmektedir. Çünkü yenilen içilen gıdaların içerisinde yer alan asitler diş minesini sizin fark etmeyeceğiniz boyutlarda yumuşatmaktadır. Ayrıca zaten yumuşayan diş minesi yeme eyleme sırasında gıdalara sürtünerek yine sizin fark etmeyeceğiniz boyutlarda tahribata uğramaktadır. Bu nedenle katı ya da sıvı beslenme sonrasında yarım saat beklemeli ve öyle dişinizi fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalamaz iseniz asit ve erozyondan kaynaklanan, o an yediğiniz ve sonradan tüketeceğiniz besinlerden kaynaklanan aşınmalar, gıdaların renginden doğan renk değişimleri de dişlerinizin tonuna yansıyacaktır.

Özetle diş beyazlatma yöntemleri harikulade seviyede diş tonu açma imkanı sunabilmektedir. Lakin dişlerin ne kadar süre boyunca kalıcı beyazlığa sahip olacağı sizin sergileyeceğiniz tutuma bağlıdır. Ağız – diş bakımınızı, temizliğinizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz, sigara – kahve – çay – alkol ve renkli içecekleri az tüketirseniz, bazı antibiyotikler başta olmak üzere çeşitli ilaçları ne kadar az kullanırsanız, dişinizdeki dolgu – protez gibi uygulamalar ne kadar az olursa diş beyazlama etkisi de o denli uzun sürecektir. Diş hekimlerinizin önerisine kulak verdiğiniz zaman rahatça şunu belirtebiliriz; diş beyazlatma işlemlerinden sonra en az 2 – 3 yıl boyunca beyazlatılan dişlerinizden maksimum verim elde edebilirsiniz. Ardından ilerleyen yıla ve sayılan etkilere bağlı olarak yavaş yavaş diş tonunuzda değişimler yaşayabilirsiniz, bu tamamen doğal bir süreçtir.

Blog

Zirkonyum Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zirkonyum diş yapımı tıpkı porselen diş yapımı gibi ortalama 7 gün içerisinde gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. Bu süre bazı durumlarda 10 güne kadar uzayabilir. Zirkonyum diş için toplam iki ya da üç seans şeklinde diş hekiminize gelmeniz yeterlidir. Zirkonyum dişin 7 – 10 gün sürmesinin asıl nedeni ise hastaya özel diş ölçüsünün laboratuvarda yapılmasından kaynaklanmasıdır. Detaylı süreçler aşağıda özetler halinde açıklanmıştır.

Zirkonyum Diş için Birinci Seans Ne Kadar Sürer?

Zirkonyum diş için doğrudan diş hekiminize başvurabilir ya da diş hekiminizce öneri alabilirsiniz. İlk muayene, genel kontrol ve radyolojik görüntüleme toplam yarım saati sürmemektedir. Bu aşamada diş ölçüleriniz hassas aletler vasıtasıyla alınır. Ölçümleme esnasında dişiniz uyuşturulmaz ve aşındırma, kesme, törpüleme gibi işlemlere tabi tutulmaz. İkinci ölçüm sırasında törpüleme, kesme gibi aşamalar uygulanır. Bu uygulamadan önce dişleriniz uyuşturabilir.

Zirkonyum Diş için İkinci Seans Ne Kadar Sürer?

İkinci seansta ölçülerinize özel kalıplar alınır, laboratuvara yollanır. Laboratuvar sürecinde size özel ölçüler kullanılarak üretim gerçekleştirilir. Bu süreç 3 – 5 gün arasında tamamlanmış olur. Laboratuvar süreci nedeniyle toplam süreç 7 – 10 günü bulur. Bu süreçte diş inceltme, kesme, törpüleme yapılır ve geçici kaplamalar eklenerek diş hassasiyetinin önüne geçilmiş olur.

Zirkonyum Diş için Üçüncü Seans Ne Kadar Sürer?

Son seans prova ve uygulama seansı olarak adlandırılır. Laboratuvardan gelen zirkonyum dişleriniz prova edilir. Düzeltilmesi gerekiyorsa düzeltilir ve tatbik edilir. Bu işlemde yine yarım saati geçmemektedir. Çoklu zirkonyum dişleriniz varsa bu süre biraz daha artabilir. Ölçü almak, diş kesmek, muayene, kontrol, prova ve uygulama ile birlikte zirkonyum diş tedavisi toplam 7 – 10 günde tamamlanmış olur.

Blog

Porselen Diş Yapımı Ne Kadar Sürer?

Porselen diş yapımı normal şartlarda 7 gün içerisinde tamamlanabilen bir tedavi yöntemidir. Bazı durumlarda 10 güne kadar sürebilir. Porselen diş yapımı sırasında 2 ya da 3 seans uygulanabilir. Çene hastalıkları ya da bozukluklarında, bazı bireylerde rastlanan tırnak yeme gibi zararlı alışkanlıklarda veya ileri seviye diş eti hastalıkları – diş eti çekilmesi problemlerinde porselen diş yapımı tedavisi gerçekleştirilememektedir. Bunun için öncelikle mevcut problemlerin tedavi edilmesi elzemdir. Porselen diş yapımı için hastanın ağız – diş sağlığı yeterli ise iki seans yeterlidir. İlk seans yani porselen diş yapımı için başvurduğunuz ilk muayene ile birlikte toplam 3 seans sürer. Seansların toplamı genelde bir haftayı geçmemekle beraber bazen on güne kadar zaman alabileceğini hatırlatmak isteriz.

Porselen Diş Yapımı için İlk Seans Ne Kadar Sürer?

İlk seans, porselen diş yapımı için ön muayene değerlendirmesidir. Porselen diş yapımı için doğrudan talep ettiğiniz ya da porselen diş yapımı için hekiminizce öneride bulunulan kontrol muayenesidir. En fazla yarım saat sürmektedir. Bu muayenede diş hekimi tarafından ağız – diş sağlığınıza dair genel inceleme yapılır. Porselen diş yapımı için yeterli ağız – diş sağlığınıza sahip olup olmadığınız incelenir. Radyolojik görüntüleme cihazıyla da diş – çene sağlığınıza dair veriler elde edilerek hekiminizce gerekli bilgilendirmeler yapılır. Porselen diş için uygun bir aday iseniz en kısa süreye randevu verilir ya da aynı gün gerekli işlemler yapılarak porselen diş yapımı uygulaması için ana randevunuz verilir.

Porselen Diş Yapımı için İkinci Seans Ne Kadar Sürer?

İkinci seansınızda porselen diş yapımı için mevcut dişleriniz herhangi bir aşındırma işlemine tabi tutulmadan hassas ölçü ekipmanlarıyla ölçüleri çıkartılır. Elde edilen ölçüler baz alınarak porselen diş modeli ortaya çıkartılır. Ardından dişlerinizde aşındırma müdahalesi gerçekleştirilir ve tekrar ölçüleme yapılarak veriler elde edilmiş olur. Elde edilen ölçü istatistiklerine göre porselen diş yapımınız başlatılmış olur. Porselen diş yapmak üzere üçüncü ve son kez randevunuz verilir. Tüm ölçü alma – modelleme ve muayene süreniz yine en fazla yarım saattir. Porselen diş yapımı işlemine tabi tutulacak diş sayısı fazla ise bu süre biraz artabilir.

Porselen Diş Yapımı için Üçüncü Seans Ne Kadar Sürer?

Üçüncü ve son seansta alınan ölçüler temel alınarak porselen dişleriniz laboratuvarda yapılacaktır. Son seansta porselen dişleriniz yapılacaktır. Eğer çoklu porselen diş yapımınız yoksa bu işlem de yine en fazla yarım saat sürede tamamlanacaktır. Özetle porselen diş yapımınız ortalama 7 – 10 gün içerisinde tamamlanabilen bir tedavidir.

Blog

Porselen Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Porselen diş bakımıyla olağan ağız – diş sağlığına yönelik gerçekleştirilen bakım uygulamaları arasında hiçbir fark yoktur. Sadece daha fazla özen gösterilmesi gereken birkaç ayrı husus vardır. Porselen diş – dişleriniz varsa da yoksa da günde iki ya da üç kez dişlerinizi fırçalamalısınız. Ancak pek çok bireyin yaptığı yanlış fırça seçiminden uzak kalmalısınız. Genel ağız – diş sağlınıza, diş eti sağlığınıza, diş yapınıza vb uygun olan en iyi fırçayı belirlemek için diş hekiminizden yardım almalısınız. Bu konuda pek çok hastamız önüne gelen ilk diş fırçasını almak ve kullanmak gibi bir hataya düşmektedir. Olması gereken porselen diş bakımı ile ilgili bilgilendirmeler için Diş fırçası ve diğer etkenleri aşağıda sıralanan alt başlıklarda özetleyerek açıklamaya devam edebiliriz.

Porselen Diş Bakımında Diş Fırçası

İster porselen olsun ister doğal olsun, size en uygun diş fırçasını belirlemek için diş hekiminizden destek almalısınız. Sağlıklı bir porselen diş bakımı – ağız bakımı için doğru diş fırçasını kullanmak oldukça önemlidir. Günde iki – üç defa dişlerinizi fırçalamalısınız. Olması gereken ağız – diş sağlığı için diş fırçalama işlemlerinin rutinini aksatmayınız. Dişlerinizi fırçalarken yaklaşık iki dakikanızı ayırmalısınız. Fırçalama öncesinde yeme – içme eyleminde bulunduysanız en az yarım saat bekledikten sonra fırçalayınız.

Porselen Diş Bakımında Diş Macunu

Diş hekiminiz tarafından size en uygun diş macunu önerisini edinmeyi ihmal etmeyiniz. Önerilen diş macunu dışında diğer diş macunlarından, diş tozlarından vb tüm ürünlerden uzak durunuz. Sağlıklı ağız – diş olgusu için kulaktan dolma bilgilerle ürün kullanmayınız.

Porselen Diş Bakımında Diş İpi

Diş ipi de ister doğal olsun isterse de porselen olsun tüm bireylerin kullanması gereken temel bakım ürünlerinden biridir. Diş hekiminiz tarafından diş ipi kullanmanız doğrultusunda bilgilendirileceksiniz. Nasıl kullanmanız gerektiği doğrultusunda da gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Maksimum ağız – diş sağlığı için diş ipi kullanımını ihmal etmeyiniz.

Porselen Diş Bakımında Gargara

Gargaralar hem doğal dişler hem porselen dişler hem de ağız içi sağlık – bakım için oldukça değerli ürünlerdir. Gargara kullanımını ihmal etmeden günde en az bir defa kullanmaya devam etmelisiniz. Ağız içi hijyenin destekleyicisi olan gargaralar, ağız kokusunun engellenmesi, diş çürümesinin engellenmesi, ağız içi bakımı ve korumayı arttırmasına ve hem porselen hem de doğal dişlerin mevcut beyazlığının desteklenmesine dek pek çok olumlu etki barındırmaktadır.

Porselen Diş Bakımında Gece Plağı

Porselen diş uygulaması öncesinde diş hekiminiz zaten sizi bilgilendirmiştir. Geceleri diş sıkma – diş gıcırdatma gibi alışkanlıkları olan bireylere porselen diş takılması uygun değildir. Ancak bu tür zararlı alışkanlıklarınız düşük düzeyde ise hekiminizce porselen diş tedavisi uygun görülmüş olabilir. Eğer diş sıkma – diş gıcırdatmalarınız var ise gerek porselen dişleriniz gerekse de doğal dişlerinizin sağlığı için geceler uyumadan önce gece plağı kullanmanız gerekmektedir. Aksi takdirde porselen dişlerinizden yeterli ve uzun süreler boyunca verim alamayabilirsiniz.

Porselen Diş Bakımına Dair Diğer Bilgilendirmeler

 • Ön porselen dişlerde sert – kabuklu gıdalar yememeye – kırmamaya özen gösteriniz.
 • Fırçalama yaparken aşırı baskı uygulamayınız.
 • Ağız suları kullanınız. Böylece dişlerinizin beyazlığının korunmasına da destek olabilirsiniz.
 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra (bir sonraki öğüne dek) su dışında bir şey yiyip içmeyiniz.
 • Yemek yedikten sonra – herhangi bir içecekten sonra direk diş fırçalamayınız. Diş fırçalamak için yarım saat bekleyiniz. Yemek yeme – içme sırasında gıdalarda yer alan asitler diş minesini yumuşatır ve doğrudan fırçalama yapılırsa diş yüzeyi zarar görür.
Blog

Diş Estetiği Fiyatları

Estetik diş hekimliği özellikle son yıllarda sıklıkla tercih edilen tedavilerden biridir. Dişhem fonksiyonel olarak hem de estetik olarakönemli ayrıntılarından biridir. Diş estetiği fiyatları her yıl periyodik olarak güncellenir. 

Fiyatların neye göre belirlendiği ise yapılan tedavi, hekimin tecrübesi ve donanımı hastanın ağız içi durumu dişlerin ne kadar sağlıklı olup olmadıkları ile ilgili değişiklik gösterir.  Diş estetiği diş tedavisi ile birlikte yapılır. Dolayısıyla bunun için ayrıca bir fiyat belirlenmez. Ancak özellikle estetik kaygılarla yapılan diş tedavilerinde estetik görsellik ve gülüş tasarımı daha öne çıktığı için fiyat belirlemesi buna göre yapılır. 

Diş Estetiği Tedavi Fiyatları 

Diş estetiği fiyatları belirlenmeden önce hastaya uygulanacak olan tedavinin neler olduğuna karar verilir. Bununla birlikte hastaya gülüş tasarımı oluşturulur. Dolayısıyla hastanın estetik beklentisi ve tedavi ihtiyacı öncelikle belirlenir. Tedavi ile birlikte estetik beklenti hekim ile ortak karar verilerek planlanır. Bunun yanı sıra yapılması gereken tedaviden önce hastanın dijital ve analog tetkikleri yapılarak bunun üzerinden tedavi   planlaması yapılır. 

Tedavi planlaması ile birlikte gülüş tasarımı için fiyat belirlenir.  Bu fiyat hastaya göre değişiklik gösterir. Diş estetiği tedavi ile birlikte yapılacağı için hangi tedavinin uygulanacağına hekim karar verir.  Tedavi süreci,  birtakım medikal uygulamaları kapsayan bir süreçtir. Süreç sonunda hasta için gerekli olan tedavi ile birlikte hastaya yeni bir estetik gülüş kazandırır. 

Yapılacak Tedavi Türüne Göre Fiyat Belirleme 

Hastaya uygulanacak olan tedavi türüne göre fiyat belirlenmesi yapılır. Burada hastanın beklentileri önem taşır. Hasta bu konuda gerekli bilgileri sunar ve buna bağlı bir tedavi planı oluşturulur. Buda fiyata etki edecek özellikler arasında yer alır.

Diş Teli Tedavi Fiyatları

Diş estetiği içerisinde diş teli tedavisi de yer alır. Burada kullanılacak olan diş telinin kalitesinden ve tedavinin süresi gibi etkenler fiyata katkı sağlar. Bu detaylar belirlendikten sonra ortaya fiyat bilgisi çıkacaktır. Diş teli tedavisi zaman gerektirecek bir eylem olarak karşınıza çıkar. Ayrıca diş teli tedavisine başlanmadan önce ağızda çürük ve benzeri durumunda olmaması gerekir. Bunun için de ayrı bir tedavi uygulanması gerekecektir. 

Dişlerin Durumuna Göre Fiyat Belirleme 

Hastanın ağzında çürük ve benzeri problemeler var ise bunların giderilmesi gerekir. Bu sayede diş estetiği için sağlıklı bir sonuç alınabilir. Bunun analiz edilerek sürecin hazır hale getirilmesi fiyata etki eden unsurlar arasında bulunur. Diş yapısı ve içeriği hasarlı veya sorunlu ise fiyatta buna bağlı olarak artar veya düşecektir. 

İmplant Türüne Göre Fiyat Belirleme 

Diş estetiği içerisinde implant tedavisi de bulunur. Kullanılacak olan implant türünün kalitesine göre fiyatta değişkenlik yaşanacaktır. Ayrıca kaç diş uygulama yapılacağı da fiyat üzerinde esneklik oluşturacaktır. 

Diş Beyazlatma Fiyatları 

Dişlerinizin beyaz görünmesi önem taşır. Bunun için özel işlemler uygulanarak dişler beyaz hale getirilir. Diş beyazlatma fiyatları kullanılan malzeme ve tedavi yöntemine göre değişiklik gösterebilir. 

Diş Estetiği Tedavi Türüne Göre Fiyat Belirleme 

Diş estetiği uygulamaları hastaya göre değişir. Hastanın yaşı,  cinsiyeti,  olması gereken tedavi öncelikle belirlenir. Diş estetiği hastanın daha genç ve dinç görünmesini sağlamayı amaçladığından varolan dişlerinin biçimi değiştirilebilir. Daha belirgin hale getirilebilir. Uzun olan dişler değiştirilebilir. Diş aralarında açıklık varsa bunlar doldurularak tedavi edilir. Aynı zamanda dişlerin beyazlatılması işlemi de diş estetiği alanına girer. 

Tedaviye ihtiyacı olmadan yalnızca sosyal yaşamda kendisini daha iyi hissetmek isteyen kişilerin diş estetiği tercihleri beklentileri diş estetiği tedavisiyle sağlanır. Bunun için kullanılan özel programlar vardır. Hastanın yüz biçimine göre nasıl bir gülüş tasarımına ihtiyacı olduğu belirlenir. Bunun için yüzün altın oran hesabı yapılır ve estetik bir diş tedavisi gerçekleştirilir. 

Diş estetiği tedavisinin başında gülüş tasarımı gelir. Diş tedavisiyle birlikte şunlar yapılır;

 • Lamine winner yaprak porselen
 • Kron kaplama
 • Şeffaf diş teli ve şeffaf plak tedavisi
 • Ortodonti tedavileri
 • Diş beyazlatma
 • Kompozit lamine bonding uygulaması
 • İmplant
 • Pembe estetik

Estetik tedavilerin tamamında olduğu gibi diş estetiğinde de fiyat hesaplaması hastanın tercih ve beklentileri ile hekimin ortak kararıyla gerçekleşir. Diş hekimleri diş estetiği tedavilerinde hastaya en uygun tedaviyi seçerek yapar. Bunun için hastanın ihtiyacı olan diş tedavilerinin neler olduğu belirlenir. Kullanılacak medikal malzemelerin kalitesi, bazı tedavilerde kullanılan kişiye özel üretilen kaplamalar, dolayısıyla diş estetiği tedavi fiyatlarını değiştirir. 

Sağlıklı bir estetik tedavi, hastanın hem estetik beklentilerini karşılarhem de hasta uzun yıllar ağız ve diş sorunu yaşamaz.  Bu nedenle bu konudaki belirlemeleri diş hekimine bırakmak diş hekimine güvenmek ortak bir fiyat belirlemek en sağlıklı olanıdır. 

Gülüş Tasarımı Fiyat Belirleme 

Diş estetiği tedavisi yalnızca estetik kaygıları gidermek amacıyla yapılmaz. Bunun yanı sıra dişlerin fonksiyonel olarak sağlıklı bir biçime dönüşmeleri tedavi edilerek sağlanır.  böylelikle hem kalıcı bir tedavi hem de kalıcı diş estetiği sağlanmış olur. Günümüzde estetik diş hekimliği,  tedavileri estetik beklentileri öne çıkartarak sağlamaktadır.  

 

Blog

Diş Kaplama Fiyatları

Dişlerin farklı sebeplerle madde kaybına uğraması nedeniyle veya tamamen estetik amaçla yapılan diş kaplama fiyatları her sene farklılık gösteriyor. Dişlerin ön yüzeyine veya bütün dişe uygulanan kaplama işlemleri, oldukça uzmanlık gerektiren ve zaman alan bir uygulama olduğundan fiyatların belirlenmesinde bu etkenler göz önünde bulunduruluyor. 

Her kişi için bireysel uygulanan bu kaplamalar, kişinin özel olarak diş ölçüsü alınarak uygulandığından farklı tedavi süreçleri gerektiriyor. Uygulama esnasında kullanılan malzemelerin ithal olması fiyatların dövize endeksli artmasına neden olabiliyor. Fiyatlandırmalar özel klinikler, özel hastaneler ve devlet hastaneleri için her sene Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirleniyor.

Kaplamada Tercih Edilen Materyallerin Kalitesi Fiyatı Değiştirir

Diş kaplama işleminin yapılması için öncelikle farklı süreçlerden geçilmesi ve kaplama için en uygun materyalin seçilmesi gerekir. Kullanılan materyalin kalitesi ise kaplama fiyatlarını etkiler. Günümüzde en çok tercih edilen diş kaplama materyallerinin başında porselen ve zirkonyum diş kaplama geliyor. Estetik amaçlı kullanımda en çok tercih edilen kaplama maddesi de zirkonyum oluyor. 

Daha uzun kullanım süresi, kullanılan materyalin kalitesi ve daha maliyetli olması da zirkonyum kaplamaların biraz fazla fiyatlı olmasına yol açıyor. Porselen kaplamalarda ise ana madde porselen olmakla birlikte metal veya seramik çeşitleri de bulunuyor. Metal destekli olan porselen kaplamalar bir süre sonra kişide rahatsızlık uyandırdığından, zirkonyum kaplamaya göre daha az tercih ediliyor. Bu durum iki uygulamada ki fiyat farkının temel sebebini oluşturuyor.

Kaplama Yapılan Diş Sayısı Fiyatı Etkiliyor

Hekimin tecrübesi ve  kullanılan malzemenin kalitesi gibi faktörlerin dışında, kliniğin bulunduğu muhit dahi kira bedelinden dolayı kaplama fiyatlarında dalgalanmalara neden oluyor. Bunun yanı sıra diş kaplama fiyatlarının belirlenmesinde en önemli etkenlerden biri de kaplama yapılacak diş sayısı. 

Birden fazla dişe kaplama yapılması durumunda haliyle işlem uzun süreceği için fiyatlandırmada da artışlar söz konusu oluyor. Basit gibi görünse de emek ve beceri isteyen kaplama işlemlerinde laboratuvar aşamalarının yanı sıra, sadece kullanılan ölçü malzemesinin değişmesi bile diş kaplama işleminin ücretini etkiliyor.

Dişte Kaplama Öncesi Uygulanan Tedavilerin Ücretlendirmeye Etkisi

Hangi dişlere kaplama yapılması gerektiği, kaplama yapılmadan önce dişlere herhangi bir tedavi uygulanma zorunluluğu, diş estetiği için dikkat edilmesi gereken hususlar uzman doktorlar tarafından muayene sonucu belirlendiğinden fiyatlandırmalar bu durumlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Kaplama yapılacak dişlerde herhangi bir sorun varsa ve öncesinde belli bir süre tedavi uygulanması gerekiyorsa bu etkenler diş kaplaması için ücrete ilave ediliyor. 

Böylece kaplama işleminde tedavi programı değişebiliyor. Dikkat ve el emeği gerektiren kaplama işlemlerinde, her diş hekimi farklı fiyatlandırmalarda bulunabiliyor. Daha maliyetli ve kaliteli ürünler kullanan hastane veya klinikler doğal olarak maliyeti uygulanacak işleme yansıtmak durumunda kalıyor.

Belirlenen Fiyatlar Neye Göre Değişiyor

Aynı kalitede olan bir kaplama işlemini, iki ayrı diş hekimi farklı fiyatlarda yapabiliyor. Bu farklılığın sebebi ise serbest bir piyasa olmasından kaynaklanıyor. Özel hastaneler ve devlet hastaneleri ile bağlantısı bulunmayan klinikler, kullandıkları malzemelerin kalitesine ve diş hekiminin tecrübesine göre diledikleri fiyatları yansıtabiliyor. 

Laboratuar aşaması daha meşakkatli olan zirkonyum kaplamalar, metal alt yapısı porselen olan kaplamalara göre üretim aşaması ve malzemenin temini daha maliyetli olduğundan bu durum doğal olarak tedavi ücretlerine ekleniyor. Her ne kadar diş hekimleri, Türk Diş Hekimleri Birliği’nin her sene belirlediği asgari ücrete uymak zorunda olsalar da, yaşanan enflasyondan ve döviz kurlarından etkilenen malzeme fiyatları nedeniyle, tedavi ücretlerine bu farkları yansıtıyor.

 

Blog

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi fiyatları, genel olarak Diş Hekimliği Asgari Ücret Tarifesi’nde yer alan kriterlere bağlı olsa da zaman zaman değişkenlik gösterir. İşin niteliği gereği her diş hekimi farklı fiyatlar sunabilir. Diş Hekimliği Asgari Ücret Tarifesi gereği fiyatları etkileyen, yükselmesini sağlayan bazı faktörler bulunuyor. Bunlar arasında başta dişin tek kanallı veya daha fazla kanallı olması yer alır. 

Kanal tedavisi fiyatlarına etki eden bir diğer faktör ise dişte oluşan lezyonlardır. Kanal tedavisinde meydana gelen başlıca lezyon ise iltihaplanmalardır. Buna bağlı olarak da tedavi sürecinin uzaması veya farklı yöntemler gerektirmesi de kanal tedavisi fiyatlarını etkiler. Bütün bu değişkenler göz önüne alındığında, tedavi fiyatları da hekimden hekime farklılık gösterir.

Tedavi İçin Ücretlendirme Bilgisi

Fiyatların belirlenmesinde standart tarifeye ek olarak uygulanan farklı yöntemler, kanalda kullanılacak olan materyallerin kalitesi, uygulama esnasında karşılaşılan problemler veya uygulamadan sonra devam edilmesi gerekli görülen tedaviler etkilidir. 

Tedavinin yapılacağı hastane veya uzman doktora göre genel olarak fiyatlandırmalar değişkenlik gösterir. Fiyatlar yukarıda saydığımız durumlara ve dişteki tahribata göre farklılık gösterdiğinden, öncelikle tedavi olmayı düşündüğünüz hekimden veya hastaneden bilgi almak en sağlıklı yöntemdir.

Kanal Tedavisinde Fiyat Artırıcı Faktörler

Kanal tedavisi uygulanırken karşılaşabileceğiniz, fiyatlarda değişkenlik yaşanmasını sağlayabilecek birkaç faktör bulunuyor. Bunlarından başında apseli diş tedavisi geliyor. İltihaplanma gerçekleşmiş diş ya da dişler için  diş hekiminiz anestezi uygulamaya gerek görebilir. 

Bu tür bir tedavi yönteminde apsenin ne kadar ilerlediği ve başka tedavilerin gerekli olup olmadığına bağlı olarak, kanal tedavisi için fiyatlandırmalar farklılık gösterebilir. Tedavide fiyat artırıcı faktörlerden biri de kanal uygulanacak dişin azı dişi olmasıdır. Kanal tedavilerinde, doldurulması gereken kanal sayısı arttıkça belirlenen fiyat da artış gösterir. 

Azı dişlerinde genel olarak doldurulması gereken daha fazla kanal olduğundan bu durum kanal tedavisinin fiyatını etkiler. Kanal uygulamasının devlet hastanesi, özel hastane veya doktorun kendi muayenehanesinde yapılması da fiyatı etkileyen diğer bir faktördür.

Fiyatı Etkileyen Yöntemler; Retreatment ve Kanal İçi Post

Kanal tedavisinde etkili olan ancak fiyat artışı sağlayan yöntemlerden biridir. Daha önce kanal tedavisi olmuş bir dişin apse ya da ağrı yapması durumunda, dişin kanal tedavisinin tekrarlanması durumu, yani retreatment yöntemidir. Retreatment yapılması durumunda ise fiyatlar değişkenlik gösterir. Bir diğer yöntem de kanal içi post uygulamasıdır. 

Uygulanan kanal tedavisi sonunda aşırı madde kaybı olan dişler için, kök içerisine yerleştirilen ince çubuklar sayesinde dolguların başarısız olması engellenir. Böylece diş, hem kökten hem de üst kısımdan desteklendiği için kanalın dayanaklılığı artar. Güvenilir bir yöntem olan kanal içi post tedavisinin fiyatları da kullanılan malzemeye ve madde kaybı yaşamış diş sayısına göre değişkenlik gösterebilir.

Kanal Tedavisinde Ek Ücretlendirmeler

Uygulama sırasında etkilenecek olan diş sayısı veya kanal yapılacak olan dişin yanında sağlam herhangi bir dişin bulunmaması ücretlendirmeyi değiştirebilir. Kanal olan diş tutunabileceği başka bir dişe ihtiyaç duyar. Tedavi uygulanacak olan dişin bitişiğinde sağlam bir diş bulunmuyorsa, buraya implant uygulaması ile diş eklenmek zorunda kalınabilir ve bu durumda ayrı bir ücret talep edilir. 

Yine kanal tedavisi sırasında dişin kırılması gibi bir durum söz konusu olursa, dişin çekilmesi gerekir ve bunun için ayrıca bir ücretlendirme yapılır. Sıralı kanal tedavisi gerektiren durumlarda ise yan yana olan 3 dişe kadar tedavi uygulaması yapılabilir ve bu durum da kanal tedavisinin standart ücretini artırır.

 

Blog

Dental İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi günümüzde sıklıkla yapılmasına rağmen sıradan basit bir tedavi değildir. Çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir. Bunun yanı sıra implant tedavisi yalnızca çene kemiğine vidaların takılması işlemi de değildir.  Dolayısıyla dental implant tedavisi kombine bir tedavidir.  Dental implant fiyatı belirlemek için birkaç faktör incelenir. 

İmplant tedavisinde kullanılacak malzemenin markası, kalitesi, implant tedavi fiyatlarında farklılık yaratır. İmplant tedavisinde kullanılacak implant malzemesi diş hekimi tarafından onaylanmalıdır. Yapılan implant tedavilerinde tedavi fiyatını belirleyen yalnızca implant fiyatı değildir.  Tedaviyi gerçekleştirecek hekim vevarsa birlikte çalıştığı ekip ile tedavi fiyatlandırılır. 

İmplant Türüne Göre Fiyat Belirlenmesi 

İmplantlar farklı markalar ile satışa sunulan ürünler arasında yer alır. Burada hastaya sunulan markalar ve özellikleri arasından seçim yapmasına olanak sağlanır. Her markanın fiyat politikası ayrı olduğundan dolayı fiyatta buna göre değişkenlik gösterecektir. 

İmplant Tedavi Fiyatları 

İmplant tedavisi en sağlıklı ve uzun ömürlü tedavi olmasına rağmen her hastaya implant tedavisi uygulanmaz.  Öncelikle hastanın implant tedavisine uygun olup olmadığı yapılan radyolojik tetkiklerle değerlendirilir. İmplant tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle çene kemik yoğunluğu tedaviye cevap verecek ölçüde olmalıdır. Çünkü implant vidaları çene kemiğinin içine yerleştirilir. 

Yapılan incelemeler sonucunda implant vidası çakılacak olan bölgeye hangi implant vidasının uygun olup olmadığına karar verilir. İmplant tedavisi geçmişten günümüze teknolojinin ilerlemesi ile oldukça gelişme göstermiştir.  Çok daha kısa sürede tedavi gerçekleştirilir.  Bu durum hasta açısından da oldukça avantajlıdır. Cerrahi müdahaleye gerek olmadan daha kısa sürede iyileşecek implant tedavisi gerçekleştirilir.

Diş Adedine Göre İmplant Fiyatları 

İmplant fiyatları kaç dişe yapılacaksa ona göre ortaya çıkar. Ağzınızda olmayan dişler için implant uygulamasından yararlanacaksanız burada adet belirlemeniz gerekir. Bu sayede ödeyeceğiniz rakam da ortaya çıkacaktır. Ayrıca ağızda çürük ve benzeri bir durum var ise tedavi edilmesi gerekir. Bunun için de ödeyeceğiniz fiyatta değişkenlik olacaktır. 

İmplant Tedavi Aşamalarına Göre Fiyat Belirleme 

İmplant tedavisi önceki yıllara göre artık çok daha kısa sürede yapılan bir tedavidir. Birçok diş Kliniğinde yapılan implant tedavilerindelokal anestezi altında hastanın aynı gün dişi çekilip implant vidası çakılıp geçici protezleri takılır.

Tedaviye başlamadan önce hastanın panoramik röntgeni çekilerek ağız içi kemik dokusu ve çevre dokuların açıları incelenerek implant tedavisininplanlaması yapılır.  Dolayısıyla çok daha başarılı ve sağlıklı bir tedavi gerçekleşmiş olur. 

 İmplant Medikal Malzemeye Göre Fiyat Belirleme 

İmplant tedavisinde fiyat belirlemek için birtakım faktörler göz önünde bulundurulur. Öncelikle implant fiyatları her yıl güncellenir. İmplant tedavi fiyatları da buna bağlı olarak değişiklik gösterir.  İmplant tedavisinde kullanılan metal değerli bir metaldir.

  Zirkonyum maddesi kullanılan implant tedavisinde zirkonyum, diş kökü görevi görür. İmplant vidaları yerli ithal ve markasına göre de farklı fiyatlar da bulunur. İmplant tedavisinde hangi marka implantın kullanılacağına hasta değil hekim karar vermelidir. İmplant tedavisi sıradan bir tedavi olmadığı için hastanın uzun süre kendi dişiymiş gibi kullanabileceği bir tedavidir. Dolayısıyla en kaliteli,kemik dokusuyla uyum sağlayabilecek implant materyalleri seçilir. 

Böylelikle implant tedavisinin bir maliyeti çıkartılır. Tedavi fiyatının belirlenmesi yalnızca kullanılan medikal malzemenin fiyatı ile değil yapılan hizmetinde bir bedeli vardır. Bütün bunlar genel olarak değerlendirilip implant tedavi fiyatı çıkartılır.

Hekimin Uzmanlığına Göre Fiyat Belirleme 

İmplant tedavisi birçok klinikte yapılan tedavilerden biridir. İmplant tedavisinde kullanılan çok farklı implant marka ve ürünleri de bulunur. Ancak implant tedavisinde kullanılan medikal materyal uzun süre kullanılmalıdır. 

Doğru seçim yapılmış bir implant malzemesi kronik hastalığı bulunan hastalarda hipertansiyon, diyabet, kanser gibi kronik hastalıklarda değerlendirilerek yapılır. En doğru yaklaşım hekime güvenmektir. En sağlıklı ve uzun ömürlü implant tedavisinin yapılmasını sağlamaktadır.

İmplant Tedavi Sürecine Göre Fiyat Belirleme 

İmplant tedavisi bir kaç aşamada gerçekleşir. Tedaviye başlamadan önce hastanın çene yapısı ve çene yoğunluğu radyolojik tetkikle incelenir.  Hastanın İmplant tedavisine uygun olup olmadığına karar verilir. Ardından implantların çene kemiğine çakılma aşaması gelir. 

İmplant vidalarının yerleştirilmesinin ardından, videolarını çene kemiğine tutunma süreci beklenir. İyileşme tam olarak gerçekleştikten sonra implant üzerine implant vidası yerleştirilerek prova aşamasına gelinir.  En son olarak porselen dişler takılarak tedavi tamamlanır. 

İmplant tedavisi uzun yıllar rahatlıkla hastanın kendi dişiymiş gibi kullanabileceği ömürlük bir tedavidir.  Bu noktadan bakıldığında implant tedavisinin pahalı bir tedavi olduğu söylenemez. Ancak bu kadar uzun ömürlü bir tedavinin gerçekleşmesi için kullanılan medikal malzemelerin kaliteli ve hekimin onaylayacağı malzemeler olması önemlidir. 

Ucuz bir implant tedavisi ile kısa ömürlü tedavi gerçekleştirilir. Oysa kaliteli ürün kullanılan tedavide hastanın ağız ve diş sorunu tamamen ortadan kalkar. Uzun yıllar sorunsuz kullanabileceği dişlere kavuşur. 

 

Yazı dolaşımı

× Bilgi ve Fiyat Alın