Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişler bebeklik çağından beri ebeveynler tarafından korunması gereken özel ve hassas yapılardır. Sadece yemek yerken veya su içerken kullanılmayıp, bilakis konuşmayı bile etkileyen diş yapıları, güzel bir şekilde muhafaza edilmelidir.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Endodonti (Kanal Tedavisi)

Dişler bebeklik çağından beri ebeveynler tarafından korunması gereken özel ve hassas yapılardır. Dişlerin, bebeklik çağından itibaren güzel bir şekilde korunması ve düzenli bir şekilde fırçalanması gibi önlemler alınarak muhafaza edilmesi gerekir. Fakat bazen her türlü önlem alınsa da diş yapılarının hassas olmasından kaynaklı bir durum sebebiyle, dişlerin kolay bir şekilde çürümesi meydana gelebilir. Bu durumda gerekli önlemler alınmalı ve ihmal edilmemelidir.

Diş problemleri için tedavi yöntemleri

Beklenmeyen bir şekilde diş problemleri meydana geldiği vakitte bunlar için mutlaka vakit kaybetmeden doktor kontrolü ve tedavisi gerekir. İşinde uzman olan doktorlara başvurarak çürüyen veya herhangi bir probleme sebep olan dişlerde ne gibi tedavi yöntemleri uygulanması hakkında fikir alınır.

Bazen diş etlerinde kanama veya iltihaptan ötürü meydana gelen rahatsızlıklar giderilirken, bazen de dişlerin kendilerinde dolgu veya kanal tedavisi gibi işlemler uygulanması gerekebilir. Probleme cevap veren en uygun tedavi yöntemi belirlendikten sonra vakit kaybetmeden tedavilere başlanmalı ve dişin sağlığı korunmalıdır.

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Endodonti nedir?

  Kök kanal tedavisi ile ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Diş çürüklerinde, çürük, pulpa adasına (dişlerin içinde sinirlerin olduğu bölge) ilerlemediyse dolgu ile tedavi mümkün olur. Dolgu, kanal tedavisinden daha kısa süren ve daha kolay olan bir işlemdir.  Kanal tedavisi ise dişleri kurtarmakta ve çekilmesini önlemekte uygulanan son çaredir.

  Kanal tedavisini diğer yöntemlerden ayıran en büyük farkı şu şekilde ifade etmek daha doğru olur ki, kanal tedavisi dişin sınır dokularına kadar ilerlemiş çürüklerde uygulanır. Zira dişlerin iltihaplanan sinir dokusu tamamen çıkarılır ve diş tamamen doldurulduktan sonra kullanılmaya devam edilir.

  Kanal tedavisine başlamadan önceki aşamalar

  Bilindiği üzere diş tedavisi yapılmadan önce eğer dişte iltihap veya şişlik varsa önce bunun giderilmesi gerekir. Zira bu şekilde şiş olan dişin tedavisi pek mümkün olmayacağı gibi aynı zamanda başka sorunlara da yol açabilir. Dişin şişliği ve iltihabı giderildikten sonra işlem sırasında herhangi bir ağrı veya sızı duyulmaması için lokal anestezi uygulanır.

  Bu anestezi sonucunda uyuşan diş bölümünde tedaviye başlanır. Tedavi esnasında herhangi bir probleme yol açmamak için tedavi yapılan ortamın oldukça hijyenik olmasına özen gösterilir. Tedavi sırasında kullanılacak malzemeler bir başkasında kullanılmış veya paslanmış malzemeler olmamalıdır. Bunlar içinde en çok dikkat edilmesi gereken husus; işinde uzman olan bir doktor vasıtasıyla bu tedaviyi uygulamaktır.

  Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kanal tedavi uygulaması, çürüyen dişin çekilmemesi için son çaredir. Eğer çürüyen dişte, çürük dişin sinirlerine kadar ulaşmışsa önce o sinirlerin alınması gerekir. Bu sebeple anestezi uygulanan diş uyuştuktan sonra dişin sinirleri yani iltihaplı olan pulpa alınır. Sonrasında içerisinde eğer bakteri varsa onlar da iyice temizlenir.

  Yıkama ve temizleme işlemi bittikten sonra dişin içinin iyice kuruması beklenir. Aksi halde yapılan dolgu tutmayacak veya yapışmayacaktır. İyice kuruyan dişin tüm boşlukları doldurulacak şekilde dolgu eklenir. Sonrasında da bu dolgunun kuruması beklenir ve diş kullanılmaya başlanır.

  Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  Kanal tedavisi süresi ve seansı her diş ve kişiye göre farklılık gösterebilir. Dişlerde oluşan lezyon ve nekrozların temizlenebilmesi için birkaç seansa ihtiyaç duyulabilir. Vital dişlerde ise tek seansta kök kanal tedavisi ve dolgusu yapılabilmektedir.

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilir?

   Dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar şunlardır;

   Çok aşırı sıcak yiyeceklerin veya çok soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi dişin dolgusuna zarar verebilir. Bu sebeple diş dolgusunun tam bir şekilde yerleşmesi ve tutması için sıcak ve soğuk olan yiyeceklerden kaçınmak gerekir.

   O dişin üzerinde bir müddet yemek yememesi hasta için faydalı olacaktır.

   Aynı zamanda tedaviden sonra 2 saat hiç bir şey yenmemelidir.

   Bir iki gün bu şekilde dikkatli davrandıktan sonra o diş rahatlıkla kullanılmaya başlanabilir.

   Tedavi Sonrasında Ağrı Olur mu?

   Genellikle kanal veya dolgu tedavilerinde herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmemesi için anestezi uygulanır. Bu anestezi dişin sinirlerinin alınması, aynı zamanda içerisindeki bütün bakterilerin temizlenmesi, iyice yıkanması ve kuruduktan sonra dolgunun dondurulması gibi zorlu işlemler sırasında acı hissetmemek için gereklidir.

   Aksi halde tedavi de istenildiği şekilde ilerleyip fayda sağlanamaz. Tedavinin kusursuz bir şekilde ilerlemesi ve istenilen sonuca ulaşması için tedavi olacak kişinin herhangi bir ağrı hissetmemesi gerekir. Bu sebeple diş uyuşturulur.

   Tedavi sonrası anestezinin etkisi geçtiğinde ağrı her bir dişe göre farklılık gösterebilir. Oluşan ağrı durumunda hekiminizin önerdiği ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Ağrının geçmediği durumlarda hekiminize danışmalısınız.

   Kanal Tedavisi Hangi Durumlarda Gerekir?

   Her ne kadar kanal tedavisinin yapılması dişin sinirlerine kadar ulaşan çürükten dolayı bilinse de, aslında sadece bu sebepten dolayı kanal tedavisi uygulanmaz. Dişte oluşan çatlak veya kırılmada ve dişin bu şekilde kullanımının mümkün olmayıp sürekli ağrı, sızı meydana gelmesi durumunda kanal tedavisi gerekebilir. Kanal tedavisi için en doğru kararı doktor vereceğinden dolayı, mutlaka ihmal edilmemeli ve dişte bu gibi durumlar görüldüğü zaman randevu alınarak muayene olunmalıdır.

   Kanal Tedavisinden Sonra Dişte Meydana Gelen Problemler

   Herhangi bir dişe kanal tedavisi uygulandıktan sonra o dişte tekrardan çürüme veya enfeksiyon kapma gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu bazen dişe uygulanan tedavinin eksik yapılmasından kaynaklansa da,  bazen tedavi de herhangi bir eksiklik veya hata olmadığı halde dişin bakımının eksik yapılması veya yanlış bakım yapılması sonucunda da meydana gelebilir.

   Yani çürüyen ve sonrasında kanal tedavisi ile onarılan diş, uygun bakım yapılmadığı takdirde tekrar çürüyebilir. Bu sebeple kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususlara dikkat ederek, dişin bakımının en güzel şekilde yapılması tavsiye edilir.

   Hemen İletişime Geçin

   Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

    Tedavi Yapılan Dişte Enfeksiyon Oluşumunun Nedenleri

    • Şiddetli diş sıkması olan hastalarda
    • Hastanın tedaviyi yarım bırakması ve tedavinin tamamlanamadığı durumlarda
    • Tedavi gören diş travma geçirdiğinde
    • Tedavi esnasında kök kanalları yeterli temizlenmediğinde
    • Kök kanallarını temizlenirken temizleme aletinin kırıldığında
    • Hekim hatasından kaynaklı yüksek dolgu yapıldığında
    • İlave kanalların gözden kaçtığı durum veya durumlarda tedavi yapılan dişlerde enfeksiyon oluşabilir.

    Bu nedenlerden sonra tedavi ile alakası olmayan nedenleri bilmekte de fayda vardır ki onlar da şunlardır;

    • Tedaviden sonra dolguda bazen dişin sert ve dikkatsiz kullanımından ötürü çatlama veya kırık gibi durumlar oluşabilir. Bu da dişin hava almasını sağlayarak içerisinde bir enfeksiyon oluşmasına ve tekrardan tedaviye ihtiyaç duymasına neden olabilir.
    • Diş tedavisi gerçekleştikten sonra her doktorun tavsiyesine uymak ve dişin belli bir müddet kullanılmaması gerekir. Fakat eğer bu tavsiyelere uyulmazsa ve diş hemen kullanılmaya başlarsa dolgu tam olarak kurumayacak ve iyi de yerleşmeyecektir. Bu sebeple dişte tekrardan bir sorun oluşmasına kapı aralanmış olur.
    • Bir diğer sebep de dişin temizliğinin ve bakımının eksiksiz olarak yapılmayışıdır. Zira tedavi uygulandıktan sonra kişi rahat davranarak bir daha herhangi bir sorun olmayacağını düşünmesi yanlıştır. Bu sebeple dişlerin bakımının ihmal edilmemesi ve tekrardan sorun oluşmaması için dikkat edilmesi gerekir.

    Dişteki Enfeksiyon Nasıl Anlaşılır?

    Kanal tedavisi uygulanan dişte herhangi bir enfeksiyon olup olmadığını anlamak için kişinin bazı durumları kontrol etmesi gerekir. Örneğin dişte sürekli bir sızı varsa bu probleme işaret eder. Yine aynı zamanda sıcak veya soğuk yiyecek ve içecekler tüketildiğinde dişte ağrı veya sızı oluşuyorsa bu da sorun olduğunun bir belirtisidir.

    Bu sebeple kişi mutlaka doktora görünmelidir. Yapılan ağız içi muayenesi ve röntgen muayenesi sonrası enfeksiyon tespit edilip tedaviye hemen başlanılmalıdır.

    Aynı Dişe İkinci Kez Endodonti Uygulanır mı?

    Yapılan kanal tedavisinin hekim hatası veya hasta kaynaklı başarısız olması sonucunda retreatment tedavisi (kanal tedavisi tekrarı) uygulanmalıdır. Kök kanal dolguları sökülerek kanal tedavisi tekrarlanıp dişleri kurtarmak mümkündür.

    Öncesi & Sonrası

    Hemen İletişime Geçin

    Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

     Sıkça Sorular Sorular

     Kanal tedavisi her dişe yapılabilir mi?

     Hayır, her çürük dişe kanal tedavisi yapılamaz. Bunun için belirli kriterlerin olması gerekir. Ağız içinde muayenede veya röntgende çürük dişi inceleyen diş hekimlerince kanal tedavisinin gerekliliğine karar verilir.

     Kanal tedavisi gören diş ölmüş mü olur?

     Aslında evet, öyle denebilir. Dişin canlılığını sağlayan pulpa dokusu çıkarıldığı için bu şekilde söylenebilir.

     Kanal tedavisi sonrasında iyileşme süreci nasıldır, ne kadar sürer?

     Ortalama 2 ile 3 hafta arasında değişir. Dişin üzerine bastırıldığında meydana gelen ağrı, bu süre zarfında azalacak ve bir süre sonra tamamıyla kaybolacaktır.

     Kanal tedavisi gören dişlerin bakımı nasıl yapılmalıdır?

     Düzenli fırçalama ve diş ipi kullanılarak, oluşacak olan bakterilerin yüzey üzerinde kalıp çürük oluşumunu minimum yüzeyde engelleyebilirsiniz.

     Kanal tedavisi gören bir dişin ömrü ne kadardır?

     Net bir süresi yoktur. Doğru ağız bakımı yapan bir hastanın ağzında ve sağlam bir kanal tedavili diş ömür boyu ağızda kalabilir.

     Kanal tedavisi gören bir dişte renk değişikliği görülebilir mi?

     Evet görülebilir. Bu durum kullanılan kanal dolgusunun içeriğinden kaynaklıdır. Yaygın görülen bir durumdur.