Blog

Diş taşları bakteri ve mineral birikintileri olarak tanımlanabilir. Bir diğer adı tartar olan diş taşları genellikle dişlerin arka taraflarında yoğunlukla oluşsa da dişlerin ön kısımlarında da oluşabilmektedir. Diş taşının oluşum nedeni tam olarak yetersiz – eksik ağız ve diş bakımından kaynaklanmaktadır. Özetle hiç diş fırçalamamak, yetersiz diş fırçalamak, yanlış diş fırçalamak diş taşına neden olan etkinin bizzat kendisidir. Diş taşları temizlenmezse diş eti problemleri baş göstermeye başlar. Bu da diş kaybına kadar ilerleyen büyük bir problemdir. Diş etleri doğrudan ağrı yaşatmadığı için de diş eti probleminin ortaya çıktığı ilk dönemlerde fark edilememektedir. Diş taşlarını en net görebileceğiniz yerler dişlerinizin arka tarafıdır. Bu alanda gördüğünüz sarımtırak kahverengi görünüm tamamen diş taşıdır.

Diş taşları yani diş tartarı tüketilen mikro besinlerin dişin en üst katmanına yani mine tabakasına yapışması ve yetersiz fırçalamadan kaynaklanan birikimi ile artarak devam eder. Genelde dişlerin arka kısmında, arka dişlerde, protezlerde yaygın olarak gözlemlenebilir. Diş taşına dönüşebilen en önemli esinler karbonhidrat ve şekerli içeriklerde bulunmaktadır. Diş taşlarının gözle görülür derecede oluşabilmesi için iki hafta boyunca diş fırçalanmaması ya da eksik – yanlış diş fırçalanması yeterlidir. Diş taşları diş kayıplarına kadar ulaşabilen ciddi ağız – diş sağlığı sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle diş hekiminizce belirlenen periyotlarda diş taşı temizliğinizi yaptırmanız gerekmektedir.

Diş taşının en yayın belirtisi bilhassa dişlerin arka kısmında yer alan sarı kahverengi ve sert lekelerdir. Bu lekeleri dişlerin ön kısımlarında a görebilirsiniz lakin çok belirgin değillerdir. Bunun yanı sıra diliniz ile dişlerinizin arkasına ve önlerine dokunduğunuzda da hissedebilirsiniz. Dokunuş hissinin aynısını dişlerin altında yer alan çene kemiğinizde yani diş köklerinizin bulunduğu diş etlerinde de bulabilirsiniz. Tükürüğün yoğunlukla biriktiği diş arkalarında doğrudan görebileceğiniz diş taşlarınızı temizletmeli ve diş fırçalamasına özen göstermelisiniz. Aksi halde diş eti kanamalarından diş kayıplarına kadar pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş Taşı Nasıl Temizlenir?

Diş taşı yani diş tartarı temizliği ev ortamında gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle minimal diş taşı oluşumu için günde en az iki defa ve doğru bir şekilde dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Unutmamalısınız ki doğru ağız – diş bakımı ile diş taşı oluşumlarını büyük oranda azaltabilir ve diş taşı temizlik işlemlerine yönelik aralığı da arttırabilirsiniz. Örneğin doğru bir ağız – diş bakımı ile diş taşlarını her bir buçuk senede bir yaptırmanız yeterli olacaktır. Aksi durumlarda her altı aya bir diş taşı temizliğiniz gerçekleştirmelisiniz.

Diş temizleme işlemleri yalnızca diş hekimlerince gerçekleştirilebilmektedir. Tartar temizliğinin ilk aşaması diş taşlarının kazınmasıyla başlatılır. Diş taşlarının kazınması adımında ultrasonlu cihazlar kullanılmaktadır. Diş taşının kazınmasından sonra diş taşı temizliği son bulmaz. Ardından hekiminizce dişleriniz parlatılmaktadır. Parlatma ve pürüzsüzleştirme aşamalarından sonra ortaya çıkan diş görüntüsü adeta diş beyazlatma işlemi yapılmış gibi bir görüntüye ulaştırılmaktadır. Parlatma – pürüzsüzleştirme işlemleriyle birlikte plaklarınız da tamamen giderilecektir. İşlemler bunlarla sınırlı olup kısa sürmektedir. Bir diş taşı temizleme işlemi ortalama yarım saat sürmektedir. Diş taşlarının temizlenmesinden sonra plak oluşumları da engellenmiş ve tekrar oluşması geciktirilmiş olacaktır.

Diş tartarı temizlik müdahalesinin ardından ilk gün dişlerinizde ve diş etlerinizde aşırı hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu tamamen doğal bir tepkimedir. İlk gün son bulduktan sonra aşırı hassasiyet son bulacaktır. Temizleme işlemlerinden sonraki ilk hafta ise diş fırçalama esnasında hassasiyet yaşayabilirsiniz. Bu hissi yaşama süresi, şiddeti kişiden kişiye değişmektedir. Doktorunuzun önerilerine dikkat ederek bundan sonraki ağız – diş bakımınızı düzenli bir şekilde gerçekleştirmeniz durumunda diş taşlarınız eskisi kadar kısa sürede ve yoğun bir şekilde oluşmaz. Bilmelisiniz ki diş taşının mümkün mertebe önüne geçebilmek için sadece diş hekiminizin önereceği diş fırçalarından kullanmalısınız. Diş fırçalama işlemini doğru tekniklerle gerçekleştirmelisiniz. Her dişinize 5 – 6 adet yuvarlak süpürür gibi fırça darbeleri kullanarak fırçalamalısınız. Doktorunuz uygun görürse diş ipi ya da diş arası fırçası da kullanabilirsiniz.

12 Oca, 2021

Diş Çektirme Fiyatları

Ağız ve diş sağlığı kişilerin yaşam kalitesi açısından son derece önemlidir. Kişilerin yaşı ne olursa olsun her zaman gerekli bakımı uygulaması ilerleyen süreçte rahat edebilmeleri açısından önem taşıyor. Ancak zamanla… Read More
26 Ara, 2020

Protez Diş Nedir, Nasıl Yapılır ?

İnsanlar çeşitli nedenlerle dişlerini kaybedebilirler. Diş kayıplarının nedenleri arasında diş çürüğü ve diğer diş problemleri yer alır. Bu noktada dolgular oldukça faydalıdır; ancak diş kaybı durumunda dolgular anlamsız hale gelir.… Read More
12 Oca, 2021

Dental İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi günümüzde sıklıkla yapılmasına rağmen sıradan basit bir tedavi değildir. Çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir. Bunun yanı sıra implant tedavisi yalnızca çene kemiğine vidaların takılması işlemi de değildir. … Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın