Blog

Diş rahatsızlıklarının tedavilerinde tercih edilen en eski tedavi tekniklerinden biri olan diş köprüleri bir bakımdan implantlara benzemektedirler. Diş kırılmaları, diş çürükleri vb nedenlerden dolayı kaybolan dişler için kullanılan bu yöntem hem hasta hem de hekim açısından kısa süreli, konforlu ve çok fazla zorluğu olmayan tedavilerden biridir. Diş köprülerinin çeşitleri de vardır. Bu çeşitler tedavinin ihtiyacına, işlem türüne ve köprü dişin kullanıldığı malzemeye göre değişmektedir. Üç ana grupta incelenen köprü diş çeşitleri aşağıda özetler halinde sıralanmıştır.

Geleneksel Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Yapımı basit olan köprü diş uygulamasıdır. Problem arz eden dişin yan kısımlarında yer alan sağlıklı dişlere tutturularak yapılan bu işlemde sağlıklı dişlerden destek alınmaktadır. Dayanıklı tutuculuk özelliği sağlayabilmesi için sağlıklı dişlerde bir miktar da olsa törpüleme yapılmaktadır. Törpülemedeki asıl hedef diş arasında yer alan boşlukların yeterince doldurulması ve sorunlu dişin sabitlenme aşamasının gerçekleştirilmesidir. Geleneksel köprülemenin en belirgin avantajı, köprü yapıldığına dair görünümün belli olmamasıdır. Özetle estetik bakımdan da oldukça etkili bir köprü çeşididir.

Kanatlı Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Maryland diş köprüsü ya da Kanatlı diş köprüsü dendiği gibi adeziv uygulaması adı da verilmektedir. Komşu dişlere yapıştırma işlemi yapılmaktadır. Eksik dişler için yapılan bu uygulamada yapay dişler kullanılır ve sağlıklı komşu dişlerin önden bakıldığında görünmeyen arka kısımlarına doğru tutturulma işlemi yapılır. Destek alınan komşu dişlerin arka kısımları yapıştırma usulü ile kullanılacağı için arka yüzeylerin pürüzlü hale getirilmesi gereklidir. Ardından bu pürüzlü yüzeylere yapıştırıcılar eklenerek sabitlemesi yapılır. Maryland diş köprüsünün asıl hedefi fonksiyonelliğini kaybetmemiş – sağlıklı dişlerin kesilmesinin engellenerek köprü yapılmasıdır. Hem yapıştırıcılık hem de sabitleme bakımından dezavantajı yüksek olduğu için çiğneme fonksiyonlarının gerçekleştirildiği arka dişlere yapılması tavsiye edilmemektedir. Yapılsa dahi uzun süre boyunca hizmet edemez.

Asma Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Serbest sonlu diş köprüsü y da balkon diş köprüsü olarak da anılmaktadır. Hasarlı – sağlığını – fonksiyonel etkisini kısmen yitirmiş dişin bir bölgesi olduğu takdirde tercih edilmektedir. Hastaların protez tercih etmediği koşullarda başvurulan ve doğal dişin mevcudiyeti durumunda kullanılan bir köprüleme tekniğidir. Yapay dişin yanında yer alan doğal dişten bir miktar kesme yapılarak törpüleme işlemine tabi tutulur. Böylece asma köprüye yer açılması hedeflenir. Bu işlemlerin sonrasında yapay diş yapıştırılarak sabitlemesi gerçekleştirilir.

Porselen Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Köprü dişin ana hammaddesi porselen olan köprü diş çeşididir. Porselen oldukça kuvvetli ve dayanıklılık bakımından yüksek kapasiteye sahiptir. Porselen köprüler genellikle arka tarafta yer alan hasarlı dişler için tercih edilmektedir. Porselen köprünün alt kısmı daha da güçlü olan metal bir iskelete sahiptir. Metal iskeletin üst bölgesinde ise porselen kaplama yer almaktadır. Hem metal iskelet hem de porselen yoğun ısıya maruz bırakılarak birbirine sağlamca yapıştırılmaktadır. Bu şekilde arka dişlerdeki sert çiğneme eylemlerinin gerçekleştirilmesi sırasında verimli dayanıklılık hizmeti sunmaktadır. Porselen köprü dişler sadece bir tek diş için kullanılmaz. Yan yana birden fazla kaybedilmiş dişlerin fonksiyonelliği amacı güdülerek tercih edilir.

Zirkonyum Destekli Porselen Diş Köprüsü Nedir, Nasıl Yapılır?

Diş hekimlerince en sık tercih edilen köprü diş çeşitlerinden biridir. Zirkonyum temelde oldukça saydam bir forma ve ince bir yapıya sahiptir lakin diş ile birleştirildiği takdirde ortaya oldukça dayanıklı bir yapı çıkmaktadır. Zirkonyum destekli diş köprülerinde yarı saydam ve solid odaklı olmak üzere iki ayrı alt tür vardır. Yarı saydam zirkonyum diş köprüsünün gerçekleştirilebilmesi için bir veya iki adet diş eksikliğinin mevcudiyeti şarttır. Ancak daha uzun yapıda olan diş kayıplarında tavsiye edilmemektedir. Bilhassa dana ön sıralarda yer alan yani dışarıdan bakıldığında görünen dişlerin kayıp durumlarında önerilmektedir. Bunun en belirgin nedeni ise oldukça estetik bir görüntüye sahip olmasından kaynaklanmasıdır. Solid zirkonyum diş köprüleri ise uzun yapıdaki dişlerin kayıp durumlarında ve dişlerini sıkan hastalarda tercih edilen bir köprü çeşididir. Dişlerin genel yapı ve renk tonuna uygun estetik girişimler kullanılarak hem dayanıklılık hem de estetik görüntü bir arada ortaya çıkartılabilmektedir.

Geçici Köprü Diş Nedir, Nasıl Yapılır?

Adında da anlaşılacağı üzere bu tür köprü modellerinde kullanılan malzemeler dayanıklılık arz etmezler ve sadece geçici köprüleme işlemlerinde tercih edilirler. Diş hekimlerince hızla ve basitçe hazırlanabilen bu köprüler kolayca da uygulanabilmektedir. Ancak arka diş veya uzun diş körpüleme işlemlerinde pek kullanılmazlar. Tercih edilse dahi oldukça dikkat edilmesi gereklidir çünkü oldukça kırılgan yapılara sahiptirler. Diş köprüsü yapılırken geçici köprüleme modellemesinde kullanılırlar.

Diş Köprüsü Nasıl Yapılır?

Köprü diş çeşitlerine göre diş köprüsünün nasıl yapıldığına dair açıklamalar yukarıda yazılmıştır. Bu kısımda diş köprüsünün nasıl yapıldığına dair diğer önemli bilgiler sıralanmaktadır. Köprü diş tedavisinin ilk adımında mevcut diş miktarı ve hasar muayene edilerek tedavi öncesi uygulanacak alt işlemler saptanmaktadır. Muayene bitiminden sonra tedavi uygulanacak diş – dişlere inceltme, kesme, törpüleme gibi uygulamalar gerçekleştirilir. Bu işlemler yapılmadan birkaç dakika önce dişler uyuşturularak hasta konforu sağlanır.

Kesme, inceltme, törpüleme gibi işlemler sonrasında köprü diş için ana ölçüler alınmaktadır. Diş hekimince alınan ölçüye göre macun kullanılarak diş kalıbı ortaya çıkartılır. Ardından geçici köprü diş takma işlemine geçilir. Geçici köprü dişin takılmasında asıl amaç ise törpü, inceltme, kesme gibi işlemlerden sonra dişin aşırı hassasiyete sahip olmasıdır. Geçici köprü dişle bu aşırı hassasiyet engellenerek dişin sızlamasının da önüne geçilmiş olur. Eğer geçici köprü diş takılmazsa hasta konforu sağlanamaz, yeme – içme eylemleri sırasında sızlama meydana gelir.

Kalıp ölçüleri laboratuvara gönderilerek ortalama bir hafta içerisinde hazırlanır. Ortaya çıkan dişler, diş hekimince köprü provası için hastaya tatbik edilir. Prova sırasında sorun varsa gerekli düzeltmeler yapılır, yoksa direk uygulama ve yapıştırma işlemlerine geçirilerek köprü diş tedavisi sonlandırılmış olur.

12 Oca, 2021

Dental İmplant Fiyatları

İmplant tedavisi günümüzde sıklıkla yapılmasına rağmen sıradan basit bir tedavi değildir. Çene cerrahisi alanına giren bir tedavidir. Bunun yanı sıra implant tedavisi yalnızca çene kemiğine vidaların takılması işlemi de değildir. … Read More
27 Oca, 2021

Porselen Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Porselen diş bakımıyla olağan ağız – diş sağlığına yönelik gerçekleştirilen bakım uygulamaları arasında hiçbir fark yoktur. Sadece daha fazla özen gösterilmesi gereken birkaç ayrı husus vardır. Porselen diş – dişleriniz… Read More
12 Oca, 2021

Diş Beyazlatma Fiyatları

Dişler kişinin güzel görünmesini sağlayan, estetik görünümünün birer parçasıdır. Dişlere yeterli bakım yapılmadığında çeşitli bozulmalar, sararmalar veya diş taşları meydana gelebiliyor. Bu nedenle pek çok insan dişlerinin sağlıklı ve güzel… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın