Diş Beyazlatma

Bleaching adı verilen diş beyazlatma uygulamaları; herhangi bir – birden fazla sebepten dolayı dişin mine tabakası ya da dentin tabakalarına nüfuz eden renklenme etkilerinin giderilerek, dişlerin doğal tonuna ulaştırılması için yapılmaktadır.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Diş Beyazlatma

Bleaching adı verilen diş beyazlatma uygulamaları; herhangi bir sebepten veya birden fazla sebepten dolayı dişin mine tabakası ya da dentin tabakalarına nüfuz eden renklenme etkilerinin giderilerek, dişlerin doğal tonuna ulaştırılması için yapılmaktadır. Dişlerin doğal renkleri pek çok nedenin de bir araya gelmesiyle birlikte zaman içinde koyulaşmaktadır. Diş taşı temizliği ve polisaj uygulaması yapıldığında, doğal seyirde gerçekleşen koyulaşmaların önüne geçilebilmekte yani doğal rengin korunması mümkün mertebe sağlanabilmektedir. Ne var ki bu tekniklerle giderilemeyecek kadar koyu tonlamalar ya da renk değişimleri de mevcuttur. Bu durumdaki dişlerin renklerinin açılması için diş tartarı, diş taşı temizliği, polisaj temizliği yetersiz kalabilir. Diş taşı temizliği ve polisaj sadece basit renk koyulaşmalarında kullanılır. Diş beyazlatma uygulamalarıyla mevcut diş tonları 3-4 tona kadar açılabilmektedir.

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Diş Beyazlatma Yöntemleri

  1. Ev Tipi Diş Beyazlatma

  Diş Hekimi kontrolünde ilerleme sağlanır. Ancak uygulama basitliği ve ev imkânı nedeniyle ev tipi diş beyazlatma olarak bilinir. Bu yöntemden önce diş hekimi genel kontrol yapar. Hastanın dişlerine özel alınan ölçülere göre laboratuvarda şeffaf plaklar tasarlanır. Bu plaklar her hastanın diş ölçüsüne özel yapılır. Sadece uyku öncesi dişe yerleştirilir. Yerleştirme işleminden önce diş hekiminin vereceği diş beyazlatıcı maddeler kullanılır. Ardından plaklar dişe yerleştirilir. Yöntem diş tonuna göre en az 1 hafta en fazla 2 hafta sürmektedir.

  2. Ofis Tipi Diş Beyazlatma

  Doğrudan Diş Hekimleri tarafından uygulanmaktadır. Diş kliniğinde yürütülen bir işlemdir. Dişlerin yumuşak dokularına ışık teknolojisi kullanılarak uygulama yapılır. Bu adımda yumuşak dokular izole edilir. Ardından diş beyazlatma jelleri sürülür. Üçüncü aşamada ise tekrar ışık uygulaması yapılarak jellerin aktive edilmesi ve diş tabakasına geçişi sağlanır. Arzu edilen diş tonuna ulaşılana dek işlemler tekrarlanır. Ancak ilk işlemden hemen sonra uygulama yapılmaz. Her seans aralığı için 7 gün sonrasına randevu verilerek tekrarlama yapılır.

  3. Kanal Tedavisi Gerektiren Tek Diş Beyazlatma

  İçten beyazlatma tekniği olarak da bilinir. Kanal tedavisi uygulanan dişlerde zaman zaman renk değişimleri gözlemlenmektedir. Bu tip ihtiyaçlar için geliştirilmiştir. Tek diş beyazlatma yöntemi, kanal tedavisi beyazlatma yöntemi, içten beyazlatma tekniği gibi farklı isimlerle anılır. Bu beyazlatma uygulamasında önce kanal tedavisi uygulanan dişin dolgusu çıkartılır. Ardından dolgunun boşluğuna diş beyazlatma jeli verilir. İşlemden sonra geçici dolgu uygulaması gerçekleştirilir. Hedeflenen diş tonu rengine ulaşıncaya dek beyazlatma seansları devam ettirilir. Her seans arasında 3 gün bulunmaktadır.

  4. Kombine Diş Beyazlatma Tekniği

  Aslında iki yöntemin birleştirildiği diş beyazlatma bütünüdür. Hem ev tipi hem de ofis tipi beyazlatmanın bir arada yürütüldüğü işlem aşamalarını barındırmaktadır. Diş Hekimi tarafından klinikte yürütülen diş beyazlatma uygulamasından sonra evde uygulanan diş beyazlatma aşamaları devam ettirilir. Klinikteki işlemle evdeki işlem arasına 2 ya da 3 gün zaman dilimi konur. Kombine diş beyazlatmanın tercih edildiği hastalar genelde çok fazla diş tonu açılması gereken hastalar ya da bununla beraber her seansta diş kliniğine gelmek istemeyen hastalardır. 

  5. Lazerle Diş Beyazlatma Yöntemi

  En hızlı diş beyazlatma tekniğini temsil eder. Bir, birden fazla ya da tüm dişlerde uygulanabilir. Işık teknolojisi kullanılır. Lazer cihazla dişin yumuşak dokularına izole ışınlar uygulanır. Ardından 4 – 5 dakikalık beyazlatma işlemine geçilir.

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Hangi Diş Beyazlatma Yöntemi Tercih Edilmeli?

   Diş tonu çok koyu olmayan bireyler için en uygun seçenek Lazerli diş beyazlatma tekniğidir. Biraz daha koyu renkli dişlerde ev tipi diş beyazlatma ya da ev tipi diş beyazlatmaya ek olarak lazerli diş beyazlatma uygun olabilir. Diş tonu açılma ihtiyacı daha kapsamlı olan dişlerde önerilen ofis tipi diş beyazlatma yani klinik ortamda yürütülen işlemlerdir. Buna ek olarak hem ev hem de ofis tipi diş beyazlatma da tercih edilebilir. Hangi diş beyazlatma yöntemini kullanmak istediğinize karar vermek için kesinlikle diş hekiminize ön muayene olmalısınız. Gerekli önerileri sıralayarak seçimi size bırakacaktır.

   Diş Beyazlatma Jellerinde Neler Var?

   Diş beyazlatma jellerinin sadece %10 – %15’lik kısmında beyazlatma etkili ajanlar kullanılır. İhtiyaca göre ya da diş tonuna göre Hidrojen Peroksit ana etken maddeli veya Karbamid Peroksit ana etken maddeli jeller uygulanır.

   Ev Tipi Diş Beyazlatma Uygulaması Ne Kadar Zaman Alır?

   Sadece uyurken kullanılacak bir yöntemdir. Mevcut diş tonunuzun rengi ve arzu edilen diş tonuna göre süre değişir. Genelde 8 ile 15 gün arasında devam ettirilir. Uyku öncesi yapılan bu teknikte uygulamadan sonra en az 4 saat kalması tavsiye edilir.

   Evde Diş Beyazlatma Jeli Ne Kadar Kullanılır?

   Diş beyazlatma jellerinde yer alan Hidrojen Peroksit – Karbamid Peroksit bileşenleri taşacak ve diş etine değecek olursa kısa süre içerisinde tahribat nedeni sunabilir. Uzun kalacak olursa maruz kalacağı tahribat oranı da artacaktır. Daha da uzun kalacak ya da sık sık aynı hata yapılacak olursa çeşitli diş eti problemlerine hatta ek diş eti tedavisine bile neden olabilir. Dolayısıyla diş hekiminizin önerdiğinden daha fazla kullanmamalısınız. Diş etiyle temas ettiği durumlarda dişlerinizi bekletmeden yıkayınız. Tahriş olursa diş hekiminiz tarafından verilen ve E vitamini barındıran kremleri tahriş bölgesine uygulayınız.

   Ofis Tipi Diş Beyazlatma Ne Kadar Sürer?

   Her bir seans yaklaşık 30 dakika zaman almaktadır. Birinci seanstan sonra ikinci uygulama için önerilen sürenin geçmesi gerekir.

   Hemen İletişime Geçin

   Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

    Diş Beyazlatma Yaptırdıktan Sonra Dikkat Edilecekler

    Diş beyazlatma yöntemleri uygulayan bireylerin aşağıdakileri tüketirken dikkatli olması gerekir. Bilhassa burada anılan maddelerin en az 2 hafta süresince HİÇ kullanılmaması çok önemlidir. Aksi halde diş beyazlatma etkileri uzun süreli olamaz.

    Yanlış, eksik, yetersiz ağız – diş bakımı – hijyeni
    Amalgram dolgular
    Kanal tedavileri
    Diş içi kanamaları
    Bebeklik – çocukluk döneminde tüketilen antibiyotikler
    Gebelik sürecinde tüketilen antibiyotikler
    Çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, uzun dönemli gargara kullanımları

    Öncesi & Sonrası

    Hemen İletişime Geçin

    Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

     Sıkça Sorular Sorular

     Her çeşit renklenmede aynı sonucu alabilir miyiz?

     Beyazlatma işlemi sonrası her dişin rengi açılır. Bu durum, hastanın dişlerinin durumuna, genetik kemik rengine göre 1 ila 4 ton arasında değişiklik gösterir.

     Ne kadar sürede beyazlatma işleminin sonucunu alabilirim?

     Beyazlatma işlemi toplamda bir saat sürer. Fakat rengin tam oturması ancak bir hafta sonra net görülür.

     Beyazlatma yapılırken ağrı hisseder miyim?

     Kesinlikle ağrı söz konusu değildir. Beyazlatma işlemi esnasında ve sonrasındaki bir hafta içerisinde 1 saniyelik elektrik çarpmasına benzer hisler olabilir. Bunlar rengin açıldığının belirtisidir.

     Diş beyazlatmanın etkisi ne kadar sürer?

     Hastanın renk veren yiyecek ve içecek tüketiminin sıklığına ve kemik rengine göre değişkenlik gösterir. Maksimum bir buçuk yıla kadar etkisi sürmektedir.

      

     Kanal tedavisi nedeniyle rengi değişen dişlerin beyazlatılması da mümkün mü?

     Maalesef bu dişlerin beyazlatılması mümkün değildir. Ancak, kaplama tedavisi ile değiştirilebilir.

     Beyazlatmadan sonra nelere dikkat etmeliyim?

     Beyazlatma işleminden sonra renk reaksiyonu 24 saate kadar sürer. Bu nedenle ilk 24 saat içerisinde renk veren yiyecek ve içeceklerden (şarap, salçalı besinler, limon, portakal, çay, köri soslu besinler vb. ) uzak durulmalıdır. Sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.