Blog

Diş beyazlatma prosedürlerinin ne kadar zaman süre boyunca kalıcı olabileceği tamamen size bağlıdır. Normal şartlar altında diş beyazlatma işlemlerinin etkisi en az iki yıl sürmektedir. Bu sürenin kısalması da uzaması da sizin ağız ve diş bakımınıza bağlıdır. Bildiğiniz üzere dişlerin renk değiştirmesinin pek çok nedeni vardır. İçtiğimiz sular bile dişlerin renk değiştirmesine neden olabilmektedir. Örneğin suyun içerisindeki flor oranı belirli bir süre sonra yavaş yavaş diş renginin değişimine sebebiyet verebilir. Sıralayabileceğimiz en büyük etkenlerden biri ise sigara ve diğer tütün mamulleridir. Diş beyazlatma talepleri en çok sigara tüketen bireylerden gelmektedir. Diş beyazlatma aşamalarından geçtikten sonra da eskisi gibi sigara tüketmeye ve daha da kötüsü eskisi gibi yanlış – yetersiz ağız ve diş bakımı gerçekleştirmeye devam edecek olursanız diş beyazlatmanın kalıcılık süresini çok fazla kısaltabilirsiniz.

Sigara İçenlerde Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş minesi ve hatta dentin tabakalarının renk değişiminin en büyük nedenleri arasında zirvede olan sigara kullanımının diş beyazlatma işlemlerinden sonra da devam etmesi halinde en fazla birkaç yıl içerisinde renk değişimlerini yeniden yaşamaya devam edebileceğinizi önemle hatırlatmak isteriz. Eğer doğru ve zamanında ağız – diş bakımı gerçekleştirirseniz elbette bu süreyi uzatabilirsiniz. Lakin ağız ve diş bakımınızı aksatırsanız, yanlış ya da eksik uygulamalar gerçekleştirirseniz beyazlayan dişlerinizin yeniden renk değiştirmesinin önüne geçemezsiniz.

Yaşa Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Bildiğiniz üzere dişlerin renk değiştirmesinin bir başka sebebi de yaşlılıktır. İlerleyen yaşa bağlı olarak dişlere ulaşması gereken bileşen oranı azalabilir. Ayrıca yıllardır bizlere hizmet sunan dişlerimiz kullanımdan kaynaklanan deformeler yaşayabilir. Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı yaşlılığa bağlı olarak dişlerin renk değiştirmesi muhtemeldir. Diş beyazlatma hizmeti kalıcı değildir. Kalıcı diş beyazlatma hizmeti adı altında yürütülen tanıtımlar yanlıştır. Diş beyazlattıktan sonra dişlerinizin ne kadar süre beyaz kalacağı size bağlıdır. Diş beyazlatma aşamalarından geçtikten sonra dikkatli olursanız yani diş hekiminizin önerilerine kulak verirseniz etkili beyazlık oranınız yıllar boyunca devam edecektir.

Alkol Kullananlarda Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Alkol genel insan sağlığına zarar veren maddelerden biridir. İlk zarar verdiği nokta ise ağız ve diş sağlığıdır. Alkolü ne kadar sık ve yoğun tüketirseniz dişleriniz de aynı sıklık ve yoğunlukta zarar görecektir. Diş beyazlatma işlemlerinden sonra sık ve yoğun alkol tüketimi alışkanlıklarınız devam ederse yapılan işlemlerden uzun süreli verim elde edemezsiniz. Bunun yanı sıra alkol tüketen biri olarak ağız – diş sağlığınıza daha fazla özen göstermelisiniz. Doğru bir ağız – diş bakımıyla alkol kullansanız bile diş beyazlatmanın yıllar süren yüksek kapasiteli beyazlığını sürdürebilirsiniz.

Protez, Kaplama, Kanal, Dolguya Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Diş sağlığı ve fonksiyonelliğinin mümkün mertebe uzun yıllar boyunca devam edebilmesi için dolgu, kanal, kaplama gibi işlemler yapılmaktadır. Bu işlemlere ne kadar fazla tabi tutulduysanız diş beyazlatma işlemlerinden sonra da etkisi mekanizmasının kısalabileceğini bilmelisiniz. Elbette düzenli ağız diş bakımları sayesinde maksimum performans ile kalıcı beyazlıktan yararlanabilirsiniz. Lakin bilmelisiniz ki protez, kaplama, dolgu gibi materyaller doğal dişin genel yapısınız tutamaz. Kısacası doğal dişler çok daha uzun sürede renk değiştirirken yapay olarak üretilen dolgu, kaplama, protez gibi materyallerin renk değiştirme ömrü daha kısa olabilmektedir.

Yenilen – İçilenlere Göre Diş Beyazlatma Ne Kadar Kalıcı?

Pek çok hastamızın farkında olmadığı, bilmediği ya da yanlış bildiği bu konuya da değinmek gerekir. Yediğimiz içtiğimiz tüm gıdalarda asitler mevcuttur. Asitler ağız – diş sağlığını tehdit edebilmektedirler. Elbette rutin diş temizleme prosedürlerini zamanında gerçekleştirecek olursanız bu zararlılardan korunmak mümkündür. Örneğin gıda yeme ve içme eyleminden sonra diş fırçalamak için yaklaşık yarım saat beklemeniz gerekmektedir. Çünkü yenilen içilen gıdaların içerisinde yer alan asitler diş minesini sizin fark etmeyeceğiniz boyutlarda yumuşatmaktadır. Ayrıca zaten yumuşayan diş minesi yeme eyleme sırasında gıdalara sürtünerek yine sizin fark etmeyeceğiniz boyutlarda tahribata uğramaktadır. Bu nedenle katı ya da sıvı beslenme sonrasında yarım saat beklemeli ve öyle dişinizi fırçalamalısınız. Dişlerinizi fırçalamaz iseniz asit ve erozyondan kaynaklanan, o an yediğiniz ve sonradan tüketeceğiniz besinlerden kaynaklanan aşınmalar, gıdaların renginden doğan renk değişimleri de dişlerinizin tonuna yansıyacaktır.

Özetle diş beyazlatma yöntemleri harikulade seviyede diş tonu açma imkanı sunabilmektedir. Lakin dişlerin ne kadar süre boyunca kalıcı beyazlığa sahip olacağı sizin sergileyeceğiniz tutuma bağlıdır. Ağız – diş bakımınızı, temizliğinizi düzenli olarak gerçekleştirirseniz, sigara – kahve – çay – alkol ve renkli içecekleri az tüketirseniz, bazı antibiyotikler başta olmak üzere çeşitli ilaçları ne kadar az kullanırsanız, dişinizdeki dolgu – protez gibi uygulamalar ne kadar az olursa diş beyazlama etkisi de o denli uzun sürecektir. Diş hekimlerinizin önerisine kulak verdiğiniz zaman rahatça şunu belirtebiliriz; diş beyazlatma işlemlerinden sonra en az 2 – 3 yıl boyunca beyazlatılan dişlerinizden maksimum verim elde edebilirsiniz. Ardından ilerleyen yıla ve sayılan etkilere bağlı olarak yavaş yavaş diş tonunuzda değişimler yaşayabilirsiniz, bu tamamen doğal bir süreçtir.

04 Ara, 2020

Diş İmplantı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Gelişen dünyaya sağlık alanında ayak uydurmaya devam ediyor. Çeşitli hastalıklara çeşitli tedaviler ile çözümler üretilmeye çalışılıyor. Diş tedavisinde de değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Dişlerin tamamen kaybedilmesi veya bir kaçının kaybedilmesi… Read More
27 Oca, 2021

Zirkonyum Diş Ne Kadar Sürede Yapılır?

Zirkonyum diş yapımı tıpkı porselen diş yapımı gibi ortalama 7 gün içerisinde gerçekleştirilebilen bir tedavi yöntemidir. Bu süre bazı durumlarda 10 güne kadar uzayabilir. Zirkonyum diş için toplam iki ya… Read More
26 Ara, 2020

Porselen Diş Kaplama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Porselen kaplamalar, görünümlerini her şekilde iyileştirmek için dişlerin ön tarafına yapıştırılan son derece ince seramik kaplamalardır. Genellikle hafif pozisyon değişiklikleri yapmak veya diş şeklini, boyutunu ve / veya rengini değiştirmek… Read More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

× Bilgi ve Fiyat Alın