Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Tüm yumuşak ve sert dokular dahil olmak üzere diş, çene ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığın teşhisi, tedavisini üstlenmekten sorumludur.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Doktora Sorun

Hemen doktorunuza danışın.

Randevu Alın

Randevunuzu hemen planlayın.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız diş ve çene cerrahisi günümüzde en çok başvurulan alanlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alan genel olarak; tüm yumuşak ve sert dokular dâhil olmak üzere diş, çene ve çene ekleminin her türlü rahatsızlığının teşhisi ve tedavisini üstlenmekten sorumludur. Dil, yanak, dudak, tükürük bezleri ve bunlar gibi alanlar ağız ve diş çene cerrahisi bünyesinde bulunmaktadır. Tüm bu rahatsızlıkların tedavisinden, teşhisine kadar sorumludur. Yapılacak olan işlem tipine göre müdahalelerde bulunmaktadır. Hastanın şartları ve ihtiyaçları oldukça önemlidir.

Cerrahi işlemler lokal anestezi, bilinçli sedasyon veya genel anesteziyi kapsamaktadır. Genellikle yapılan tüm cerrahi işlemlerde bu seçeneklerden birisi tercih edilmektedir. Diş çekimi, çene ve yüz bölgesi gibi noktalarda ağız diş ve çene cerrahisinin altında toplanmaktadır. Bunların yanı sıra çene ve çevre dokulardaki kist tedavisine de ağız diş ve çene cerrahisi bakmaktadır.

Görüldüğü üzere ağız diş ve çene cerrahisi oldukça geniş alanlar üzerinden hizmet sağlamaktadır. Birçok kişinin yardımına koşan bir alan olmasının yanı sıra oldukça önemli bir noktada yer almaktadır.  Klinikler ve hastanelerde bu bölümün bulunması mümkündür. Keza günümüzde yeni diş kliniklerinin çoğalmasıyla birlikte herkesin erişebileceği bir noktada yer almaktadır.

Hemen İletişime Geçin

Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

  Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Hangi Tedavileri Gerçekleştirir?

  Diş ile ilgili hemen hemen tüm işlemlerin yanı sıra, çene kemiğinde tüm patolojilerin cerrahi tedavileri ile ilgili olan ağız diş ve çene cerrahisi, birçok tedaviyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu tedavilerden hangisinin tercih edilmesi gerektiği ve hangi işlemin uygulanması gerektiği ise hastanın koşuluna bağlıdır. Hastaya uygulanacak olan tedavinin gerekli görülmesi durumunda işlemler yapılacaktır. Keza hekim denetimiyle birlikte, doğru tedavi hızlı bir şekilde belirlenebilmektedir. Ağız diş ve çene cerrahisi bünyesinde bulunan tedavi yöntemleri şu şekildedir:

  Ağız içi yumuşak tanı ve tedavisi
  Kırık çene tedavisi
  Eklem ve çene cerrahi işlemleri
  Kist operasyonların
  Kemik Ogmentasyonu
  Diş çekimi
  Çene patalojisi
  İmplant Üstü protezleri
  Sinus Listing

  20 Yaş Diş Cerrahisi

  Yirmi yaş dişleri, diş dizisinin en arkasında yer alan ve bireyin 20’li yaşlarında çıkan büyük azı dişleridir. Günümüzde hemen hemen herkeste çıkan 20 yaş dişleri bazı durumlarda çekilmesi gerekmektedir. Çünkü dişin yapısının bozulması gibi bir durum yaşandığında, çene yapısına oldukça zarar verecektir. Kimi zaman yer darlığı, sürme pozisyonunda sapma ve kemik yoğunluğu gibi sebeplerle çene kemiği içinde kalmaktadır. 20 yaş diş cerrahisi yeni ekipmanlar ve teknikler sayesinde problemsiz bir şekilde yapılabilmektedir. Bu sayede 20 yaş diş çekimlerinin korkusu son bulmaktadır. Bunların çekilmesiyle birlikte birey rahatlayacaktır. Aksi takdirde çeşitli zararlı sebeplerin olabileceğini unutmamakta fayda var.

  İmplant Tedavisi

  İmplant; birçok sebepten kaynaklı kaybedilen dişleri yerine, uygulanan titanyum esaslı vida ile yapay bir kök elde etme işlemidir. Yeni yapılacak dişlerin fonksiyon ve estetiğine kadar doğal diş detaylarını vermektedir. Bu sayede çürüyen, darbe alan dişlere yeniden sahip olabilmek mümkün olacaktır. Fiziksel olarak yüz estetiğinin ayrılmaz parçalarından birisi de dişlerdir. Bu dişleri kaybetmemiz durumunda geleneksel tedaviler uygulanarak hareketli protezler ve metal destekli sabit köprü protezleri ile tedavi uygulamak mümkündür. Fakat yeni teknoloji sayesinde implant işlemleri gerçekleştirebilir ve eksiksiz bir performans alabilirsiniz. Bunu yapmak oldukça kolaydır. Bireylerin dişlerini kaybetmeleri veya takma – protez diş kullanmaları durumlarında, performans noktasından oldukça zorluk çekmektedirler.  Günümüzde gelişen diş hekimliği teknolojisi ile birlikte yapılan implantlarda, daha kısa sürelerde daha yüksek performans elde etmek mümkündür.

  Kist Tedavisi

  Diş köklerinde veya çene kemiğinin bir bölgesinde oluşan anormal patojenlere kist denmektedir. Yapılacak olan kist operasyonları sayesinde kisti çıkartabilmek mümkündür. Normalin dışındaki kistler insan sağlığına oldukça zararlıdır. Bazı durumlarda kist beklenmedik derecede büyür ve çeneyi kırabilmektedir. Çenede oldukça güçlü deformasyon yaratabilecek durumdadır. Bundan kaynaklı hızlı bir şekilde diş hekimine görünmekte fayda vardır. Bu nedenle belirlenen kistler hekim tarafından çıkartılması gerekir. Belirttiğimiz gibi bazı kistler oldukça büyük olabilmektedir. Bu durumda da çenenin kırılmasına sebep olur. Bundan kaynaklı çene cerrahları işlemlerin öncesinde dental röntgen cihazları ile çene yapınızı ve kistin yapısını saptarlar. Bu sayede operasyon sırasında olası olumsuz bir durum önüne kolaylıkla geçilebilir.

  Hemen İletişime Geçin

  Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

   Neden Biz?

   İnsan Merkezli Yaklaşım

   Erişilebilirlik, süreklilik ve hasta odaklı yaklaşım, başarılı bir tedavi sürecinin temelidir.

   Uzman Ekip

   Uygulamalar ustalaşmış düzeyde, bilimsel niteliği olan bakış açısıyla planlanmaktadır.

   Özel Tasarım

   Tıp, teknoloji ve sanatın harmanlanmasıyla idealimiz, doğal gülüşünüzü yeniden kazandırmaktır.

   Sinus Lifting

   Lifting; yükseltme, kaldırma anlamına gelmektedir. Sinüs lifting; sinüs yükseltme operasyonu demektir. Lokal anestezi altında yapılan cerrahi müdahaledir. Bireylerin üst çene küçük azı ve büyük azı bölgelerinde bulunur. Özellikle uzun süre belirtilen bölgelerde dişsizlik vakalarında sinüsün aşağı sarkması ile kemikte incelme olmaktadır. İmplant için yeterli kemiğin olmadığı durumlarda o bölgedeki var olan kemiği yoğunlaştırmak ve kalınlaştırmak amacı ile kemikten pencere açılarak sinüsün yukarı kaldırılması ve boşluğun kemik grefti ile doldurulması amaçlanır.

   İmplant Uygulaması Avantajları Nedir?

   İmplant temel olarak; çene kemiğine yerleştirilen ve takılacak olan protezlerin oraya tutunmasını sağlayan yapay diş kökleri olarak tanımlanabilmektedir. Bu diş kökleri sayesinde eşsiz bir dişe sahip olmak gayet mümkündür. Eksik dişlerin yerine uygulanabilen İmplant tedavisi sayesinde avantajlara erişebilirsiniz. İmplant tedavisi doğru bir şekilde yapılır ve hasta tüm gereklikleri yerine getirirse uzun süreler kullanılabilmektedir. Eğer ki birey, implant tedavisi sonrası gerekliklerini yerine getirmemesi durumunda istediği sonuçlara erişemeyecektir.

   Uzman hekimlerin başında olduğu ekiplerle birlikte steril bir ortamda cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilir. Yeterli kemik seviyesinin bulunmadığı durumlarda, kemik grefti eklenmesiyle, implant için yeterli kemik elde edilmesi mümkündür.

   İmplant tedavisinin en büyük avantajlarından birisi de, şüphesiz ki, bireylerin kaybetmiş olduğu ve eksik olan dişlerine kalıcı olarak tekrardan sahip olabilmeleridir. Sabit dişlere sahip olmasının yanı sıra uzun süreler kullanabilecektir. İmplant tedavisinin uygun koşullarda ve alanında uzman bireyler tarafından yapılması durumunda uzun yıllar kullanabilmektedir. Bundan kaynaklı, bireylere operasyon sonrasında, ağız ve diş bakımının ne derece önemli olduğu mutlaka anlatılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen durumların yaşanması oldukça mümkündür.

   All – On 4 Uygulaması

   Ağız diş ve çene cerrahisinde oldukça önemli olan ve gittikçe popüler olan bir tedavi yöntemi bulunmaktadır. All – On 4 tedavisi sayesinde, ağız içinde dişe sahip olmayan bireylerin çenelerine 4 implant yapılmaktadır. Bu sayede tüm ark dişlere protezin takılabilmesi sağlanır. Bu durum oldukça önemli bir avantaj olarak karşımıza çıkmasının yanı sıra günümüzde birçok kişinin tercih ettiği işlemlerden birisidir. İmplant cerrahisi sayesinde tam dişsiz hastalarda aynı gün protezler sabit olarak takılmaktadır. Hastalar bu tedavinin bitmesinin ardından dişsiz veya hareketli protezler ile bekleme dönemi geçirebilmektedirler.

    

   All – On 4 uygulaması günümüzde oldukça  rağbet görmektedir. Özellikle yaşları ileri olan hastaların aldığı uygulamalardan birisidir. Keza bazı durumlarda kaza geçiren ve dişlerini tamamen kaybeden bireyler de bu hizmetten faydalanabilmektedir. Genel olarak All – On 4 uygulamasının avantajlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

    Dişlerin çekilmesiyle birlikte İmplant işlemine aynı gün başlanıp geçici protez takılabilmesi
    Kişinin görsel görünümüne avantaj sağlaması ve konfor getirmesi
    Dişi olmayan bireylere aynı doğal bir diş koşulu yaratmak
    Dentel İmplantlarda da sabit bir protez kullanılabilmesi gibi avantajı bulunmaktadır
    Uzun dönemli takiplere bakıldığında yüksek başarıya sahiptir

     Genel olarak All – On 4 uygulamasını bu şekilde olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak dişini yitiren bireyler için oldukça avantajlı bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Doğru bir şekilde uygulanması ve hastanın da doğru bir bakım sağlaması durumunda eşsiz bir verim alınacaktır. 

     Hemen İletişime Geçin

     Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

      Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ağrısı Çok Mudur?

      Toplumumuzda diş hekimi korkusu oldukça yaygındır. İlk olarak hangi tedavi uygulandığı oldukça önemlidir. Çünkü tedaviye oranla ağrınız eş değerdir. Mesela İmplant tedavisi ve Çene kisti arasında birçok noktadan fark vardır. İkisinin de ağrıları ve acıları oldukça farklıdır. Size uygun görülen tedaviye göre de hareket etmek son derece önemlidir.

      Teknolojinin oldukça gelişmesinden kaynaklı olarak gerçekleştirilen tedaviler oldukça hızlı ve sancısız geçmektedir. Günümüzde işlemler sırasında bireyler ağrı çekmezken daha sonrasında çekebilmektedir. Fakat teknolojinin ve diş hekimliğinin gelişmesiyle birlikte oluşan ağrılara da hızlı bir şekilde müdahale etmek gayet mümkündür.

      Ağız Diş ve Çene Doktor Seçimi

      Ağız diş ve çene operasyonları öncesi ve sonrası için doğru hekim tercihinde bulunmak oldukça önemlidir. Çünkü her bireyin alacağı tedavi farklıdır. Hekimin hangi alanda tecrübeli olduğu son derece önemlidir.

      Çene kırığı gibi oldukça tehlikeli ve zorlu işlemler için doğru bir hekim tercihinin olması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen durumlar yaşanabilmektedir. Eğer ki İmplant tedavisi gibi hızlı ve basit işlemler gerekiyorsa tüm ağız diş ve çene hekimleri bunları gerçekleştirebilmektedir. Hekim tercihinizi gerçekleştirirken daha önceki operasyonlarına göz atabilir, hasta yorumlarını okuyabilirsiniz. Bu sayede olası bir olumsuz tablonun önüne geçebilirsiniz.

      Öncesi & Sonrası

      Hemen İletişime Geçin

      Hizmetlerimiz ile ilgili daha fazla bilgi almak için formu doldurun. Biz sizi arayalım.

       Sıkça Sorular Sorular

       20’lik dişlerin çekilmesi mutlaka gerekli midir?

       Hayır değildir. Eğer yirmi yaş dişleri çapraz yönde çıkmıyorsa ve ağızda yirmi yaş dişi için yer varsa bu dişin çekilmesine gerek yoktur.

       20 yaş diş çekiminin ardından neler yapmak gerekir?

       İlk 24 saat duş alınmamalıdır. İki saat boyunca hiçbir şey yiyip içilmemelidir ve tükürülmemelidir. Özellikle 24 saat sonrasına kadar (çekim yarası iyileşene kadar olması önerilir) kesinlikle sigara ve alkol tüketilmemelidir. Çok sıcak yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, çekim bölgesi temiz tutulmalıdır.

       20 yaş dişlerin çekilmesiyle normal diş çekimi arasında ne fark vardır?

       Yirmi yaş dişleri ağızda en son çıkan dişlerdir. Bazen diş eti içerisinde gömülü kalırlar, bazen de yarı gömülü şekilde kalırlar. Normal çekim kemik içinde olmayan bir dişe uygulanan tedavidir. Dolayısıyla yirmi yaş dişleri genellikle cerrahi çekim ile çıkartılır. Ancak yirmilik dişler yeterince dışarıdaysa bu dişlerin çekim işlemi ile normal diş çekiminin farkı yoktur.

       İmplant uygulamasından sonra her şey yenebilir mi?

       Hayır. Özellikle implant yapıldıktan 2 saat sonraya kadar hiçbir şey yenmemelidir. İlk hafta yumuşak yiyecekler yenmeli, sıcak ve soğuk şeylerden uzak durulmalıdır. 

       Sinüs ogmentasyonu nedir?

       Üst çenede implant yerleştirmek için yetersiz kemik desteği olan vakalarda halk arasında kemik ekimi olarak geçen bir işlemdir.

       Sinüs ogmentasyonu sonrası nelere dikkat etmeliyim?

       Hasta basınç almamalı, uçağa binmemeli, dalış yapmamalı, üst solunum yolları enfeksiyonuna yakalanmamalı, şiddetli burun temizlemekten kaçınılmalı ve buruna herhangi bir sıvı çekmemelidir.